Meme (Göğüs) Ucu Estetiği

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Meme ucu estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Nedir?

Meme ucundaki şekil bozuklukları kişiyi rahatsız eder, kimi durumlarda emzirme döneminde sıkıntı oluşturur. Meme ucunun çevresinin rengi koyulaşıp genişleyebilir, kimi sebeplerle meme ucu tamamen alınmış olabilir. Meme ucunun koyu renkli kısmındaki büyüme erkeklerde de görülebilir. Meme ucu içe doğru çökük durabilir. Genellikle çok söz edilmeyen meme ucu sorunları aslında meme ucu estetiği ile çözülebilir. Meme uçları süt kanallarının ve çeşitli sinirlerin biriktiği noktalardır. Görsel olarak estetik olamayan meme ucu kişiyi rahatsız ederler. Meme ucundaki problemler meme ucu estetiği ve kısa bir iyileşme süreci sonrasında giderilebilir.
Meme ucu estetiği oluşan probleme göre değişiklik göstermektedir en uygun teknik cerrahınız tarafından görüşme sırasında muayene sonrası belirlenecektir.

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Kimlere Yapılır?

Meme ucu estetiği, bölgedeki farklı şikâyetlere çözüm olur. İşlem sırasında çözülebilecek bazı problemler şu şekildedir:

 • Meme ucunun emzirme gibi dönemlerden sonra büyümesi mümkündür. Bu görüntü kişiyi görsel olarak rahatsız eder. Meme başı bu işlemle küçültülür.
 • Meme başının çevresindeki koyu renkli alan genişleyebilir. Bu genişleme kişiyi rahatsız ediyorsa bölgenin çapı küçültülebilir.
 • Meme ucunun içeri çökmesi kişide görsel sıkıntılar oluşturabilir. Kimi çökme durumları emzirmede de sıkıtı oluşturur. Çöken, göçük duran meme uçları öne çıkarılabilir.
 • Meme ucu kanser gibi hastalıkların sonucunda veya yanık gibi durumlarda yok olabilir. Meme başı doğuştan da olmayabilir. Bu durumda değişik yöntemlerle meme ucu görüntüsü yeniden oluşturulur.
 • Karşılıklı meme uçları arasında simetri yoksa görüntü düzeltilebilir.

Meme ucu estetiğinin üst yaş sınırı yoktur. Emzirmeye engel olacak problemler varsa işlem gebelik planlanmadan önce yapılabilir. Emzirme dönemi de kimi görüntü bozukluklarına yol açacağı için sonrasında da tercih edilebilir. Elzem olmadıkça küçük yaşlarda önerilmez.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme ucunun çökük, gömülü olması durumunda ucu yükseltecek bir uygulama planlanır. Bu durum genellikle meme ucu arkasındaki kasların geriye çekilmesi veya süt kanallarının kısa olmasından kaynaklanır. Hafif, orta ve ileri derecede gömüklük durumu yaşanabilir. Bu durumlarda meme ucunu içeri çeken süt kanalları kesilmez, bunlara zarar vermemek amacıyla mikrocerrahi yöntemleri kullanılarak meme ucunu içeri çeken yapılar serbestleştirilir. Sorunun tekrarlamaması için meme ucu çevresindeki dokulardan meme ucunu destekleyecek takviyeler yapılır. Bazı durumlarda buna gerek kalmadan çeşitli dikiş yöntemleri de kullanılabilir. Bu işlem sırasında sinirlere zarar vermemek önemlidir.
Yaşanabilecek diğer sorun meme ucunun büyümesi ve çevresindeki koyu renkli bölgenin genişlemesidir .Bu duruma lokal anestezi altında müdahale edilir. Şikayete göre meme ucu kısaltılıp küçültülebilir. Meme ucu çevresinin daraltılması sırasında fazlalık oluşturan deri çıkarılır. Bu işlem göreceli olarak daha küçük ve kolay bir işlemdir. Bu işlemler genellikle mikrocerrahi teknikleriyle gerçekleştirilir.
Meme ucunun yokluğu durumu kimi rahatsızlıklar sonucu yaşanabilir veya doğuştan da olabilir. Bu durumlarda meme ucunun ve çevresinin yeniden oluşturulması gerekir. Bu durumda tek memede böyle bu durum görülüyorsa, sağlıklı meme ucu iki memede de kullanılabilir. Vücudun farklı yerlerinden alınabilen derilerle meme ucu çevresi oluşturulabilir. Vücuttaki dokular kullanılmadan meme ucu görüntüsü sağlanmak isteniyorsa; kalıcı dövme ya da kalıcı makyaj uygulamaları kullanılır. Yeniden oluşturma işlemlerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri lokal fleptir. Bölgenin çevresinden doku nakli anlamına gelir.

