Zirkonyum Porselen Kaplama

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Zirkonyum Porselen Kaplama Hakkında Merak Ettikleriniz

Zirkonyum porselen kaplamaya dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Zirkonyum Porselen Kaplama Nedir?

Doğal dişlere benzer estetik görünümün elde edilebilmesi adına özellikle de ön diş bölgelerinde kullanılan materyallerin daha estetik olmasına özen gösterilmeye başlanmıştır. Uzun yıllar boyunca uygulanan metal destekli porselen sistemlerde, ışık geçirgenliğinin olmaması dolayısı ile doğal görünüm sağlanamamıştır. Ayrıca zaman zaman bireylerde alerjik vakalara sebep olması ile beraber zaman içerisinde diş etlerinde grileşmelere neden olmaları sebebi ile yeni alternatifler aranmaya başlanmıştır. Zirkonyum, bu noktada doku dostu olma niteliğine sahip olması ile diş hekimliğinde de kullanılmaya başlamıştır. Diş hekimliğinde zirkonyum kullanılması ile birlikte, metal altyapıya yakın sağlamlık da sağlanabilmiştir. Diğer materyaller gibi porselen altından yansımaması ve ayrıca diş etlerinde herhangi bir renklenmeye de sebep olmaması ve bunların yanı sıra korozyon gibi durumlara karşı gösterdiği direnç dahilinde, zirkonyumun yaygınlığı da büyük bir artış göstermiştir. Genel itibarı ile zirkonyum porselen kaplama, son yıllarda oldukça yoğun bir şekilde talep edilmekte ve yüksek başarı oranları ile de uygulanmaktadır.

Zirkonyum Nedir? Dişlere Nasıl Uygulanır?

Doğada bulunan ve tıpkı granitler gibi çıkarılan beyaz metal maddeye zirkonyum deniyor. Normal metalden baskı ya da gerilme kuvvetlerine karşı çok daha dayanıklı oluşu, özellikle de ısırma ve ezme gibi hem yatay hem de dikey kuvvetlerin çokça uygulandığı ağız ortamı için oldukça uygun bir alternatif diş dokusu olarak diş hekimliği literatüründeki yerini kazanmıştır. Klasik metal köprülerden farklı olarak zirkonyum uygulaması ile altyapı olarak metal yerine beyaz alaşıma sahip olan zirkonyum kullanılıyor. Son teknolojiye sahip olan bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada bulundurma özelliğine sahip olan tek materyal olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca sistemin en büyük avantajı ise ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgede yer alan köprülerde tam estetik görünümün sağlanabilmesidir.
Dişlerden alınan ölçü ile hazırlanan bir model üzerine dişlerin mum modeli oluşturulmaktadır. Ardından bilgisayar destekli bir diş hekimliği cihazı sayesinde modelden alınan bilgiler kapsamında zirkonyum oksit bloğu aşındırarak dişlerin altyapısını hazırlar. Bu aşamalardan sonra aşındırılarak hazırlanan yapılar üzerine, önceden belirlenmiş ve hazırlanmış olan uygun renkteki seramikler yerleştirilmekte ve çalışma bu yönde tamamlanmaktadır. Günümüzde ileri teknoloji materyali olma özelliğine sahip olan zirkonyum oksit ile metalsiz bir şekilde güçlü ve aynı zamanda estetik restorasyonlar, son derece yüksek başarı oranları ile yapılabiliyor.

Nasıl Uygulanır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Tedavi Süreci

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Süreci

Öncelikle zirkonyum kaplama tedavisi için uygun bir diş yapısına sahip olunup olunmadığını öğrenmek ve bu yönde tedaviyi başlatabilmek adına muayene olmak gerekmektedir. Muayene aşamasında uzman diş hekimi, hastanın diş yapısını detaylı bir şekilde inceleyecek ve zirkonyum kaplama tedavisi için uygunluk durumunu değerlendirecektir. Bu aşamadan sonra zirkonyum kaplama tedavisi için bir plan hazırlandığı biliniyor. Tedavi planı kapsamında, hastanın diş ölçüleri detaylı bir şekilde alınmakta ve diş ölçülerine göre özel tıbbi cihazlar yardımı ile zirkonyum maddesine şekil verilerek diş kaplama materyalleri, birebir ölçülere göre hazırlanmaktadır. Ardından tedavi başlatılmakta ve bu aşamada da dişler, kaplamanın tam olarak yerleştirilebilmesi için az miktarda küçültülür. Küçültme işleminden sonra da zirkonyum kaplamalar yerleştirilir ve tedavi tamamlanır. Dişlerin küçültülmesi ve ardından yapılacak olan kaplamanın yerleştirilmesi, lokal anestezi altında yapılır. Zirkonyum kaplamaların yerleştirilmesinin ardından tedavi tamamlanmaktadır.

