Meme (Göğüs) Dikleştirme

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Meme (Göğüs) Dikleştirme Hakkında Merak Ettikleriniz

Meme Dikleştirme estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Meme (Göğüs) Dikleştirme Nedir?

Yaşlanmanın, gebelik ve emzirme gibi dönemlerin, kilo alıp vermenin etkisiyle memelerde sarkma ve dolgunluğunu kaybetme gibi problemler oluşabilir. Sarkık ve sönük görüntü sporla, sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir ancak en nihayetinde operasyon kaçınılmazdır. Masaj uygulanması ve kremler sarkma konusunda etkisizdir. Memelerdeki sarkma sorunsalı meme dikleştirme ameliyatıyla çözülebilmektedir. Eğer memenin hacmi küçükse, hastanın isteği doğrultusunda meme büyütme ve dikleştirme operasyonları aynı seansta birlikte yapılabilmektedir. Meme dikleştirme, hasta açısından oldukça az ağrılı ve konforlu bir operasyondur. Başarılı sonuçlar verir. Kısa zamanda daha sıkılaşmış, dik, sağlıklı ve çekici bir görünüm sağlanır.
Sonuç olarak zaman içinde kimi etkenlerden ötürü meme dikliğini kaybedebilir ve sarkabilir. Bu problemi çözmek amacıyla uygulanan operasyona meme dikleştirme ameliyatı denir.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Kimlere Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonları memedeki sarkık görüntüyü düzeltmek için uygulanır. Müdahale gerektirebilecek bazı durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Memede oluşan hafif düzeyli sarkmalar daha küçük izler bırakarak dikleştirilebilir.
 • Orta ve büyük ölçekli sarkmalarda nispeten daha fazla iz bırakılarak dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bunlar meme alt çizgisini aşan sarkmalardır.
 • Meme üzerinde oluşabilen çatlaklar işlem görecek bölgedeyse giderilmiş olur.
 • Dikleştirme tek başına yeterli olmuyorsa meme büyütme veya küçültme operasyonlarıyla desteklenebilir.
 • Meme büyütme operasyonu ile elde edilen görüntü tek başına bu işlemle de gerçekleştirilebilir.

Meme dikleştirme ilerleyen yaşlarda tercih edilen bir işlemdir. 18 yaşından küçüklere uygulanmamakla birlikte yaş açısından üst sınır yoktur. Yara iyileşmesini kötü etkileyen rahatsızlıklara sahip olanlarda dikkatli olunmalıdır. Çeşitli sağlık sorunları operasyonun yapılmasını engel teşkil edebileceği için, doktorunuza muayene olurken, daha öncesinde geçirilmiş operasyon ve hastalıklar hakkında bilgi vermekten kaçınılmamalıdır.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Meme (Göğüs) Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu sarkmanın durumuna göre farklı şekillerde planlanabilir. Sarkma hafif oranda gerçekleştiyse veya meme uçları meme alt çizgisinin altına kadar farklı düzeylerde sarktıysa ameliyat planlaması bu değişkenler hesaplanarak yapılır. Genelde birinci evredeki sarkmalarda meme başlarını çevreleyen koyu renkli kısımdan kesi açılır. Fazlalık oluşturan ve sarkan deri çıkarılır. İkinci evre sarkmalarda memenin koyu renkli kısmının çevresinden veya meme başından aşağıya doğru inen bir kesi açılır. Bu kesi yardımıyla fazla deri alınır. Üçüncü evre sarkmalarda kesi boyutları artar. Meme başından başlayıp meme altına uzanan yaklaşık 5 santimetrelik bir kesi açılır veya meme başından başlayan ters T’ye benzer kesi açılır. Fazla olan deriler buralardan alınır.
Meme dikleştirme ameliyatlarında hastaya genel anestezi uygulanır. Bu nedenle hasta operasyon sonrası en az bir geceyi hastanede geçirmelidir. Dren yerleştirilmesi gerekebilir, dren kullanıldıysa genellikle ertesi gün taburculuk öncesi çıkarılır.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Riskleri ve Komplikasyonları