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

Meme ucu estetikleri lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirildiğinden büyük riskler taşımazlar. İşlem sonrasında aynı gün hastaneden çıkmak mümkündür. Ameliyat sırasında kesi olacaksa, renkli kısmın içinde veya tam sınırında olacağı için yara izi problemi yaşanmaz. Yapılan işleme göre kısa süreli hafif ağrılar yaşanabilir. Buna yönelik ağrı kesiciler doktorunuz tarafından reçete edilir. Meme ucu estetikleri sırasında süt kanalları kesilirse emzirememe sorunu yaşanır. Bu nedenle emzirme kanallarına dokunulmayacak yöntemler tercih edilmeli ya da işlem sonraki bir zamana ertelenmelidir. Meme çevresindeki koyu renkli kısmın küçültüldüğü işlemlerde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu yüzden dikiş aldırmaya gerek yoktur. Bu işlemden sonra hasta bir haftalık bir süreçte günlük hayatına döner.

Riskleri Nelerdir?

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Etki Süresi

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği İyileşme ve Etki Süresi

Meme ucu estetiğinin etki süresi uzundur. Kalıcı sonuçlar veren başarılı işlemlerdir. Meme ucunun tekrar deforme olması emzirme döneminin tekrar yaşanması, bir hastalık sonucu meme ucunun kaybedilmesi, yanıklar gibi ciddi durumlarda şekil bozuklukları yaşanır.
Meme ucu estetiğinin iyileşme süreci konforlu bir süreçtir. Büyük zorluklar yaşanmaz. Hasta günlük rutinine bir hafta gibi kısa bir sürede dönebilir. Büyük oranda, hastaneden aynı gün çıkmak mümkündür. Eve döndükten sonra da büyük sıkıntılar yaşanmaz. İşlemin türüne göre değişebilmekle birlikte genellikle alınması gereken bir dikiş söz konusu olmaz. Atılan dikişler kendiliğinden kaybolur. Her operasyonda olduğu gibi işlem gören bölgenin, bir süre iyi korunması, hijyenik tutulması önemlidir. Enfeksiyon risklerinden korunmak gerekir.

Meme (Göğüs) Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme ucu estetiklerinden önce ve sonra dikkat edilmesi gereken durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Meme ucunun içe doğru çekilmesi durumu varsa bu durum kimi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Kimi enfeksiyonlar, kanser gibi durumlar buna yol açabilir. Bu yüzden öncelikle varsa bu hastalıklar tedavi edilmelidir.
 • Hastanın sigara içmesi yara iyileşmesini etkileyeceğinden işlemden bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Operasyon sonrasında iyileşme süreci kişiye ve yapılan işleme göre değişir. Bu yüzden doktorunuzun size özel tavsiyelerine dikkat etmek gerekir.
 • Operasyon öncesi doktora sürekli kullanılan ilaçlar, varsa alerjiler ve geçmişte atlatılan hastalıklar hakkında eksiksiz bilgi verilmelidir.
 • Meme ucu estetiğinden sonra yapılan işleme göre antibiyotik ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Meme Ucu Problemleri Nelerdir?

Meme Ucu Problemleri Nelerdir?

Meme ucu problemleri genel olarak meme ucunun çökük olması, çok sayıda meme ucu bulunması veya çok büyük meme ucuna sahip olmak şeklindedir. Bu problemlerin hepsi estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından çözülebilir. Meme ucunun temel işlevi emzirmeyi sağlamaktır. Meme ucu problemlerinden çöküklük sorunu emzirmeye engel olabilir. Bunun için çeşitli yöntemlerle meme ucu dışarı çıkarılabilir. Bu duruma benzer olarak düz meme ucuna sahip olan kadınlar da vardır.
Meme ucu çöküklüğünde meme ucu dışarıya doğru çıkıntılı değildir. Hem büyük hem küçük boyutlu memelerde görülebilir. Bu durum süt kanalının kısa olmasından kaynaklanır. Çoğu hastada bu durum doğuştan gelir. Fakat sonradan oluştuğu fark edilirse birkaç görüntüleme testi yaptırmanız gerekir. Çünkü memedeki bir problemden kaynaklanabilir.
Meme ucunu çıkarmanın yöntemleri vardır. Eğer hastanın meme ucu el ile çıkarılabiliyor ama bırakınca yavaş yavaş tekrar çöküyorsa hafif bir durum vardır. Meme ucu çıkarılıp dikişle sabitlenir ve tekrar çökmesi engellenir. Hasta böylece daha kolay emzirebilir.
Süt kanalları daha da kısaysa meme ucu elle çıkarılır fakat bırakır bırakmaz yine çöker. Bunu düzeltmek için kanallara da biraz müdahale eden bir işlem geçirmek gerekir. İşlem bazen süt kanallarına zarar verebilir. İşlem yapılmadığında ise bebek meme ucunu sürekli kaçıracağı için emzirme imkânsız hale gelebilir.
Daha da kısa kanallar varsa meme ucu elle dışarı çıkarılamaz. Bu durumda hasta işlemle ya da işlemsiz emziremez. Müdahaleler genellikle görüntüyü düzeltir. Meme ucu düzse kelepçe yöntemiyle dışarıda durması için sabitlenebilir.
Meme ucundaki diğer sorunlar işlevsel problemlere yol açmaz. Örneğin birden fazla meme başının olması durumunda gereksiz olanlar küçük bir işlemle anılabilir. Bu meme uçları hem erkekte hem kadında 8’e kadar çıkabilir. Doğuştan gelen bir durumdur. Meme ucu çok büyükse kıyafetlerden belli olmamasını sağlamak zordur. Bu nedenle basit bir kısaltma işlemi yapılabilir.

