Meme (Göğüs) Küçültme

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Meme (Göğüs) Küçültme Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Meme (Göğüs) küçültme estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Meme (Göğüs) Küçültme Nedir?

Vücudun yapısına göre büyük memeler günlük hayatta insanı zora sokan sonuçlar doğurabilir. Hacimce büyük memeler boyun ve sırt bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir. Meme çevresinde pişik, fazla terleme ve kokulara yol açabilir. Sütyen askıları büyük rahatsızlık verir ve omuzlarda çukur benzeri iz bırakır. Büyük memeler sarkmalara daha elverişlidir. Spor aktiviteleri zorlaşır. Günlük hayatta konforu kötü etkileyen, kıyafet seçerken özgür olamama sorunu yaratan bu sorun meme küçültme ameliyatıyla çözüme kavuşturulur. Kısa sürede sonuç alınan bu işlem kişinin sosyal yaşantısında daha rahat ve özgüvenli olmasına da yardımcı olur.
Meme küçültme işlemi, kişinin sosyal hayatını kötü etkileyecek düzeyde büyük memelere sahip olması durumunda fazlalık oluşturan meme dokusunun alınması işlemidir. Hastanın yaşı, gelecekte olabilecek emzirme durumu gibi etkenler işlemin seyrini belirleyen temel faktörlerdir.

Meme (Göğüs) Küçültme Kimlere Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, memenin boyutu kişinin yaşamını kötü etkilediği durumlarda tercih edilir. Küçültme işlemiyle çözülebilecek sorunlar şöyledir:

 • Memenin boyutu ve hacmi boyun ve sırt ağrılarına yol açar. İlerleyen dönemlerde boyun fıtığına yol açabilir. Küçültme işlemiyle sorun çözülür.
 • Sarkma durumuyla birleştiğinde pişik ve terleme gibi sorunlar oluşur. İşlem sonrasında bu sorun ortadan kalkar.
 • Memeler arasında hacim ve boyut farklılıkları görülebilir. Küçültme işlemi sonrasında daha simetrik bir görünüm elde edilir.
 • Meme küçültme işlemlerinde soru işareti oluşturan bir konu da emzirme fonksiyonudur. Uygun hastalarda ameliyat sonrasında kişi gebelik planlasa dahi, meme küçültme operasyonu yapılabilmektedir.
 • İşlem sırasında genel anestezi uygulanır. Genel anestezi sırasında sorun yaratabilecek hastalıklara sahip olanlar için işlem riskli olabilir. Yara iyileşmesini kötü etkileyen şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi durumlarda ameliyat sürecini etkileyebilecek faktörler arasındadır en sağlıklı bilgiyi cerrahınıza muayene olduktan edinebilirsiniz.

Meme küçültme işlemlerinde soru işareti oluşturan bir sorun da emzirme fonksiyonudur. İleri dönemde gebelik ihtimali olan hastalar için meme başına yönelik bazı teknikler daha uygundur. Bunlar küçültmenin nasıl yapılacağını etkiler. Fakat az da olsa bir risk vardır. Bu yüzden uygun hastalarda işlem gebelik ve emzirme dönemi sonrasına ertelenebilir.
İşlem sırasında genel anestezi uygulanır. Genel anestezi sırasında sorun yaratabilecek hastalıklara sahip olanlar için işlem riskli olabilir. Bunun dışında yara iyileşmesini kötü etkileyen şeker hastalığı, sigara gibi durumlar da ameliyat sürecini etkiler.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Meme (Göğüs) Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatlarında, meme ucunun hafif sarkık olduğu durumlarda, meme ucunun çevresindeki koyu renkli alanın, ciltle birleştiği hattan açılan kesi yardımıyla operasyon gerçekleştirilir. Açılan bu kesi ile memede fazlalık oluşturan dokular ve fazla deri alınarak hacmi küçülmüş, dik ve diri memeler oluşturulur. Daha büyük hacimli ve sarkmanın fazla olduğu durumlarda ise; meme başından meme altına kadar uzanabilen düz çizgi halinde kesi açılır. İleri dönemlerde gebelik planlayan ve emzirmede sorun yaşamak istemeyenler için meme başına cerrahınız tarafından farklı bir teknik uygulanacaktır, ancak bu teknikle dahi nadiren de olsa emzirme kabiliyetinde azalma riski vardır. Bu nedenle işlem uygun hastalarda gebelik sonrasına ertelenebilir.
Meme küçültme ameliyatı yapılacak işleme göre 2 ile 4 saat arasında değişen bir operasyondur. İşlem genel anestezi altında uygulanır. Bu yüzden hastanın ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirmesi gerekmektedir. İşlem sonrasında hastanın ihtiyacına doğrultusunda dren yerleştirilebilir. Drenler genellikle ertesi gün, hastaneden taburculuk öncesi çıkarılır.