Meme dikleştirme operasyonundan sonra şişlik ve morluklar oluşabilir. Bunlar bir iki hafta içinde azalmaya başlar. Operasyondan sonraki günlerde hafif ağrı görülebilir. Dikleştirmeyle beraber büyütme de yapıldıysa kol hareketleri ağrılı olabilmektedir ancak bunların hiçbiri hastanın hayat kalitesini düşürecek ölçüde değildir. Ameliyat sonrasında kan birikmesini ve ödem oluşmasını önlemek amacıyla dren kullanılabilir. Yara izlerinin iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu durumu hızlandırmak için doktorun verdiği ilaçları kullanmak, sağlıklı beslenmek, sigara içmemek faydalı olacaktır. Operasyon bölgesinin zarar görmemesi için, operasyon sonrası ilk haftalarda ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.
Meme dikleştirme operasyonunda oluşabilecek tüm riskler için doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır. İyileşme sürecinde hastanın dikkati ve bu önlemleri doktoru ile birlikte uygulaması elzemdir.

Riskleri Nelerdir?

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

İyileşme Süresi

Meme (Göğüs) Dikleştirme İyileşme ve Etki Süresi

Hastanın meme dikleştirme operasyonu sonrası genellikle bir gün hastanede kalması yeterli olmaktadır. Operasyon sonrası en az iki gün bölgeye su değmemesi gerekmektedir. Birinci haftada hasta kontrole çağrıldığında pansumanlar değiştirilir. Operasyon sonrası 3-6 hafta tıbbi sütyen (sporcu sütyeni) kullanılması önerilir. Operasyon sonrasında doktorunuz kullanmanız gereken ilaçları reçete edecektir. Bu ilaçlar olası ağrılara kaşı ağrı kesici, enfeksiyon riskini önlemek adına antibiyotik ve yara izlerine yönelik ilaçlar olur. Bunları önerildiği şekilde düzenli kullanmak önemlidir.
Meme dikleştirme işleminden genellikle beş gün sonra hasta iş hayatına dönebilir. Büyük ağrılar yaşanmaz fakat meme protezi ile birlikte yapılan bir işlemse kol hareketleri ağrıları tetikleyebilir. Bu durum geçicidir. Operasyon sonrasında morluklar ve şişlikler oluşabilir; işlemi takip eden haftalarda hızlıca iyileşir. Hastanın ağır spor yapması bir ay önerilmemektedir. Yara izleri kişinin cilt kalitesi ve yaşam tarzına göre farklılık gösterir. Sigara gibi alışkanlıklar yara iyileşmesini olumsuz etkiler.
Meme dikleştirme operasyonu kalıcıdır ancak büyük kilo değişimleri, gebelik gibi durumlar meme görüntüsünün bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle operasyonun gebelik ve emzirme dönemleri geçtikten sonra tercih edilmesini önermekteyiz.

Meme (Göğüs) Dikleştirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme dikleştirme operasyonu öncesi ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken, iyileşme sürecini etkileyen hususlar şöyledir:

 • Operasyon öncesinde doktorunuz tarafından meme ultrasonu istenecektir.
 • Operasyondan en az 1 hafta önce sigarayı bırakmış olmak gerekir.
 • Kan sulandırıcı etkisi olan besinler ve ilaçlar alınmamalıdır.
 • Doktorunuza mevcut hastalıklar, sürekli kullanılan ilaçlar, geçirilmiş hastalıklar hakkında eksiksiz bilgi verilmelidir.
 • Operasyon sonrasında iki gün, işlem gören bölgeye su değmemesi gerekir.
 • Bandaj ve sargı ıslatılmamalı temiz tutulmalıdır.
 • İşlem sonrasında en az üç-altı hafta tıbbi sütyen (sporcu sütyeni) kullanılmalıdır.
 • Ağır sporlardan ve aktivitelerden bir ay kaçınılmalıdır.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Meme Dikleştirme Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastaları çok yoğun ağrılar beklemez. Bunlar yaygın yapılan ameliyatlardır. Ve hastaların konforlu bir iyileşme süreci geçirmesi için önlemler alınabilir. Ameliyattan sonraki ilk gün ağrı belirgin olabilir. Fakat bu ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınamayan tarzda olmaz.
İnsanların ağrıya yatkınlığı ve benzer durumlarda yaşadıkları acı farklılık gösterir. Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalınacaksa burada damar yoluyla ağrı kesiciler verilebilir. Hasta taburcu olurken hem ilk kontrolü için randevu verilir hem de reçete düzenlenir. Reçete edilen ilaçlar arasında ağrı kesiciler de vardır. İlaçlar ağızdan alınan haplar şeklindedir. Ne zaman ve ne kadar süre kullanacakları hastaya söylenir. Bunları düzenli kullanmak ilk günler daha rahat geçirmeyi sağlar.
Hastaların ilk süreçte yoğun fiziksel aktivite, spor veya ağır kaldırma gibi durumlardan uzak durmaları gerekir. Vücudun üst kısmını çalıştıran egzersiz ve hareketleri bırakması önerilir. Bunlara ek olarak ağrı kesicileri de kullanıldığında büyük ağrı sorunları yaşanması beklenmez.
Ağrı, hemen hemen her ameliyattan sonra, ilk zamanlarda olur. Dikleştirme ameliyatı ile meme protezi yerleştirme kombine edilmiş olabilir. Protez kas altında yerleştirildiyse, bölge buna alışana kadar ağrı hissedilebilir. Meme dikleştirme ameliyatını takip eden 3 gün ağrı şikayetinin olduğu asıl aralıktır. Verilen ilaçlar daha çok bu süreci hedefler. Daha sonra hareketler, korse gibi dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermek gerekir. Süreç normal ilerlediğinde iyileşme süreci yoğun ağrılarla geçmez ve kişi işine ortalama 4 gün sonra dönebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Tekrar Göğüs Sarkar Mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sarkan meme dokusunu tekrar dik hale getirir. Bu, var olan sarkmayı geri alan bir işlemdir. Yani 40 yaşına kadarki sarkma gider ve tekrar 20 yaşındaki gibi bir başlangıç yaparsınız. Fakat bundan sonra da zaman akmaya devam eder. Eğer hızlı ve büyük miktarda kilo alıp veriyorsanız, kilo dengenizi sabit tutamıyorsanız, tekrar bir gebelik ve emzirme yaşarsanız ameliyatın ilk günündeki etkinin azaldığını görebilirsiniz.
Meme dikleştirmeyle tekrar eski konumuna getirilen meme, ameliyat geçirmemiş insanlara göre daha yavaş gevşemiş olur. Dolayısıyla birden bire ileri derece bir sarkma yaşanması mümkün değildir. Kişi kilosuna ve sağlığına dikkat ettiğinde hayatına memnun devam eder. Genel olarak bilinen meme sarkması nedenleri en etkili faktörlerdir. Bunların arasında kilo alıp verme, gebelik, koşma gibi spor yaparken sporcu sutyeni giymemek, sigara içmek gibi nedenler sayılabilir.
Dikleştirme ameliyatı bu nedenleri sonsuza kadar ortadan kaldıran bir işlem değildir. Bunların etkilerini geri alır. Fakat hasta dikkat etmezse ameliyattan sonraki formu da yavaş yavaş değişir. Meme tekrar deforme olabilir. Bu durumda tekrar dikleştirme işlemine ihtiyaç duyabilir. Fakat hastalar doğdu zamanda ameliyat olur ve sonrasında kilo gibi konulara dikkat ederse işlemin kalıcılığı sağlamış olur. Meme dikleştirmenin kalıcı ve verimli olabilmesi için kilo kontrolünü sağladıktan sonra işlemi tercih edebilirsiniz.

Tekrar Göğüs Sarkar Mı?

Meme Dikleştirme Öncesi Mamografi Çekilir Mi?

Meme Dikleştirme Öncesi Mamografi Çekilir Mi?