Zirkonyum Porselen Kaplama Avantajları

İlk olarak zirkonyum porselenin estetik yapısının son derece doğal olması sebebi ile doğal dişlerden ayırt edilmesinin son derece zor olduğunu söylemek mümkün. Dolayısı ile de oldukça doğal ve estetik bir görünüm elde edilebiliyor. Bunun yanı sıra ışık geçirgenlikleri de vardır. metal destekli olarak uygulanan porselenlerde özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşlarında oluşan opak görünüm zirkonyum uygulamalarında görülmemektedir. Bu da yine bir avantaj olarak sayılıyor. Zirkonyum altyapılı diş kaplamaları anti alerjik materyallerden oluştuğu için herhangi bir alerjik reaksiyonun baş göstermesi de engellenmektedir. Diş eti hastalıklarında ve diş eti çekilmelerinde yoğun şekilde görülen diş eti morlukları da yine zirkonyumda görülmemektedir. Aynı zamanda ısı yalıtıcı bir yapıya sahip olan zirkonyum kaplamalar, herhangi bir sıcak soğuk hassasiyeti yaşatmadan, beslenme konforunu da üst seviyeye çıkaracaktır. Yaklaşık olarak 900 mega paskal dirence sahip olan zirkonyum, bu özelliği sayesinde arka dişlerde bile kullanılabilmekte ve son derece dayanıklı olan yapısı ile rahatça çiğneme işlevine tam uyum göstermektedir. Ağızda herhangi bir tat bozukluğuna sebep olmaz ve ayrıca metal destekli protezlere kıyasla oldukça hafif yapıya sahiptir.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Bakım ve Kaplama

Zirkonyum Kaplama Sonrası Bakım ve Kaplamaların Ömrü

Doğal diş bakımından farklı olarak herhangi özel bir bakım istemeyen zirkonyum diş kaplamaları, bu yönü ile de son derece efektif bir yapıya sahip olarak tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra tüm kaplamalarda ve tüm diş yapılarında olduğu gibi zirkonyum kaplama uygulamalarından sonra da ağız içi hijyeninin ve diş hijyeninin önemli olduğunu ve sağlık açısından bu hususa dikkat etmek gerektiğini eklemek gerekiyor. Düzenli bir şekilde diş fırçalama uygulaması ile ağız içi hijyeni sağlanabilir ve bu yönde de bakım uygulaması yapılabilir. Köprü altında olan bölgelerin temizliği için özel olarak superfloss kullanılabilir. Zirkonyum porselenler için özel olarak bir temizlik uygulaması gerekmemekte ve bunun yanı sıra düzenli olarak 6 ayda bir uzman diş hekimi kontrolünün yapılması da tavsiye edilmektedir. Zirkonyum kaplamalar için herhangi net bir kullanım süresi öngörülmemektedir. Bununla beraber düzenli bakımın yapılması ve kontrollerin devam ettirilmesi ile birlikte oldukça uzun süre boyunca zirkonyum kaplamaların sağlıklı bir şekilde kullanılabileceğini söylemek mümkün. Ayrıca madde yapısı bakımından diş etlerine ve diş köklerine mükemmel uyumun sağlanabilmesi sebebiyle de herhangi bir çürük oluşumu ya da benzeri bir anomali de genel olarak görülmemektedir.

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak zirkonyum kaplamanın, istenildiği takdirde çıkarılabileceğini söylemek mümkündür. Kesilerek uygulanan çıkarma işleminde dişe ya da diş köküne herhangi bir zarar verilmemektedir. Yaş sınırı olarak da 16 yaşının esas alındığı bilinmelidir. Diş etine sahip olan bireyler için öncelikle diş eti hastalığı için bir tedavi uygulanacağını ve tedavinin tamamlanması ile zirkonyum kaplama tedavisine geçilebileceğini de yine bu noktada eklemek gerekir. Bunların yanı sıra tüm dişler için değil, örnek olarak sadece ön kısımda yer alan dişler için de zirkonyum kaplama tedavisi uygulanabilir. Ancak bu noktada, uygulanacak olan zirkonyum kaplamanın, doğal diş renk tonu ile aynı seçilmesi gerekmektedir. Aksi halde dişler arasında bir renk farkı oluşabilmekte ve bu yönde estetik bir sorun meydana gelebilmektedir. Tedavi sonrasında tüketimi yasak olan herhangi bir gıda da bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra uygulamanın yapılacağı gün, tedaviden hemen sonra bile yeme içmeye aynı şekilde devam edilebiliyor. Metal kaplamaya sahip olan bireyler de kısa bir operasyon ile metal kaplamaları çıkartıp zirkonyum kaplama yaptırabilir. Küçültülen dişlerin çürüyebileceği ile ilgili oluşan kuşkuların da tamamıyla gereksiz olduğu söylenilebilir. Çünkü küçültme hafif bir tıraşlama şeklinde yapılmakta ve dolayısı ile de dişte bundan kaynaklı bir çürüme görülmemektedir. Aynı zamanda herhangi bir kanal tedavisi gerekmemekte ve pulpar hasar da dişlerde çok daha az oranda oluşabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler