Ortodonti Tel Tedavisi

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Nedir?

Ortodonti Tel Tedavisi Nedir?

Ortodonti diş teli tedavisi, dişlerde oluşan çarpık duruş, çeşitli yamukluklar ve iskeletsel bozukluklar gibi sorunların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Söz konusu tedavi, braketler ile beraber uygulanmakta ve bu sayede de uyumlu, işlevsel ve estetik bir diş yapısı elde edilebilmektedir. Braketler, küçük boyutlarda ve kare şekilde oluşturulmuş olan ve metal yapıya sahip olan aparatlardır. Bu aparatların sabit kalması amacı ile de metalden üretilen ark telleri kullanılıyor. Özel bir yapıştırıcı kullanılarak dişlere uygulanan braketler, dişlerin yer değiştirmesine ve düzgün bir sıralamaya sahip olmasını sağlamaktadır.

Ortodonti Tedavi Süreci

Ortodonti tedavi sürecindeki ilk aşama, ilk muayene aşamasıdır. Bu aşamada ortodonti uzmanından alınacak olan randevu üzerine muayene gerçekleştirilmektedir. Tüm ağız için detaylı bir muayene gerçekleştirildikten sonra ağız ve diş sağlığı ile ilgili genel bilgiler hastaya verilmektedir. Daha sonra da hasta için uygun olan tedavinin genel olarak neleri kapsayacağı ve tedavinin nasıl seyredebileceği hakkında incelemeler yapılarak çeşitli alternatif tedavi uygulamaları hakkında da bilgiler verilebilmektedir. Bu aşamada yine hastanın talepleri, beklentileri ve diğer özel durumları da dinlenmekte ve tedavi planı için net bir karar verilmektedir. Tedavi sürecinin ikinci aşaması olan hazırlık aşamasına, bu işlemler yapıldıktan sonra geçiliyor. Bu aşamada tedavinin başlatılabilmesi için ağız hijyeninin sağlanması gerekmektedir. dolayısı ile de ağız hijyeninin sağlanabilmesi için gerekli olan uygulamalar hastaya bildirilmekte ve ayrıca çeşitli müdahaleler de yapılabilmektedir. Diş eti problemleri ya da benzer bir sorun bulunuyorsa bu noktada da tedaviler uygulanabiliyor. Tedavi kayıtlarının tutulması, planlama yapabilmek için gerekli olan ölçümleme ve incelemelerin yapılması, yine hazırlık aşamasının birer parçasıdır. Ayrıca tedavi planlamasının hızlı ve tam bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilmek için panoramik ve sefalometrik röntgen filmlerinin çekilmesi ile ağız içi ve dışındaki çene ve dişlerde herhangi bir kist, tümör ya da çürük gibi sorunların olup olmadığı incelenmelidir. Tedavi öncesi görünüm ile tedavi sonrası görünümü karşılaştırabilmek için de fotoğraflar çekilebiliyor. Hazırlık aşamasında son olarak tedavi ve teşhis için üst çene ve alt çeneden ölçü için modeller alınmaktadır. Teşhis ve planlama aşamasında ise ortodonti uzmanı tüm ölçüm ve analizler rehberliğinde oluşturulacak olan teşhis yönünde bir tedavi planını hastaya sunmaktadır. Bu aşamada örnek olarak şeffaf plak, metal, porselen diş teli ya da lingual diş teli gibi çeşitli ortodontik apareyler ile tedavi seçenekleri sunulabiliyor. İlgili hususlar dahilinde teşhis ve planlama aşaması da tamamlandıktan sonra ortodonti tedavi süreci başlatılmaktadır.
Hastanın dudaklarını yanlara çekecek olan ekartör ismindeki aparey takıldıktan sonra ağızda rahat bir çalışma alanı oluşturulur. Ekartör hastaya braket yapılırken ön ve ayrıca arka bölgedeki dişlerin daha iyi görünmesine yardımcı olmaktadır. Diş teli takılırken dişlerin kuru olması için de tükürüğü izole edecek çeşitli aletler kullanılmaktadır. Dişlere braketlerin takılması ise iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemler geleneksel ve indirekt bonding yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor.