Meme dikleştirme ve diğer meme estetiği ameliyatlarından önce mamografi söz konusu olabilir. Doktorlar genellikle 35 yaş üstü kadınlara ameliyat öncesi mamografi çekilmesini önerir. Fakat ailenizde daha önce meme kanseri geçirmiş bir yakınınız varsa daha erken yaşlarda da gerekli olur. Örneğin anneniz, kardeşiniz daha önce meme kanseri tanısı aldıysa sizin de bu konuda dikkatli davranmanız önerilir. Kanserde kalıtımsal faktörler önem taşır. Böyle bir durum varsa ameliyattan önce doktorunuzla görüşün ve 35 yaşın altında olsanız bile testi talep edin.
Bu test ameliyatın gidişatı için gerekli değildir. Bu nedenle aksatılabilir. Fakat meme operasyonlarından önce mamografi çektirmek hastanın tesadüfen de olsa meme kanserini fark etmeyi sağlayabilir. Erken tanı büyük önem taşıdığı için testin yapılması sağlık açısından faydalıdır. Aksi takdirde üzerinde durulmamış ve teşhis edilmemiş hale uzun süre devam edebilir. Ayrıca burada yapılan testin sonuçları, ileride yapılacak testin sonuçlarıyla karşılaştırılabilir. Bu da olası doku değişimlerini çok daha erken ve kolay fark etmeyi sağlar.
Dikleştirme işlemi gerektiğinde meme protezleriyle desteklenebilir. Hem sarkan cilt toparlanır hem de meme silikon protezle desteklenir. Protez veya meme dikleştirme ameliyatları kanserin teşhis edilmesini zorlaştırmaz. Protez buradaki doku değişiminin fark edilmesine engel olmaz. Çünkü meme dokusunun altına, bazen de kas altına yerleştirilir. Doğal meme dokusunu öne iter. Aslında böylece ultrasonografi gibi yöntemlerde herhangi bir doku değişimi daha kolay tespit edilir. Protezler mamografiye de engel olmaz.

Meme Dikleştirme Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme dikleştirme ameliyatında uygulanan tekniklere göre emzirme fonksiyonunun durumu değişir. Hastanın isteği bu yöndeyse süt kanalları ve bezine dokunmadan işlemi gerçekleştirmenin yolları vardır. Bunlara değinmeden önce şunu belirtmek gerekir. Gebelik ve emzirme meme sarkmasına neden olan önemli etkenlerdendir. Bir kez ameliyat geçirdikten sonra da bu süreçlerle sarkma görülebilir. Bu nedenle dikleştirme işlemlerinin bu süreçlerden sonra yapılması daha avantajlıdır. Gebelikten önce meme protezi ile büyütme işlemlerinin yapılmasında bir sorun yoktur. Emzirme zarar görmez. Fakat dikleştirmenin doğumdan sonra yapılması ikinci ameliyattan kurtarır.
Meme dikleştirme işlemlerinde bazen sadece fazlalık deri alır. Bazen de meme dokusunun bir kısmı çıkarılarak dikleşme sağlanır. Emzirme fonksiyonunun zarar görmemesi için süt bezi ve kanalına müdahale etmemek gerekir. Bu alanların bir kısmının çıkarılması gereken işlemler genellikle meme küçültme işlemleridir. Fakat onlarda da risk düşüktür.
İleride doğum yapmayı düşünen kadınlarda dikleştirme yaparken süt kanalı ve bezini korumak için önlemler alınabilir. Bu alanlar korunduğunda süt verme fonksiyonunda bir değişiklik olmaz. Yine de gebelik ve emzirme tekrar sarkmaya neden olabileceği için işlemin doğumlardan sonra yapılması önerilir. Dikleştirme işlemleri ne kalıcı olsa da tekrar büyük miktarda ve hızlı kilo alıp vermek gibi etkenler sarkmaları hızlandırır. Aslında bu işlemlerle yapılan zamanı geri almak ve iyi bir başlangıç yapmaktır. Sonrası için yine dikkat etmek gerekir.

Emzirebilir Miyim?

Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme Dikleştirme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme işlemi sırasında fazla deri ve gerekiyorsa fazla meme dokusu alınır. Sonra bu alan dikişlerle tekrar şekillendirilip dikleştirilir. Bazen plaka kullanılarak daha dik hale getirilebilir ya da işlem meme proteziyle desteklenebilir. Bu yönüyle meme dikleştirme kombine edilebilir bir ameliyattır. Tüm bu süreçlerden sonra bile meme dikleştirme ameliyatı sonrası belirgin iz kalması beklenmez.
Bu süreçleri uygulayabilmek için ciltte kesiler açmak şarttır. Memenin durumuna ve kombine işlemlerin olup olmamasına göre kesilerin şekli değişebilir. Meme dokusunu toparlamak için areola denen bölgede kesi yapılabilir. Bu alan meme ucunun çevresindeki koyu renkli, yuvarlak bölgedir. Bu alanın çevresinden açılan kesilerle fazla deri toparlanabilir. Bu alanda dikiş veya yara izleri fark edilmez. Bu yönüyle avantajlıdır. Fakat ileri düzeyde sarkmalar için yeterli olmayabilir.
Diğer bir seçenek meme ucundan meme altına kadar düz bir çizgi halindeki kesidir. Bu kenarlardan toparlamanın yeterli olduğu durumlar için uygundur. Daha ileri durumlarda memenin göğse bağlandığı alt kısımda bir kesi ve üzerine düz bir kesi yapılabilir. Bu tip kesiler ters T veya L şeklinde olur.
Ameliyattan sonra bu kesilerin olduğu bölgede izler oluşur. Yara izlerinin daha hızlı iyileşmesi için iyileşme sırasında bölgenin enfeksiyon kapmamasına dikkat edebilirsiniz. Doktorun verdiği losyon veya krem şeklindeki yara iyileşmesini hızlandıran ilaçları düzenli kullanabilirsiniz. Bu durumda izler daha az belirgin olacaktır. Memenin ön yüzüne kesi açıldıktan sonra hiç iz kalmama olasılığı düşüktür. Fakat görünürlüğü sizi rahatsız etmeyecek kadar azalır.
Yine de gözünüze yara izinin takılmasını istemiyorsanız iyileşme döneminden sonra yara tedavisine başlayabilirsiniz. Lazer veya buna benzer cilt yaralarını azaltan uygulamalar faydalı olacaktır.

Meme Dikleştirme Sonrası Korse Kullanımı

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında işlem geçiren bölgeye bandajlar sarılır. Bunlar memeleri iyileşme sürecinde sabit tutmak ve kolay iyileşmesini sağlamak için uygulanır. Ardından korse kullanımı başlar. Meme dikleştirme ameliyatından sonra kullanılan korseler sporcu sutyenleri ile aynı işleve sahiptir. Hastalar isterlerse sporcu sutyeni de kullanabilir.
Fakat iyileşme sürecinde normal sutyen kullanılmaz. Çünkü bunlar memeleri ve sırtı yeterince saramaz ve bazı alanlar açık kalır. İyileşme sürecinde yardımcı olabilecek özelliklere sahip değillerdir. Korse ve sporcu sutyeni sırt bölgesini daha geniş sarar ve omuzlardan destek alarak memeleri daha iyi destekler.
Tıpkı spor yaparken aşırı hareketlerden meme bağ dokularını korumaları gibi ameliyat sonrasında da bağ dokuları ve dikişleri korurlar. Aynı zamanda memenin yeni şeklinin beklenen şekilde ve düzgün olmasını sağlarlar. Kullanılmadığında asimetrik, beklenen dikleşmenin olmadığı bir görüntü ortaya çıkabilir. Fakat iyileşme süresince memeleri olması gerektiği şekilde tutmak istenen görüntünün kalıcı olmasını sağlar.
Ameliyattan sonra korse kullanımı 4-6 hafta arasındadır. Doktorunuz sizin için ne kadar süre gerekli olduğunu belirtir. Bazı doktorlar 3 hafta gece-gündüz, 3 hafta sadece gündüz kullanılmasını önerir. İyileşme tamamlanmadan yüzüstü uyumak önerilmez. Çünkü dikişler zarar görebilir.
Ameliyattan sonra korse kullanmak ek bir rahatsızlığa neden olmaz. Günlük işlerinizi yaparken sizi zorlamaz. Bunlar bölgeyi aşırı sıkan ürünler değildir. Bu sayede alıştığınızda sizin için bir eksi oluşturmaz.

Korse Kullanımı

Meme Dikleştirme Fiyatları Nelerdir?

Meme Dikleştirme Fiyatları Nelerdir?