Meme (Göğüs) Küçültme Riskleri ve Komplikasyonları

Meme küçültme ameliyatı sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar; kanama, işlem bölgesinde kan birikmesi, yara iyileşmesinde gecikme, yara yeri akıntıları gibi sorunlardır. Ameliyat öncesi, hastanın kan değerlerinin normal seviyede olması bu nedenle önemlidir. İşlem sonrasında belirgin olarak yara izi kalması söz konusu olabilir; bu durum şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi genellikle başka bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Bu durumlarda yara izine yönelik tedavi yöntemleri mevcuttur. Meme küçültme işlemi süt kanallarının tümünü ya da bir kısmını kesmeyi gerektirir. Uygun tekniklerle bu oran azalsa da, emzirme de sorun teşkil edebilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yara bölgesinde enfeksiyon, dikiş yerlerinde düzensizlikler görülebilir. Böyle durumda erken müdehale ile kalıcı sorunların önüne geçilebilmektedir. Operasyon sonrasında hijyene dikkat edilmeli, aşırı hareketten kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında yaşanabilecek hafif ağrılar, batma hissi birkaç gün içerisinde geçeçektir. Ağrılara yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir. Özellikle çok büyük memelerde yapılan küçültme işlemleri sonrası meme ucunun kaybedilmesi nadiren de olsa söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle hastaya göre riskin daha az olduğu yöntemler tercih edilmelidir.

Riskleri Nelerdir?

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

İyileşme Süresi

Meme (Göğüs) Küçültme İyileşme ve Etki Süresi

Hastanın meme küçültme operasyonu olduğu gece hastanede kalması gerekmektedir. Dren kullanıldıysa hasta taburcu olmadan önce, genellikle ertesi sabah çıkarılır. Operasyon sonrasında iki gün duş almamayı önermekteyiz. Hasta birinci hafta ve ikinci haftada birer kez kontrole çağırılır. Kontroller tamamen iyileşme gerçekleşene kadar devam eder. İşlem sonrasında 5-7 gün istirahat gerekebilir. Bu süre sonrasında hasta iş hayatına dönebilir. İşlem sonrası hastaya en az bir hafta uçakla seyahat önermemekteyiz. Ağır sporlara dönebilmek için bir, bir buçuk ay beklemek yeterli olacaktır.
Meme küçültme işlemi kalıcı bir işlemdir. Çok büyük kilo değişimleri, gebelik dönemi bunu etkilese de bunlar daha çok sarkma ve form bozulması şeklinde seyreder. Boyutların eski haline dönmesi zordur.