Tedavi Süreci

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Yöntemleri

Geleneksel Yöntem ve İndirekt Bonding Yöntemi

Geleneksel yöntem ile braketler dişlere tek tek ve özel olarak oluşturulmuş olan bir yapıştırıcı yardımı ile takılmaktadır. Ardından özel bir ışın ile de sertleştirilmektedir. Etrafına sızan yapıştırıcının fazlalıkları da bu aşamada temizlenmektedir. Her bir diş için ayrı ayrı yapılan yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra ark teli ismindeki tel braketlerin içinden geçirilmektedir. Tedavinin şekline göre braketler lastik yardımı ile de sabitlenebiliyor. İndirekt bonding yönteminde ise daha teknolojik ve daha etkili bir yöntem olan dolaylı yapıştırma yöntemi kullanılmaktadır. Hasta, bu yöntem sayesinde koltukta daha kısa süre oturmaktadır. Bu yöntemde braketler, hastanın diş ölçüleri ile oluşturulan kalıp üzerinde önceden oluşturulmaktadır. Belirli plaklar ile dişerlin üzerine transferi yapılarak diş telinin takılması da bu aşamada gerçekleştirilmektedir. Braketler yapıştırılıp sertleşme süreleri de tamamlandıktan sonra lastikler yardımı ile teller takılmaktadır. Tellerin takılması da tamamlandıktan sonra dişlerde bir miktar basınç hissedilebilir. Bu ağrı hissi ve sıkılık hissi, dişerli hareket ettirmek için kullanılan kuvvet olarak oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 1 hafta süre içerisinde söz konusu hisler geçmektedir. Tedaviye başladıktan sonra ortalama olarak ayda bir kez kontrol için ortodonti uzmanı ile iletişime geçmek gerekiyor. Tedavinin seyrine göre çeşitli değişiklikler yapılabilmektedir.

Diş Teli Tedavi Süresi

Ortodonti diş teli tedavisinin tamamlanabilmesi ve tellerin alınabilmesi için dişlerin istenilen sıralama ve görünüme sahip olmaları gerekmektedir. Bu sonucun elde edilebilmesi için geçmesi gereken süre ise kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Dolayısı ile de net bir tarihten ya da net bir süreden bahsetmek yanıltıcı olabiliyor. Ancak ortalama olarak iki yıl ila üç yıl arasında bir sürenin tamamlanması itibarı ile dişlerde istenilen düzgün görünümün elde edildiği söylenebilir. Bu sürenin değişiklik göstermesi, ilk olarak yaş kıstasına bağlıdır. Genç yaşta uygulanan diş teli tedavisinde tedavi süresi daha kısa olurken, ileri yaşlarda bu süre daha uzun olabiliyor. Diğer çeşitli faktörler sebebi ile de tedavi süresinin değişebileceğini söylemek mümkündür. Diş yapısı, tedavinin doğru ve tam bir şekilde yapılması gibi diğer etkenler, tedavi süresinin uzunluğuyla beraber tedavi sonucunu da etkileyebiliyor.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Avantajları Nedir?

Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Çarpık veya yamuk dişerlin görünümünü ve doğal olarak işlevlerini düzeltmek için uygulanan diş telleri, en avantajlı ortodonti tedavi yöntemi olarak görülüyor. Dişerle protez ya da benzeri bir uygulama yapılarak yamuk ya da çarpık dişleri düzeltme tedavisi, günümüzde pek fazla uygulanmamaktadır. Bunun sebebi ise dişlerde ciddi oranda aşınma ve benzeri sorunlara sebebiyet verebilmesidir. Çünkü bu tedavi için dişlerde bir miktar küçültme ve aşındırma uygulaması da yapılması gerekebiliyor. Diş telinin avantajı da bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir aşındırma ya da küçültme işlemi yapılmadan ve dişlerin doğal yapılarına zarar verilmeden uygulanan tel tedavisi, ayrıca daha etkili sonuçlar verebilmektedir.

Braket Çeşitleri

Metal braketler diş teli tedavisinde kullanılan ve paslanmaz çelikten üretilen braketlerdir. Üretiminde kaliteli çelik malzemeler kullanılmakta ve rahatsızlık verici bir görünüme sahip olmaması itibarı ile yoğun şekilde tercih edilmektedir. En önemli özelliği ise ark teli ile daha az sürtünme sunması ve bu sayede de tedavi süresini kısaltabilmesidir. Damon braketler ise kapaklarının olması ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Ark teli braketlere bu kapaklar yardımı ile bağlanmakta ve ark teli aynı zamanda braketlerin olduğu kısımdan kayabilmektedir. Damon braketler uygulandığında metal veya elastik özelliğe sahip olan bir bağa gerek duyulmamakta ve dolayısı ile de herhangi bir bağ kullanılmamaktadır. Yine sürtünme oranı az ve dolayısı ile de tedavi süresi de kısadır. Seramik braketler ise daha az görünmesi sebebi ile popüler bir şekilde uygulanmaktadır. Opak beyaz bir renkte olmaları sebebiyle diş ile bir bütün halinde görünmekte ve dolayısı ile de rahatsız edici bir görünümü engellemektedir. Ancak kırılganlık düzeyi yüksek olduğundan beslenme esnasında da dikkatli olmak gerekmektedir. tedavi süresini kısaltan bir braket olmamakla beraber sürtünme düzeyi de bir miktar fazladır. Lingual braketler ise dışarıdan görünmediği için yoğun şekilde tercih edilen braket türlerinden biridir. Dişlerin arka kısmından uygulanan bu braketler, kişilerin dişlerine özel olarak üretiliyor. Dolayısı ile de diğer braket türlerinden daha maliyetli bir şekilde uygulanmaktadır.

Braket Çeşitleri