Revizyon Burun Estetiği

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Revizeyon Burun Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Revizyon burun estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun estetiği operasyonları, daha önceden yapılmış burun ameliyatlarının ortaya çıkardığı sonuçlardan memnun olmayan hastalara uygulanan operasyonlardır. Bu operasyonların yapılmasının temel sebebi, önceki burun ameliyatının sonuçlarının beklentileri karşılamıyor oluşu ya da ortaya çıkan problemli görünümün yanı sıra bazı medikal problemleri içeriyor olmasıdır. Örneğin; nefes almada zorluk, sık burun kanaması vb.
Bir hastaya ilk kez uygulanan burun estetiği ameliyatı dahi, sonuçlarının öngörülebilirliği açısından zor ameliyatlar sınıfına girmektedir. Her hastaya ayrı planlama yapma gerekliliği süreci standart hale getirmeyi engellerken, sonuçların da stabil olmasının önüne geçmektedir. Revizyon burun estetiği operasyonları ise bu ilk problemlere ek olarak, ilk operasyonun ortaya çıkardığı sonuçlarla da mücadeleyi gerektirdiği için ekstra bir zorluk taşımaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Revizyon burun estetiği operasyonları, daha önceki burun estetiği ameliyatından memnun olmayan hastalara yapılır. Bu memnuniyetsizliğin sebepleri çeşitli olabilmektedir. Genelde problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan bazı durumlar mevcuttur. Operasyon öncesinde cerrah – hasta diyalogunun tam olarak kurulamaması; cerrahın uzmanlık seviyesinin mevcut operasyonu yapmaya yeterli olmaması veya hesapta olmayan değişkenlerin operasyona dahil olmasıyla sonuçların istenenden farlı olması...

Revizyon burun estetiği operasyonları, daha önceki burun estetiği ameliyatından memnun olmayan hastalara yapılır. Bu memnuniyetsizliğin sebepleri çeşitli olabilmektedir. Genelde problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan bazı durumlar mevcuttur. Operasyon öncesinde cerrah – hasta diyaloğunun tam olarak kurulamaması; cerrahın uzmanlık seviyesinin mevcut operasyonu yapmaya yeterli olmaması veya hesapta olmayan değişkenlerin operasyona dahil olmasıyla sonuçların istenenden farklı olabilmektedir. O veya bu sebepten istenmeyen sonuçların, burun estetiği operasyonunu takip eden süreçte ortaya çıkması sonucu hastalar tarafından ikinci bir burun estetiği operasyonu talep edilmektedir. Bu operasyonlar ise revizyon burun estetiği operasyonları olarak tanımlanmaktadır.
Ancak ilk operasyonun sonuçları, revizyon burun estetiği operasyonlarının sonuçlarını ciddi derecede etkilediği için daha fazla uzmanlık, tecrübe ve özen gerektirmektedir.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Revizyon burun estetiği operasyonu cerrahiden önce ciddi bir planlama aşamasıyla başlar. Hastanın yüz yapısının incelenmesi, ideal burun oranının belirlenmesi, diğer operasyonun başarısız geçmesine sebep olan nedenlerin bulunarak bunların düzeltilmesi gibi maddelerle başlayan planlama aşaması; hasta psikolojisinin düzeltilmesi ve hastanın operasyona hazır hale getirilmesi şeklinde devam eder. Gerekli durumlarda kaburgadan veya kulaktan kıkırdak da alınabilmektedir. Genellikle genel anestezi altında uygulanan operasyonla, burun tekrar şekillendirilerek öncesinde planlanan oranlara ve şekle getirilir. Operasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken, önceki operasyonun ortaya çıkardığı ve ilk gözlemde öngörülemeyen durumların ortaya çıkma ihtimalidir. Başarısız geçen ikinci bir burun estetiği ameliyatını hasta psikolojisinin kaldırması kolay olmadığı için, revizyon burun estetiği operasyonları, alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Operasyonu takip eden süreçte, yaklaşık bir yıllık kontrol süresi, operasyonun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için daha net bir fikir ortaya koyacaktır. Operasyondan sonra ortaya çıkan şişlik ve morluklar günler içerisinde azalmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Revizyon burun estetiği operasyonu ciddi ve zor bir ameliyattır. Burun estetiği operasyonlarının doğasında bulunan zorluğa ek olarak, operasyonun yapılış amacının ilk ve başarısız geçen burun estetiği ameliyatının sonuçlarını düzeltmek olması ekstra bir zorluk katmaktadır. Bu zorluklar birleşince hem hasta hem hekim tarafında dikkat edilmesi gereken unsurlar artmaktadır.


Operasyonun sonuçlarının tam ve başarılı olması için operasyon öncesi ve sonrasında doktorun verdiği tüm tavsiyelere harfiyen uyulmalıdır. İyileşme faktörlerini bozan sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulmalı; kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan en az bir hafta önce kesilmelidir. Operasyonu takip eden süreçte, burun bölgesinde atel ve tamponlar olabileceği için; ameliyat bölgesini, doktor tarafından operasyonun sonuçlarının oturduğu onayı verilene kadar darbelerden uzak tutmak önemlidir.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Avantajları Nedir?

Revizyon Burun Estetiği İşleminin Avantajları Nedir?

Revizyon için yapılan operasyonların temel avantajı, hasta ikinci bir operasyon geçireceği için karşılaşacağı süreci daha önce tecrübe ettiği için arzu edilen sonuçları tam ve eksiksiz tarif edilebilecek olmasıdır.

 • Burun bölgesinde burun estetiği ameliyatına rağmen şekil bozuklukları ya da istenmeyen bir görünüm varsa revizyon operasyonu ile bu durum düzeltilebilir.
 • Operasyondan sonra burun yüzle orantılı, göze hoş gelen ve temel işlevlerini yerine getirme bakımından daha sorunsuz bir hal alır.
 • Başarılı bir revizyon ameliyatından sonra burunda bulunan nefes alamama gibi ek problemlere de çözüm bulunabilir.
 • Operasyonun sonuçları hastadan hastaya değişmektedir. Sürecin tam ve doğru olarak planlanması başarının anahtarı olsa da hesaba önceden katılamayan bazı durumlardan dolayı sonuçlar stabil değildir.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Revizyon burun estetiği ameliyatlarının planlanması, önceki ameliyatın yapılış şekline göre hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. İyileşme süreçleri de bu doğrultuda şekillenmektedir. Doktor – hasta arası diyalog sırasında operasyonun yapılış şekline göre iyileşme süreci de hastaya anlatılmalıdır. Genel olarak süreçten bahsetmek gerekirse:

 • Operasyon genel anestezi altında yapılır ve operasyondan genelde 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Nihai sonuçların elde edilmesi yaklaşık olarak 6 ay -1 yılı bulmaktadır. Nihai sonuca en yakın ilk sonuçlar ise, üçüncü ayın sonunda alınabilmektedir.
 • Operasyondan sonra morluk, ödem ve şişlik oluşabilmekte, genellikle birinci haftanın sonunda ciddi oranda azalmakta, takip eden günlerde ise tamamen ortadan kaybolmaktadır.
 • Sonuç olarak revizyon burun estetiği ameliyatları, standart burun estetiği ameliyatlarına göre daha zor, daha çok değişkenin hesap edildiği ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır bu nedenle operasyonu takip eden süreçte hastalar kontrol randevularını aksatmamalıdır.

Sonuç olarak revizyon burun estetiği ameliyatları, standart burun estetiği ameliyatlarına göre daha zor, daha çok değişkenin hesap edildiği ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Operasyonları yaptırırken çeşitli avantajlar olsa da temelde işin iyi araştırılarak revizyon ameliyatlarına mecbur kalınmaması daha akılcı bir yoldur.

İyileşme Süreci

Hazırlık Süreci

Revizyon Burun Estetiği Öncesi Hazırlık Süreci

Revizyon burun estetiği, daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş kişinin bazı nedenlerle ikinci kez ameliyat olmasıdır. Aynı bölgede ikincil ameliyatlar ilkine göre daha zordur ve daha büyük dikkat, tecrübe gerektirir. Hastanın nefes alma sorunlarının olması ya da burun şeklinden duyulan memnuniyetsizlik revizyon burun estetiğinin en önemli sebepleridir.
Bu ameliyatlara karar verirken ilk olarak sorunun ameliyatsız bir çözümü olup olmadığına bakılır. Örneğin bazı şekil sorunları dolgularla giderilebilir. Hastanın ikincil ameliyattan ne beklediği, burnun durumu ilk görüşmede değerlendirilir. Deformitenin ne olduğu anlaşılır. Bunlar asimetri, burun ucu düşmesi, ters V deformitesi veya basık burun gibi sorunlar yaşanıyor olabilir.
Deformitenin tam olarak ne olduğu doğru çözümü uygulayabilmek için önemlidir. Bazı durumlarda vücudun başka yerlerinden kıkırdak alıp burnu desteklemek gerekebilir. Hastanın şikayetlerine ve burnun durumuna göre olası çözümler hastaya anlatılır.
Hastanın nefes alma problemi varsa endoskop ile bu sorun incelenir. Görüntüleme teknikleriyle sinüslerin durumuna bakılabilir. Ameliyata kara verildiğinde ilk ameliyattakine benzer rutin testler yapılır. Hastanın alması gereken bazı önlemler vardır. Bunlar:

 • Ameliyattan iki hafta önce sigara ve tütün ürünlerinin bırakılması gerekir. Bu iyileşme dönemi için de geçerlidir.
 • Kan sulandırıcı ilaçların işlemden bir hafta önce bırakılması gerekir. Düzenli kullanmanız gereken ilaçları doktora danışmadan bırakmayınız. Aldığınız tüm ilaçları ve vitamin desteklerini doktorunuzla paylaşınız.
 • Genel anestezi altındayken midenin boş olması gerekir. Bu nedenle işlemden 6-8 saat önce yemek yemeye ara vermek gerekir.
 • Ameliyata gelirken makyaj, oje, saç şekillendiricisi gibi ürünler kullanmayın ve rahat kıyafetler giyin. Aynı şekilde takılarınızı da çıkarmanız gerekir.
 • Regl döneminde olmanız ameliyat olmanıza engel değildir fakat doktora bilgi vermeniz önerilir.

Hangi Durumlarda Revizyon Burun Estetiğine İhtiyaç Vardır?

Burun estetiği ameliyatı geçirip memnun kalmayanların oranı ortalama %20’dir. Bu oran bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Burun estetiğinin yaygınlığı düşünüldüğünde bu büyük bir rakamdır. Hastaların bir kısmı ne kadar maliyetli olsa da revizyon burun estetiğine gönüllü olurlar. Çünkü tolere edemeyecekleri sorunlar yaşayabilirler.
Fakat revizyon burun estetikleri için çabuk karar vermek önerilmez. Çoğu zaman ilk ameliyatın üzerinden 1-2 yıl geçmesi beklenir. Çünkü iç dokuların ikinci bir ameliyat için yeterince iyileşmiş olması ve burun şeklinin oturmuş olması gerekir. Bazen nefes alma, asimetri veya başka deformiteler yaşamamış hastalar tam olarak hayal ettikleri burna sahip olmadıkları için revizyon talep edebilir. Bunların bir kısmında ikincil bir ameliyat da istedikleri görünümü vermeyebilir. Burnun yapısıyla ilgili olan bu durumda gereksiz ameliyatlar yapılmamalıdır.
Fakat genel olarak revizyon burun estetiği talep edenlerin ortak nedenleri varıdır. Bunlar:

 • Burnun mandala sıkışmış gibi görünmesi
 • Burun ucunun çok fazla kalkık olması
 • Burun valvlerinin çökmesi (hem görünüm hem nefes alma sorunlarına neden olur)
 • Burun deliklerinin formundaki bozukluklar; asimetri, düzensizlik gibi
 • Solunum sorunlarına neden olan burun tıkanıklıkları
 • Burun ucu düşüklüğü
 • Kemerli görünümün geçmemesi
 • Fazla yapay görünen burun
 • Asimetrik burun veya burun delikleri

Bu nedenler daha da çoğaltılabilir. Bazen burnun çok ince veya çok geniş olması da söz konusu olabilir. Doktorlar hastaların bu sorunlarına olası çözümleri ayrıntılı şekilde anlatır.

Neden Yapılır?

Farkı Nedir?

Revizyon Burun Ameliyatının Birinci Ameliyattan Farkı Nedir?

Revizyon burun ameliyatları birçok açıdan birincil ameliyatlardan farklıdır. Bu fark genellikle daha karmaşık olmalarıyla ilgilidir. Hem şekil hem sağlık açısından en iyi sonuca ulaşmak için deneyimli ve bilgili bir doktorla çalışmak gerekir. Her ameliyat dokuları biraz daha yıprattığı için ikinci ameliyatı şansa bırakmamak gerekir. Burun estetiği ameliyatları çok fazla tekrar edilmemesi beklenen kalıcı işlemlerdir. Fakat ihtiyaç duyulduğunda başarılı sonuç alabilir.
Birincil ameliyatlarda tamamen sağlıklı ve tam bir burun yapısı üzerine işlem yapılır. İşlem sırasında çok büyük sürprizlerle karşılaşmak beklenmez. Fakat genellikle birincil ve ikincil ameliyatları farklı doktorlar uygular. Bu durumda ikincil ameliyatı yapan doktor burnu açmadan neyle karşılaşacağını tam olarak bilemez. Her burun farklı sorunlara sahip olabilir. Deneyimli bir doktor görünen deformasyon için en iyi çözümü bulmayı hedefler.
İşlem geçiren bir burnun iç yapıları daha karmaşık hale gelir. Bu nedenle birincil ameliyatlardan daha ciddi ve hassas bir süreçtir. İlk ameliyatta burun içi kıkırdaklarının bir kısmı kullanılmış, çıkarılmış olabilir. Şekillendirebilmek ve desteklemek için revizyon ameliyatı yapan doktor bölgeye kıkırdak gibi dokular eklemek zorunda kalabilir. Bu dokular kulak, kaburga gibi bölgelerden alınır. Doktorun, doku alınan bölgelerin anatomisini de çok iyi bilmesi gerekir. Burna eklenen dokunun iyi beslenmesini, sağlıklı bir solunum ve istenen görünümü sağlamak için çok profesyonel çalışması beklenir.

Revizyon Burun Estetiği Anestezi Türü Nedir?