Meme (Göğüs) Küçültme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme küçültme operasyonu öncesi ve sonrası iyileşmeyi doğrudan etkileyen ve hastaların dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Operasyondan en az bir hafta önce sigarayı bırakmak gerekir.
 • Mevcut hastalıklar, sürekli kullanılan ilaçlar, geçirilmiş hastalıklar hakkında doktora eksiksiz bilgi verilmelidir.
 • Kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı etkisi olan besinler de alınmamalıdır.
 • Operasyondan önceki gün doktorunuzun belirttiği saatler boyunca yemek yememek gerekir.
 • Operasyondan sonraki en az bir hafta istirahat edilmelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • Doktor kontrolleri ve pansumanlar aksatılmamalıdır.
 • Operasyon sonrasındaki bir ay boyunca ağır spor yapılmamalıdır.
 • Operasyon sonrasında takılmaya başlayan tıbbi sütyen (sporcu sütyeni) üç hafta süreyle kullanılmalıdır.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Meme Küçültme Teknikleri

Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı temelde fazla meme dokusunu çıkarmak ve memeyi tekrar şekillendirmektir. Fakat bunları yapmak için kullanılan teknikler her hasta için farklı olabilir. Farklılığı oluşturan genellikle memenin boyutu ve sarkma durumu, hastanın yaşı ve kilosu gibi etkenlerdir. Bunlara bakılarak hasta için en uygun yöntem tercih edilir.
İlk olarak bahsedilmesi gereken emzirme fonksiyonları ile ilgili tekniklerdir. Eğer zaten çocuk sahibi olmuş ve bir daha düşünmeyen bir hasta varsa meme başı, süt bezleri ve kanalları işlevsel olarak korunmaz. Meme başının yeri değiştirilebilir ve daha büyük miktarda doku çıkarılabilir.
Hasta daha genç yaşlardaysa, hiç çocuk sahibi değilse ve ileride olmayı düşünüyorsa o zaman meme başının emzirme işlevleri korunur. Yeri değiştirilmez ve süt bezleri, kanalları tamamen işlevsiz hale getirilmez. Meme başından girilerek iç taraftaki dokuları çıkarma gibi teknikler uygulanmaz.
Bununu dışında memenin orta kısımlarındaki dokuların çıkarıldığı ya da dış dokulara müdahale edilen teknikler vardır. Bunlar hastanın emzirme beklentisi, sarkma durumu, boyutu ve yaşı hesaba katılarak belirlenir.
Sarkma durumunu ölçebilmek için köprücük kemiği ile meme başı arasındaki mesafeye bakılır. Bu mesafe uzun boylularla 18-19 santim, daha kısa boylularda 15-16 santim kadardır. Büyük memeler nedeniyle sarkma meydana geldiğinde bu rakamlar 25-28 ve bazen 40 santime kadar çıkar. Sarkmanın durumu ameliyattaki dikleştirme ve şekil verme tercihlerini etkiler.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme küçültme estetiğinde genellikle kesilen ters T şeklinde açılır. Bunlar ameliyat bitiminde dikilir ve iyileşmesi beklenir. Ameliyat sonrasında çok belirgin bir izin kalıcı olması beklenmez. Fakat sıfır iz gibi bir durum da yoktur. Eğer hafif bir iz bile sizi rahatsız ediyorsa daha az belli olması için lazer yara tedavisi gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.
Meme küçültmeden memnun olmayı sağlayan asıl durum bu izlerin var olup olmaması değildir. Meme boyutunun vücudunuzla uyumlu ve denge olması, omurga sağlığını iyi etkilemesi, meme şeklinin dik ve doğal olması gibi kıstaslar sağlandığında ortaya estetik ve sağlıklı bir görüntü çıkar.
İyileşme sürecinden sonra kalan izler çoğu zaman sorun oluşturacak düzeyde olmaz. Şekilleri ameliyatın nasıl yapıldığına bağlıdır. Bazı işlemler için I şeklinde tek bir çizgi uygulanabilir. Bu, meme başından altına uzanan çok ince bir çizgidir. Bu şekilde bir iz sarkma varsa veya çok büyük memeler söz konsuysa yeterli olmaz. Daha büyük kesi gerektiren işlemler de vardır. Bunlar için ters L veya ters T şekilli kesiler açılır. Ters T şekilli iz memenin göğse bağlandığı alt alanın bir kısmı ve meme başından gelen düz çizgiden oluşur. Memeye şekil verme açısından çok avantajlıdır.
Bu tip ameliyatlarda kullanılan dikişlere özen gösterilir. Zamanla eriyen estetik dikişler kullanılır. Bu da daha az iz kalmasına yardımcı olur. Pansuman materyalleri, hastanın özen göstermesi ve yara için uygulanan kremler sayesinde belli belirsiz bir iz oluşturmak mümkündür. Meme başından I şeklinde inen izler en kolay iyileşen ve en az belirgin izlerdir. Bunlar memenin en ön yüzünde olur ve en az belirgin izdir. Alt kısımda kalan çizgi ise bölge özellikle açılmadıkça görünmez.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme Küçültme Sonrası Kilo Alırsam Ne Olur?

Meme Küçültme Sonrası Kilo Alırsam Ne Olur?

Meme küçültme sonrasında bir 2-3 kiloluk küçük oynamalar bir değişikliğe neden olmaz. Fakat büyük miktarda kilo aldığınızda memelerde de büyüme doğal olarak yaşanır. Fakat ameliyattan önceki haline dönmesi çok zordur. Kilo geri verildiğinde tekrar küçülür fakat büyük bir değişim varsa hafif sarkma yaşanabilir. Bazen genç hastalarda emzirme fonksiyonuna zarar vermemek ya da estetik kaygılar nedeniyle küçük bir değişiklik yapılır. Bu durumda bölge kilodan daha fazla etkilenebilir.
Meme küçültme işlemini erken yaşlarda geçirdiyseniz ve sonrasında gebelik dönemi yaşadıysanız bir miktar büyüme olur. Emzirme sürecinden sonra yine biraz küçülmesi beklenir. Fakat bu durumda da sarkma oluşabilir. Daha ileriki yaşlardaki hastalar için genellikle emzirme fonksiyonunu korumak gerekli değildir. Bu durumda çok daha radikal değişimler yapılabilir. Her halükarda memenin ameliyat öncesindeki haline dönmesi beklenmez.
Hastalarda genel olarak tekrar büyük meme sorunu yaşama endişesi bulunur. Bahsedildiği gibi çok büyük kilo değişimleri olmadığında veya gebelik düşünülmüyorsa memelerde de boyut değişimleri olmaz. Bu gibi durumlar yaşansa bile endişe edecek kadar bir geri dönüş yaşanmaz.
Hastaların gerektiğinde tekrar sarkmaları toparlamak için veya daha da küçültmek için ameliyat olmasında bir sakınca yoktur. Memnun kaldıysa eski doktoruna tekrar ameliyat olması daha avantajlıdır. Çünkü eski tekniği biliyordur ve ikinci ameliyatı daha kolay gerçekleştirir.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme

Memelerin fazla büyük olması hareket kısıtlılığı, boyun, omuz ve sırt ağrıları gibi günlük hayatı kötü etkileyen sorunlara neden olur. Fakat bunun için çocukların doğumunu beklemek şart değildir. Hastanın şikayetleri fazlaysa emzirme fonksiyonu bozulmadan meme küçültme yapmak mümkün olur.
Toplumdaki algının aksine büyük memelerin olması daha fazla süt salgılanabileceği anlamına gelmez. Bu meme bezleri ve süt kanalının işlevselliği ilgili bir durumdur. Çok büyük memelere sahip kadınlar da bu alanlardaki sorunlar nedeniyle emziremeyebilir. Dolayısıyla memenin küçülmesi bebeği daha az besleyeceğiniz anlamına gelmez.
İleride doğum yapmayı düşünen hastalara daha az küçültme uygulanabilir. Burada amaç süt salgısına zarar vermemektir. Fakat yeterince küçülmeyen meme ileride, özellikle emzirmeden sonra sarkabilir. Yine de şikâyetler yoğunsa bu daha az küçültme de etkili olur. Artık doğum yapmayı düşünmeyen kadınlarda ise daha efektif işlemler yapılabilir. Bu hastalarda süt bezleri de çıkarılabilir. Böylece hem daha dik hem sorun oluşturmayan memeler mümkün olur. Küçültme ve dikleştirme işlemleri benzer prosedürlerdir ve kolay kombine edilir.
İleride çocuk sahibi olmayı düşünen hastalarda meme ucunun yerinin değiştirildiği prosedürler uygulanmamalıdır. Bu prosedür doğrudan süt verme mekanizmasını etkiler. Diğer meme küçültme işlemleri bu alanlara zarar vermeden tamamlanabilir.
Sonuç olarak büyük memeler omurga üzerine büyük yük bindirir. Bu başlarda boyun, sırt ve bel ağrılarına neden olur. İlerleyen dönemde kamburluk ve başka omurga sorunları yaşanabilir. Bunlar doğrudan kişinin sağlığıyla ilgilidir. Dikkate almak gerektiğinde ertelenmesi emzirememe riskini ortadan kaldırsa da bebeğin diğer bakımını yapmayı çok zorlaştırabilir. Kaldı ki büyük göğüsleriniz olsa bile doğuştan gelen süt bezi veya kanal problemleriniz varsa yine emzirmek mümkün olmaz.