Çökük Meme Başı

Çökük meme başı, süt kanalarının kısa olması nedeniyle meme ucunun dışarı çıkık durmamasıdır. Meme ucunun ana işlevi emzirmektir. Çökük meme başı emzirmeyi zorlaştırabilir ya da imkânsız hale getirebilir. Bu durum 3 tip olarak sınıflandırılır.
Birinci tip en hafif olanıdır. Meme ucunu elle çıkarmak mümkündür. Fakat yavaş yavaş tekrar çöker. Bunun çözümü için masaj uygulamaları, emzirmeye yardımcı pompalar kullanılabilir. Fakat sabit durması isteniyorsa küçük bir dikiş uygulamasıyla sabitlenebilir. Dikişler emzirme fonksiyonunu bozmaz.
İkinci tip orta şiddetli çökük meme başıdır. Hastaların bir çoğu bu gruba dahildir. Meme başı el ile çıkarılabilir ama tutmayı bıraktığınız anda yine çöker. Bu emzirmeyi zorlaştırır. Bu durumda egzersizler, el ile müdahale gibi yöntemlerle emzirme sağlanmaya çalışılır. Fakat bazı kliniklerde doku parçası kullanılarak dışarı çekilebilir. Bu durumda kanallar bazı hastalarda zarar görebilir ve emzirme işlevi kötü etkilenebilir. Fakat zaten emzirilemiyorsa denemek mantıklı olur.
Üçüncü tip en şiddetli olanıdır. Üçüncü tip çökük meme başı el ile çıkarılamaz. Bu nedenle emzirmek mümkün değildir. Süt kanalları çok kısa olduğu için meme ucunu oldukça içeri çeker. Herhangi bir uygulama emzirme işlevini geri döndürmez. Görüntüsünü değiştirmek için süt kanalları kesilir. Bu da meme başını serbest bırakır ve dışarı çıkı görüntü oluşur. Ağır tip çökük meme başı bölgenin sık sık enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle şeklinin normal hale getirilmesi daha avantajlıdır.

Çökük Meme Başı

Meme Başı Büyüklüğü

Meme Başı Büyüklüğü

Meme başı ve çevresinin görüntüsü tamamen kişiye özgüdür. Standart bir normal görüntüden bahsedilemez. Meme başının çevresindeki koyu renkli alanın büyüklüğü, meme başının şekli ve uzunluğu, genişliği çok çeşitli olabilir. Burada önemli olan emzirme işlevinin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi ve kişinin görsel açıdan memnun olmasıdır.
Meme başı büyüklüğü çoğu zaman kalıtsaldır. Bir sorun olarak görülmesi kıyafetlerden belli olmasının önüne geçilemediğinde başlar. Bu günlük hayatta kişiyi zor durumda bırakabilir. Bazı durumlarda meme başının çok uzadığı ve sarktığı görülür. Bunu yaşayan kadınlar genellikle sutyenlerinin içine meme pedleri koymak, kalın kaplı sutyenler ve kalın- bol kıyafetler giymek durumunda hisseder.
Eğer hastayı rahatsız eden böyle bir durum varsa meme başı kısaltılır. Bu küçük bir cerrahi işlemdir. Bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Bunun için küçük bir enjektörle anestezik madde bölgeye verilir. 5- 10 dakika içinde meme ucu uyuşur. Ardından meme başı kesilerek istenen boya getirilir. Bazen meme başı uzunluk değil genişlik açısından problem yaratır. Bu da küçük işlemlerle giderilebilir. Lokal anestezi ile genişliğe neden olan kısımlar çıkarılabilir.
Bazen bu işlem süt kanallarının zarar görmesiyle sonuçlanabilir. Bu nadir olsa da doktorla konuşulmalıdır. Diğer bir seçenek olarak doğumdan ve emzirme döneminden sonra müdahale gerçekleştirilebilir. Hasta bu durumdan rahatsız değilse meme başı büyüklüğü bir sağlık sorununa yol açmaz. Hatta bebeğin emmesini kolaylaştırabilir.