Memenin bağ dokuları ve üzerindeki cilt zamanla gevşer ve sarkmalar meydana gelir. Sarkma yaşla birlikte gelen doğal bir süreçtir. Fakat büyük kilo değişimleri bağ dokularının ve cildin daha erken gevşemesine yol açabilir. Bunun yanında gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra memeler eski boyutuna döndüğünde çoğu zaman sarkma oluşur. Yani sarkmayı yavaşlatabilecek önlemler almak mümkünse de bazı etkenlere müdahale edilemeyebilir. Meme dikleştirme fiyatları birçok etken ve özellikle ameliyat sürecinden etkilenir.
Meme dikleştirme bu nedenle popüler işlemlerden biridir. Özellikle kilo verip sağlıklı kilonuzda sabit kalmaya başlayanlar, gebelik ve emzirme sonrasını atlatan kadınlar bu işlemi sıkça tercih eder. Sarkmanın dereceleri vardır. Normal bir meme başı, memenin göğse bağlandığı alt kısmın yukarısında durur. Sarkma başladığında bu alan, alt kısımla aynı seviyeye iner. Daha ilerlediğinde alt kısımdan aşağıya düşer ve bu şekilde ilerler. Ayrıca her kadının kas, deri yapısı ve meme boyutu farklıdır.
Tüm bu etkenler düşünülerek meme dikleştirme prosedürleri kişiye özel belirlenir. Örneğin hasta büyük memelerden ve oluşturduğu ağrılardan şikayetçi olabilir. Diğer yandan sarkma sorunu yaşar. Bu durumda dikleştirme işlemi yaparken hem deri fazlası hem meme dokusunun bir kısmı çıkarılır. Meme dokusu çok küçükse sadece derinin toparlanması iyi bir sonuç vermeyebilir. Bu durumda dikleştirme yaparken meme protezi de kullanılır.
İşlemin nasıl yapılacağı, hangi uygulamalardan faydalanılacağı hastaya göre değişir. Bu da meme dikleş fiyatları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ayrıca kliniğin ve doktorun fiyat politikasına göre de değişir. En net bilgiyi almak için aklınızdaki doktorları ziyaret edin ve ilk görüşmeyi gerçekleştirin. Muayeneden sonra net fiyat söylenebilir.

Göğüsler Neden Sarkar?

Meme sarkması doğal bir süreçtir. En temel nedeni yer çekimi ve cildin esnekliğinin azalması gibi etkenlerdir. Fakat bu durumu yavaşlatan veya hızlandıran faktörler de vardır. Bunların bazıları önlenebilir bazıları önlenemez.
Meme sarkmasını hızlandıran en önemli faktör kilo alıp vermedir. Kilo aldığınızda memeler de büyür ve verirken buradaki yağ dokular da azalır. Bu durum meme cildinin esnekliğini bozar ve sarkmalar oluşur. Bunu önlemek için bazı adımlar atılabilir:

 • Hızlı kilo vermek yerine yavaş yavaş kilo vermek ve şok diyetlerden uzak durmak
 • Kilo verme sürecini sporla desteklemek
 • Sık sık kilo alıp vermek yerine sağlıklı kiloyu korumak

Bu durumlar bağlantılı olarak gebelik ve emzirme süreçleri de sarkmaya neden olur. Gebelikte hem kilo artışı hem süt üretiminin başlamasıyla memeler büyür. Emzirme sürecinde bu alanlar dolup boşalır ve emme nedeniyle düzenli olarak aşağı çekilir. Emzirme süreci bittiğinde süt üretimi durur. Memeler normal hacmine döner fakat sarkar.
İri memelere sahip olmak sarkma sürecini hızlandırır. Burada etkili olan yer çekimidir ve kütle büyüdükçe etkisi artar. Bu nedenle meme dokusu ve cilt gevşer. Zamanla esnekliğini kaybeder.
Önlenemez nedenlerden biri de zamandır. Yaş ilerledikçe memelerde sarkmanın gözle görülür bir hal alması normaldir. Çünkü tüm vücuttaki bağ dokular gevşer. Memenin dik durmasını sağlayan da bu bağ dokulardır. Buna ek olarak derinin esnekliğini yitirmesi sonucu da zamanla sarkma oluşur. Bağ dokuları ve cilt elastikiyetini kötü etkileyen en önemli faktörlerden biri sigaradır.
Bu sık görülen etkenlerin yanında ağır egzersizler yaparken spor sutyeni kullanmamak, güneş ışığından korunmamak, hormonal dengesizlikler, duruş ve uyku pozisyonu sıkıntıları sarkma üzerinde etkilidir.

Korse Kullanımı