Meme Küçültme Sonrası Emzirme

Meme Küçültme Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme Küçültme Sonrası Ağrı Olur Mu?

Tüm ameliyatlardan sonraki birkaç gün ağrı yaşanabilir. Meme küçültme ameliyatları da buna dahildir. Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Bu süreçte ağrı kesici ve diğer ilaçlar sağlık personeli tarafından verilir. Kontroller yapıldıktan sonra taburcu olursunuz. Doktorunuzla ilk kontrolün randevusu ayarlanır ve reçeteniz yazılır. Reçetede antibiyotik, ağrı kesici ve yaraya uygulanacak kremler bulunabilir. Bunları ne kadar süre ve hangi aralıklarla kullanacağınız yazılır.
Hasta ilk süreçte üst bedenini çok fazla hareket ettirmez. Dikişlerin zarar görmemesi için ağır kaldırmaz ve uzanma hareketleri yapmaz. Korse kullanmaya başladıysa bunu çıkarmaz. Bu gibi hususlara dikkat edildikten sonra ağrı sorunu çok belirgin bir hal almaz.
Meme küçültme sonrası ağrı ilk 3 gün belirgindir. Sonra azalarak biter. Fakat bu süreçte de reçete edilen ağrı kesiciler durumu kontrol altına alır. Yaşanabilecek ağrılar, bu tip ilaçlarla çözülemeyecek cinsten olmaz. Bu nedenle endişe edilecek bir durum yoktur.
Hastaların bazıları, diğerlerine göre ağrılara daha duyarlıdır. İlaçların etkisinden fayda alınamıyorsa doktorunuzla görüşün ve ilacı değiştirmesini isteyin. Bunun dışında bazı komplikasyonlar beklenmedik ağrılara neden olabilir. Örneğin yara hijyeni sağlanmadıysa, erken dönemde suyla temas ettiyse ya da antibiyotikler düzenli alınmadıysa enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda ağrıya ateş eşlik edebilir. Buna benzer beklenmedik şikayetleriniz varsa, ağrınız azalmıyorsa ya da ani değişimli bir ağrı varsa kontrol zamanını beklemeden doktorunuza başvurun.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Ameliyattan sonra dikişlerin iyileşebilmesi ve meme formunun korunması için bazı aktiviteler kısıtlanabilir. Yara iyileşmesinin sağlıklı devam edebilmesi için bir süre memelerin korunması, hassas davranılması gerekir. Ameliyattan sonra memelerde 3-4 hafta kadar hassasiyet olur.Bu durumda bazı temaslar acı verici olabilir. Cinsel ilişki için bu hassasiyetin geçmesini bekleyebilirsiniz.
5-6 hafta boyunca memelere temaslar hassas olmalıdır. Buna dikkat ederek cinsel ilişki yaşanabilir. Fakat burada en önemli konu hastanın kendini rahat hissetmesidir. Doktor kontrollerinde iyileşmenin durumu hakkında bilgi alınır. 3-4 haftalık süreden sonra iyileşme normal seyrindeyse hasta rahat hissettiği anda cinsel hayatına geri dönebilir. Ameliyat uzun vadede cinsel hayat kötü etkilemez.
Bazı doktorlar cinsel ilişkiye başlamak için 1 hafta süre verir. Fakat bu durumda memelerin zarar görmediğinden emin olmak zor olabilir. Çünkü hala iyileşmenin başlangıcıdır ve spor, egzersiz gibi aktiviteler de yapılamaz.
Ameliyat geçiren bölge maksimum düzeyde korunur ve temaslar hassas yapılır. Çiftlerin bu gibi durumları dikkate alması gerekir. Aksi takdirde dikişler zarar görebilir veya meme formu kötü etkilenebilir. Yara iyileşmesini geciktiren her uygulama daha belirgin izler kalmasına yol açabilir. Ameliyatta oluşan izler önce kırmızı, sonra pembe ve iyileşme tamamladığında beyaza dönük görünüm alır. Beklenmedik belirtiler yaşandığında doktora gitmek gerekir. Ayrıca doktor kontrollerini aksatmamak ve aklınıza takılanları sormak önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Meme küçültme ameliyatına karar verildikten sonra doktor ve hasta için uygun bir tarih belirlenir. Sonrasında bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tetkikler rutin ameliyat testlerini ve doktorun gerekli gördüğü diğer testleri içerir. Yapılacak tetkikler:

 • Kan ve idrar tahlili
 • Göğüs röntgeni
 • Mamografi: Genellikle 35 yaş üstü kadınlara uygulanır. Fakat, eğer ailenizde meme kanseri geçmişi varsa daha erken yaşta olsanız bile doktorunuzdan isteyebilirsiniz.
 • Meme ultrasonografisi

Bunların dışında başka tahliller de doktor gerekli görürse istenir. Ardından hastanın yapması gereken bazı hazırlıklar bulunur. Bunlar genel olarak tüm meme estetiği işlemlerinde benzerdir:

 • Ameliyattan önce düzenli veya düzensiz kullandığınız tüm ilaçları, vitamin ve besin takviyelerini doktorunuza eksiksiz şekilde bildirin.
 • Bunlardan bazıları ameliyatta kanama riskini artırır bazıları ise işlem sırasında kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girer.
 • Genel olarak aspirin, E vitamini ve bazı tansiyon ilaçları kan sulandırıcı ilaçlarıdır. Bunların bir hafta önceden bırakılması gerekir. Fakat sürekli kullanılan ilaçların doktor kontrolü olmadan bırakılmaması gerekir.
 • Bazı antibiyotik türleri veya başka gruptaki ilaçlar ameliyat sırasında etkileşime girebildiği için bir hafta önceden bırakılmalıdır. Bunları da doktora danışmadan bırakmamak gerekir.
 • Ameliyattan 6-8 saat öne yeme-içme kesilir. Böylece ameliyatta mide boş olur. Bu önemlidir çünkü genel anestezi altında mide içeriğinin boğaza gelmesi tehlikelidir.
 • Hastaneye genellikle ameliyattan 2 saat önce gidilir. Fakat doktorunuz başka bir saat söylediyse onu uygulayın.
 • Hastaneye gelirken makyaj yapmamanız, oje ve saç şekillendiricisi sürmemeniz ve rahat kıyafetler giymeniz gerekir. Takıların tamamı ameliyata girmeden çıkarılır. Bunları yanınızda getirmemeniz daha iyi olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Kendi vücuduna göre sağlıksız ve orantısız boyutlarda olan memeler ameliyat ile küçültülür. Küçültme işlemi sırasında meme asimetrileri, form bozuklukları giderilebilir. Sarkma oluştuysa toparlanabilir. Meme dikleştirme ve küçültme işlemleri çok benzer oldukları için birlikte uygulanabilir.
Meme küçültme ameliyatı temelde fazla meme dokusunun çıkarılması ve memeye yeniden form kazandırılmasıdır. Fakat hastadan hastaya bazı farklılıklar vardır. Bazı hastalarda sarkmalar da giderilirken bazı hastalarda çok az bir küçültme işlemi uygulanabilir. Bu tip süreç farklılıkları fiyat üzerinde etkili olabilir.
Ameliyat fiyatını etkileyen bir diğer mevzu da hastanede kalınan süredir. Hastalar genellikle 1 gecenin ardından son kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilir. Fakat hastanede daha uzun kalmayı gerektirecek bazı durumlar da olabilir. Bu durumdan maliyet de etkilenir.