Revizyon burun estetiği anestezi türü genel anestezidir. İşlemin süresinin 2-4 saat arasında olması, burun açısından büyük çaplı bir işlem olması ve başka alanlara da müdahale edilebilmesi nedeniyle en uygun tercih genel anestezidir. Büyük çaplı işlemden kasıt, kemik, kıkırdak, yumuşak doku gibi burnun tüm dokularının ameliyattan etkilenmesidir. Örneğin sadece burun delikleri geniş olan hastalar lokal anestezi ile kısa sürede işlem geçirebilir. Fakat revizyon estetikleri için durum böyle olmaz.
Genel anestezi hastanın tüm vücudu etkiler. İşlem boyunca hastanın acı ve ağrı hissetmemesini sağlar. Hasta ameliyat boyu uykuya benzer bir durumda olur. Fakat tamamen uykuyla aynı değildir. Beyin bu durumdayken ağrı ve acıya tepki vermez. Bunu yapabilmek için damardan verilen ilaçlar ve solunum yoluyla verilen gazlar bir arada kullanılır.
Genel anestezi belli şartlar altında, bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Anestezi uzmanı ameliyattan önce hastayla görüşür. İşlem sırasında da hastanın hayati fonksiyonlarını kontrol eder ve solumu izler. Anestezi uzmanın kontrolleri olası riskleri önler ve sürecin sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Genel anestezi altındayken doğal solunum yapılmaz. Solunum başka bir sisteme bağlı olarak gerçekleştirilir. Hasta uyandırıldığında normal solunumuna devam eder.
Hasta ameliyattan sonra anesteziden uyandırılır ve odaya alınır. Bir süre anestezinin bazı etkilerini yaşar. İşlemden sonra en kısa südre ayağa kaldırılır ve yürütülür. Bunun amacı kan dolaşımını düzenlemek ve pıhtı gibi riskleri önlemektir.

Anestezi Türü

Fiyatları Nelerdir?

Revizyon Burun Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Revizyon burun estetiği hasta için ikinci bir maliyete neden olur ve genellikle ilk ameliyattan biraz da fazla fiyata sahip olabilir. Fakat küçük müdahaleler için bunun tam tersi de mümkündür. Revizyon burun estetiği ilk ameliyatlardan daha karmaşıktır ve daha sorunlu bir burunla karşılaşılma ihtimali fazladır. Yapılan işlemler çok daha kapsamlı olabilir. İşlemler çoğu zaman birincil ameliyattan daha uzun sürer. Başka bölgelerden burna doku desteği sağlanması gibi birincil ameliyatlarda az rastlanan işlemler yapılabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı birincil ameliyatlardan daha fazla tecrübe ve birikim gerekir.


Çok farklı revizyon burun estetiği nedeni vardır. İnsanlar sabit bir deformiteyle doktora başvurmaz. Bu nedenle her sorunun çözümü farklı yaklaşımlar gerektirir. Yani bir arkadaşınızla aynı yerde revizyon işlemi geçirseniz bile farklı fiyatlar çıkarılabilir.
Fiyatları tüm bunların yanında fiziki etkenler de değiştirir. Doktorun ve kliniğin fiyat politikası, bulunduğu şehir, hastanede kalınan süre gibi birçok faktör fiyatı değiştirir. Bu nedenle en net fiyatı güvendiğiniz doktorun kliniğinden alabilirsiniz. Genellikle doktorla bir ön görüşme yapmadan kesin fiyat belirlenemez. Doktor sorunun ne olduğunu ve nasıl çözebileceklerini görmelidir.
Tekrarlanan burun ameliyatları her seferinde daha fazla zorlaşır. Hastanın daha kalıcı olarak sağlıklı ve estetik bir burna sahip olmasını en az ameliyatla sağlamak gerekir. Bu sağlık açısından da önemli bir konudur. Bu nedenle revizyon işlemleri şansa bırakılmamalıdır. Ulaşılabilen en güvenilir doktoru bulmak için daha fazla araştırma yapmanız faydalı olur. Ve öncelikli düşünülmesi gereken konu her zaman sağlıktır.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hastanın ilk ameliyatının üzerinden 1-2 yıl geçmeden burnun durumu tam olarak netleşmez. Bu nedenle revizyon burun estetiği zamanı düşünülürken hastaların bu süreyi atlatmaları beklenir. Burnun dışarıdan iyileşmiş gibi görünmesi ilk üç aydan sonra olur. Fakat iç dokuların iyileşmesi daha uzun bir sürenin sonucudur. Başka bir ameliyatı kaldırabilecek kadar iyileşmesi aranan bir özelliktir. Ayrıca bir yıl tamamlanmadan ilk ameliyatın tüm sorunlarını görmek tam olarak mümkün olmaz. Memnun olunmayan durum bu süre içinde düzelebilir.