Meme Ucu Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Meme ucundaki memnuniyetsizlik çok farklı problemlerden kaynaklanabilir. Aslında sayısız meme ucu görüntüsü vardır ve birçoğu herhangi bir işlevsel probleme yol açmaz. Fakat emzirememe, görsel açıdan memnun olmama gibi durumlarda müdahale edilebilir.
Meme ucu, memenin ortasındaki yuvarlak koyu renkli alan ve ortasındaki çıkıntıyı ifade eder. Bu alanda çökük meme ucu, düz meme ucu, meme ucunun uzaması ve genişlemesi gibi problemler yaşanabilir. Ayrıca meme ucunun olmaması gibi durumlar da yaşanabilir.
Çökük meme ucu, çıkıntılı alanın içe doğru gömülü durmasıdır. Genellikle süt kanallarının kısa olmasından kaynaklanır. Bazı durumlarda emzirme sorunlarına yol açabilir. Hafif ve orta derece çökük meme ucu bazı müdahalelerle sabit ve çıkık hale getirilebilir. Bu emzirmeyi kolaylaştırır. Faka orta dereceli olanlarda müdahale bazen emzirme işlevini kaybetmeye neden olabilir. Bu iki grup egzersiz, pompa ve masaj gibi yöntemler uygulayabilir. Şiddetli çöküklükte emzirme fonksiyonu yoktur ve sağlanamaz. Hastalar bu görüntüden rahatsız oluyorsa zaten işlevsiz olan süt kanalları kesilir. Böylece meme ucu çıkık hale gelir.
Uzun veya geniş meme ucu kadınlarda sıkıntıya yol açabilir. Bunların kıyafetlerin üzerinden belli olmalarını engellemek zordur. Bazen fazla uzunluk nedeniyle sarkmış görünebilirler. Bazen de fazla geniş olmasından şikayet edilebilir. İki durumda da lokal anestezi altında işlem uygulanır. Uzunsa kısaltılır, genişse inceltilir.
Meme ucunun yokluğu doğuştan veya sonradan olabilir. Bu durumda sadece meme başı veya kahverengi alan olmayabilir. Bu durumda yeni bir meme ucu oluşturulur ve görsel açıdan durum çözülür. Fakat emzirme işlevi olmaz.

Meme Ucu Estetiği Teknikleri

Meme Ucu Asimetrisinin Düzeltilmesi

Meme Ucu Asimetrisinin Düzeltilmesi

Çoğu insanda iki meme arasında şekil, boyut ya da meme ucu açısından farklılıklar vardır. Bunlar çoğu zaman kabul edilebilir düzeyde olur veya hiç fark edilmez. Bazen gebelik ve emzirme süreçleri memelerin genelinde ya da uçlarında asimetriye neden olur. Meme ucu asimetrisinin düzeltilmesi sizin isteğiniz doğrultusunda gerçekleşir. Ayrıca bir sağlık sorununa yol açmaz.
Meme ucu asimetrisi farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Meme başlarından biri diğerinden uzun olabilir. Bu gelişimsel ya da sonradan olabilir. Böyle bir durumda uzun olan kısaltılarak görünüm eşitlenir.
Meme başlarının biri diğerinden daha geniş olabilir. Bu durumda da geniş olan ince olanın boyutuna getirilebilir. Bu iki işlem de lokal anestezi yani bölgesel uyuşturma altında gerçekleştirilir. Bölge ilaçla uyuşturulduğu için herhangi bir acı ve ağrı hissetmezsiniz. Başka bölgelerde uyuşukluk da görülmez. Bu anestezinin etkisi kısadır. Bir saate tamamen ortadan kalkar.
Zaten meme asimetrisini düzeltmek için yapılan işlemler de kısa süreli ameliyatlardır. Çoğu dakikalar içinde tamamlanır. Bu işlemler küçük olsa da mikro cerrahi yöntemiyle yapıldığında daha iyi sonuç verir. Emzirme fonksiyonunun zarar görmesini istemiyorsanız bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz. Süt kanallarına zarar vermeyecek yöntemler vardır ve bunlar uygulanabilir.
Ek olarak meme ucunda areola denen kahverengi kısım birbirine göre orantısız olabilir. Bu alanın çevresine atılan dikişler sonradan belli olmaz, yara izi görünmez. Bu sayede istenen eşit meme ucu görüntüsüne sahip olunabilir.