Meme küçültme fiyatlarını özellikle etkileyen konular kliniğin ve doktorun fiyat politikasıdır. Bu her doktor veya şehir için değişebilir. Bu fiyatlar her zaman doktorun bilgi, beceri ve tecrübesi ile ilgili bir ölçüt değildir. Fakat sadece fiyatı kıstas alıp en ucuzunu seçtiğinizde bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu aksi için de geçerlidir.
Fiyatı en yüksek olan en iyi sonucu vermez. Bu nedenle doktor seçimi yaparken fiyattan bağımsız araştırmalar yapın ve birkaç güvenilir seçenek arasında seçim yaparken fiyatı göz önünde bulundurun. Ameliyat fiyatları, güvenilirliğin tam bir ölçüsü değildir. Daha önceki hastaları memnun ayrılan, iletişimi rahat kurabildiğiniz ve kendinizi ifade edebildiğiniz, açıklayıcı davranan ve güven veren doktorlarla çalışmaya özen gösterin.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Büyük Göğüsler Neden Sarkar?

Büyük Göğüsler Neden Sarkar?

Meme dokusu büyük olan kişilerde, küçük olanlara göre sarkmalar daha hızlı yaşanır. Bunun en temel sebebi yer çekimidir. Kütle artıkça bağ dokuların yer çekimine karşı bu kütleyi tutması zorlaşır. Zamanla deri ve bağ doku gevşer, sarkmalar meydana gelir.
Bunun önüne geçmek her zaman mümkün olmayabilir. Fakat bir şansı hak eden uygulamalar vardır. Örneğin koşma, tempolu bir egzersiz veya spor yapıyorsanız (tenis gibi sporlar da dâhil) mutlaka sporcu sutyeni giyin. Bu giysiler memelerin zıplama gibi sert hareketlerden fazla etkilenmesini ve bağ dokuların zarar görmesini engeller. Bağ dokular ne kadar sağlam olursa sarkmalar o kadar yavaş olur.
Sporcu sutyeni büyük memeleriniz varsa günlük hayatta da avantajlı olabilir. Geniş askılar omuzlarınızı acıtmaz ve yükü paylaşmaya yardımcı olur. Benzer şekilde sırttan ve kenarlardan daha iyi sararak daha az ağrı yaşanmasına yardımcı olur. Fakat sarkmaları engellemek adına yapılan gece-gündüz sutyen kullanma uygulaması başarısızdır. Çünkü memeleri tutan kasların zayıflamasına ve tembelleşmesine neden olabilir. Bu nedenle aktivite halindeyken, dışarıdayken sporcu sutyeni kullanmak, evde ve geceleri çıkarmak dengeli olur.
Sık kilo alıp vermekten kaçınarak sarkmaları yavaşlatabilirsiniz. Sağlıklı kilonuzda sabite yakın bir dengede kalmanız faydalıdır. Benzer şekilde güneşe korunmadan çıkmamanız ve sigara kullanmamanız önerilir. Tüm bunlardan fayda görmediyseniz ve ağrılar yaşıyorsanız meme küçültme ameliyatları sizin için kalıcı bir çözüm olabilir. Bu işlemler sırasında sarkmalar da toparlanır.