Revizyon burun estetiği için ilk ameliyatından memnun olmayan herkes uygun değildir. Örneğin büyük ve kemerli bir burun ilk ameliyatından sonra sağlıklı bir şekilde iyileşmiştir. Fakat hasta çok daha küçük bir burun ister ve revizyon düşünür. Bu durumda burnun yapısı daha fazla küçültme için uygun olmayabilir. İstenen burun şekli hastanın nefes alması için yeterli olmayabilir. Yani, doktor burnu değerlendirdikten sonra ikincil bir ameliyatın da istenen sonucu vermeyeceğini saptayabilir. Hastaların gerçekçi beklentilerinin olması için iyi araştırmaları ve uzmanlara danışmaları gerekir. Farklı doktorlardan bilgi alarak olası sonuçları, avantajları ve dezavantajları değerlendirmesi önerilir.

Fakat bazen ikincil ameliyatlar gereklidir. Revizyonların en yaygın nedenleri:

Ne Zaman Yapılmalıdır?

Neden Daha Zordur?

Revizyon Burun Estetiği Neden Daha Zordur?

Revizyon burun estetiği çok daha fazla planlama, birikim ve beceri gerektirir. Çünkü işlem yapılan burnun durumu daha karmaşık süreçleri gerektirir. İlk kez bir burun ameliyatı geçirdiğinizde sorunlar açıkça anlaşılabilir ve tahmin edilebilir. Yapılması gereken işlemler daha az karmaşıktır. Doğal bir burun her ne kadar ciddi deformatilere sahip olsa da iç yapıların durumu tahmin edilebilir. Aynı zamanda daha az hasarlı, doğal dokulardır. Bunlara şekil vermek revizyon burun estetiğinden daha kolaydır.
İkinci kez ameliyat edilecek burnun iç yapıları ameliyat öncesinde daha zor tahmin edilebilir. Doktor bunları ameliyat esnasında ayrıntılı ve açıkça görür. İkinci kez ameliyat olan durumda kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular doğal halinden farklılaştırılmıştır. Bu da işlemi karmaşık hale getirir. Burnun anatomik yapısı değişmiştir ve sorunlu olabilir. İlk ameliyatta burun içi kıkırdakların bir kısmı çıkarılmış ya da kullanılmış olabilir. Bu da şekillendirme ve sağlıklı bir burun oluşturmak için yetersiz doku olduğu anlamına gelir.
Revizyon burun estetiğinden doku transferi daha yaygın bir prosedürdür. Hastanın kulağından ya da kaburgasından kıkırdak alınıp burna eklemek gerekebilir. Bu durum vücudun farklı yerlerine dair daha fazla anatomi bilgisi gerektirir. Bir ameliyat nedeniyle oluşan deformasyonu sağlıklı ve estetik hale getirmek cerrahi zorluklar taşır. Fakat imkansız değildir. Deneyimli ve birikimli bir cerrah bunu gerçekleştirebilir.