İçe Dönük Meme Uçlarının Düzeltilmesi

Meme ucu çöküklüğü veya içe dönük meme uçları, bu alanların dışarıya doğru kabarık durmamasıdır. Meme uçlarının fonksiyonu emzirmektir, bunun yanında görsel açıdan da bazı beklentiler olabilir. İçe dönük meme uçları genellikle süt kanallarının kısa olmasından kaynaklanır. Meme uçlarının çöküklüğü üç tiptir:

 • Tip 1: Hafif meme ucu çöküklüğüdür. El ile dışarı çıkarılabilir. Fakat bırakıldığında yavaş yavaş yeniden içe dönük hale gelir. Masaj, pompa gibi yöntemler işe yarayabilir. Tamamen sabit kalması için çevresine dikiş atılabilir.
 • Tip 2: Orta düzey içe dönüklüğü ifade eder. Dışarı çekilebilir ama tutmayı bıraktığınızda anında içeri çöker. Bu durumda da masaj, pompa gibi yöntemler denenebilir. Emzirme mümkün ama zor olabilir. Dışarıda sabit tutmak için doku desteği sağlanabilir. Fakat bunun süt kanallarına zarar verme ihtimali vardır. Emzirme dönemi geçtiyse süt kanalları kesilerek görsel sorun giderilir.
 • Tip3: Şiddetli meme ucu çöküklüğüdür. Bu durumda kişinin emzirme fonksiyonu yoktur ve çekince dışarı çıkarılamaz. Herhangi bir müdahale emzirme işlevini geri getirmez. Görüntüyü düzeltmek için süt kanalları kesilir ve meme ucu serbest kalarak kabarık görüntüye kavuşur.

Emzirme dönemini atlatan ve bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kadınlarda görsel sorunları çözmek için süt kanalları kesilir. Bu kesin ve kalıcı bir çözümdür. Kanallar kesildiği için meme başını tekrar geri çekemezler. En sık görülen içe dönük meme ucu sorunu orta dereceli olandır.

İçe Dönük Meme Uçlarının Düzeltilmesi

Meme Ucu Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Meme Ucu Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Meme ucu estetiği fiyatları çoğu zaman çok yüksek olmaz. Bunun nedeni işlemlerin genelinin lokal anestezi altında, dakikalar içinde gerçekleştirilebilmesidir. Hasta sonrasında hastanede bakıma ihtiyaç duymaz. Günlük yaşantısına devam edebilir. Küçük bir pansuman ve klasik yara bakımı dışında karmaşık bir iyileşme süreci yoktur. Tüm bunlar işlem maliyetlerini birçok insanın kabul edebileceği düzeye çekmiştir.
Fakat, meme ucunda birçok farklı işlem yapılabilir. Meme çöküklüğünün 3 tipi vardır ve farklı tedaviler uygulanabilir. Bazı türlerinde emzirme fonksiyonunu korumak için adımlar atılabilir. Meme başı büyüklüğünde, genişliğinde veya yuvarlak kahverengi alan düzeltilirken lokal anestezi altında küçültme işlemleri uygulanabilir. Meme başının veya ucunun yokluğu durumunda yeni dokular ekleyerek veya kalıcı makyaj kullanarak yeniden oluşturmak mümkün olur.
Tüm bu uygulamalar farklı fiyatlandırılabilir. Meme ucu estetiği fiyatları genel olarak makul olsa da klinikten kliniğe değişebilir. Burada doktorun fiyat politikası, şehir gibi etkenler farklılığı oluşturur. Meme ucu emzirmeyi sağlayan içinde süt kanallarının bulunduğu bir yapıdır. Bu alan sadece estetik kaygılarla yeniden şekillendirilebilir. Bunun yanında bazı emzirme problemlerini çözmek için de uygulanabilir.
Meme ucunda yapılabilecek işlemler doktordan doktora değişebilir. Doktor seçerken yardım alacağınız konu hakkında iyi araştırmak yapmak avantaj sağlar. Güvenilir, tecrübeli ve donanımlı bir doktor tercih etmek sonuçtan daha memnun kalmanızı sağlayabilir. İşlem yaptırmak istediğiniz kliniği arayarak hangi işlemin ne kadar tuttuğunu öğrenebilirsiniz.