Revizyon Burun Estetiği Operasyon Süresi

Revizyon burun estetiği operasyon süresi 2-4 saat arasında değişir. İkincil ameliyatlar ilkinden daha uzun sürme eğilimindedir. Çünkü burnu kıkırdakla destekleme, nefes alma sorunlarını çözmek için ek işlemler gibi müdahaleler gerekebilir. Birincil ameliyatı yapan doktorla ikincil ameliyatı yapan farklıysa, burnun iç kısmındaki sorunlar ameliyat sırasında net olarak fark edilebilir. İkinciye ameliyat geçiren burunlarda dokuların durumu daha fazla uğraşmayı gerektirebilir.
Ameliyat tekniği de revizyon burun estetiği operasyon süresi için bir etkendir. İşlemler kapalı ya da açık olarak yapılabilir. Kapalı işlemlerde burun içinden küçük kesilerle girilir. İyileşme süreci daha hızlı ve konforlu olur. Bu avantajları nedeniyle eğer hasta uygunsa kapalı yöntem tercih edilir.
Açık ameliyatlar daha büyük kesilerle gerçekleştirilir. Bu nedenle iyileşme süreci daha uzun olabilir. Fakat bazı revizyonlar kapalı ameliyat tekniğine uygun değildir. Bölgenin açılması gerekir. Bazen kapalı ameliyatlar işlem sırasında açık tekniğe dönüştürülebilir. Burada burnun deformitesini düzeltmek için ne gerekiyorsa o tercih edilir.
İki teknikte de burnun kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuları tekrar şekillendirilir. Amaç her zaman yüzle uyumlu, sağlıklı, kişiye özgü bir burun elde etmektir. Bazı durumlarda burnun kıkırdakla desteklenmesi gerekir. Bu durumda vücudun başka bir bölgesinden kıkırdak alınır ve burna eklenir. Yapılabiliyorsa burun içi kıkırdaklar kullanılır. Ama bu mümkün değilse kulak ya da kaburga kıkırdakları kullanılabilir. Kulaktan kıkırdak alınması duyma sorunlarına yol açmaz ve iz bırakmaz. Tüm bu işlem süreçleri revizyon burun estetiği operasyon süresi üzerinde etkilidir.

Operasyon Süresi

Doku İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Revizyon Burun Estetiğinde Doku İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Revizyon burun estetiğinde bazen kıkırdak gibi dokularla ilgili eksiklikler yaşanır. İlk ameliyat sırasında burun içi kıkırdaklar kullanılmış veya büyük oranda çıkarılmış olabilir. Bu durumda burnun desteklenmesi için yeni dokulara ihtiyaç vardır. Doku ihtiyacını karşılamak için ilk seçenek her zaman burun içindeki kıkırdakları kullanmaktır. Fakat bu her zaman mümkün olmaz.
İkinci en yaygın seçenek kulak kıkırdaklarını kullanmaktır. Kulağın arkadaki görünmeyen kısmından bir miktar kıkırdak alınıp burnu desteklemek için kullanılabilir. Hastaların en büyük endişesi bu işlemin bir yan etkisinin olmasıdır. Fakat kıkırdak kulağın arka kısmından alınır ve görünür bir iz oluşmaz. İşitme bozuklukları gibi bir sorun yaşanmaz.
Nadiren de olsa kulak arkasından kıkırdak alıp burna implant yapmak mümkün olmayabilir. Bu durumda kaburga kıkırdakları kullanılabilir. Kaburgadan alınan küçük bir kıkırdak burunda kullanılabilir. Bu hem kaburga hem de burun için soruna neden olmaz.
Revizyon burun estetiğinde doku ihtiyacının bu şekilde karşılanması yaygın bir prosedürdür. Hastanın kendi vücudundan alındığı için alerji uyumsuzluk gibi riskler taşımaz. Sağlıklı bir burun için gerekli esnekliğe sahip dokulardır. İlk ameliyattan sonra yaşanan deformitelerin bir çoğunda bu tip uygulamalar gerekli olur. Bu aynı zamanda istenen tarzda şekillendirilebilecek dokuların olmasını sağlar. Burnun ilerleyen süreçte soruna neden olmaması için destek sağlar.
Revizyon burun estetiğinde doku ihtiyacını karşılamak daha büyük bir deneyim ve bilgi gerektirir. Çünkü örneğin kulaktan alınan bir doku için bu alanın anatomisini iyi bilmek gerekir. Ayrıca burunda etkili şekilde kullanabilmek için dokunun beslenmesini de sağlamak durumundadır. Revizyon estetikler birçok yönden birincil ameliyatlardan daha büyük donanım gerektirir.