Meme (Göğüs) Büyütme

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Meme (Göğüs) Büyütme Hakkında Merak Ettikleriniz

Meme büyütme estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Meme (Göğüs) Büyütme Nedir?

Günümüzde kadınların en çok talep gösterdiği estetik operasyonların başında gelen meme büyütme operasyonu, vücut orantısını bütünüyle sağlamak, daha kadınsı bir görünüme kavuşmak ve kişinin özgüvenini arttırmak amacıyla uygulanmakta ve her geçen gün daha popüler olmaktadır.
Meme büyütme operasyonu ile istenilen boyut ve şekilde meme görünümü elde etmek mümkündür.
Meme büyütme ameliyatında ufak bir kesi ile bölgeye silikon protez yerleştirilir. Üst beden ile alt beden arasındaki orantı sağlanarak, daha diri hatlara kalıcı şekilde sahip olmak meme büyütme operasyonuyla mümkün hale gelir.
Meme büyütme operasyonu, hastanın ihtiyacı ve isteği göz önünde bulundurularak bölgeye değişik yapılarda ve boyutlarda silikon protez yerleştirilmesi esasına dayanan ve oldukça güz güldürücü sonuçları olan bir operasyondur. Bu uygulama kısmı çukurları düzetmek amacıyla uygun hastalarda memeye yağ enjekte edilerek de gerçekleştirilebilir.

Meme (Göğüs) Büyütme Kimlere Yapılır?

MMeme büyütme işlemlerinde üst yaş sınırı yoktur ancak 18 yaşından küçüklere önerilmez. Sağlık durumu engel teşkil etmeyecek herkes operasyonu yaptırabilir.

 • Meme boyutu genellikle genetiktir. Gelişim evresi (ergenlik dönemi) tamamlandığı halde, memeler istenilen boyutlara ulaşmadıysa meme büyütme işlemini tercih edilebilir.
 • Kadınların çoğunda iki meme arasında şekil ve boyut farklılıkları görülür, memeleri daha simetrik hale getirmek amacıyla operasyon gerçekleştirilebilir.
 • Gebelik, emzirme dönemi gibi süreçler sonucunda memenin alt kısmında sarkma oluşur ve hacmini kaybeder. Sönük ve sarkık hale gelen meme, bu operasyonla istenilen görünüme yeniden kavuşur.
 • Memenin tamamen alındığı, kanser gibi rahatsızlıkların sonucunda meme görüntüsünü yeniden oluşturmak için uygulanabilir.
 • Eskiden uygulanan meme büyütme operasyonları sonrasında oluşan deformiteyi düzeltme amacıyla ya da kapsül oluşumu varsa ikinci bir işlemle düzeltmek için uygulanabilir.

Yaraların zor iyileşmesini tetikleyen rahatsızlıklar ve yakın dönemde gelişen ciddi kilo değişiklikleri işleme engel olabileceği için doktorunuzdan bu tür bilgilerin saklanmaması önem teşkil etmektedir.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Meme (Göğüs) Büyütme Nasıl Yapılır??

Meme büyütme operasyonu ortalama 2 saat süren bir ameliyattır. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yerleştirilecek silikon protez, açılan ufak kesiden içeriye yerleştirilir. Kesi, koltuk altından, memenin alt bölgesinden veya meme ucundaki kahverengi bölgeden açılabilir. Operasyon sırasında açılacak kesinin yerine hasta ve doktor birlikte karar verir.
Meme büyütme işleminde bölgeye yerleştirilecek silikon protezler çeşitlilik gösterir. Şekil olarak yuvarlak ve anatomik silikon protezler mevcuttur. Yuvarlak protezin yatay ve dikey çapları eşit olurken, anatomik protezin şekli damla gibidir. Genel anestezi uygulandığı için operasyon sonrası ilk gece hastanede geçirilir, genellikle hasta ertesi gün taburcu edilir. Operasyondan sonra 5-7 gün sonra iş hayatına dönmek mümkündür.

Meme (Göğüs) Büyütme Riskleri ve Komplikasyonları

Meme büyütme operasyonları doğru klinik ve tecrübeli cerrah tarafından yapıldıklarında ve kişi iyileşme döneminde hijyen kurallarına uyduğunda çok az risk taşır. Operasyon sonrasında oluşabilecek yan etkiler de genellikle geçici olur.
Meme büyütme operasyonundan sonra nadiren ağrı yaşanır. Eğer silikon protez kasların altına yerleştirildiyse kol hareketleriyle ağrı tetiklenebilir. Operasyondan sonraki bir iki günlük sürede memede dolgunluk, gerginlik hissi olabilir. Ameliyat sonrasında ödem oluşumundan doğan hafif şişkinlik olabilir ancak ikinci günden itibaren hafiflemeye başlar. Vücut yapısına uygun ve FDA onaylı silikon protezler seçilir. Uzun zaman içinde kapsül oluşumundan kaynaklı hastalarda nadiren deformasyon oluşabilir, burada silikon protez seçimi önemlidir. Meme büyütme operasyonu geçirmiş kişiler hayatlarının sonraki dönemlerinde gebelik ve emzirme süreçlerinde silikondan kaynaklı herhangi bir sorun yaşamaları olası değildir.
Tüm bunların dışında işlem öncesinde ve sonrasında doktorunuzun önerileri ve yasaklarını dikkate almak en önemli kriterdir.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Op. Dr.Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

İyileşme Süresi

Meme (Göğüs) Büyütme İyileşme ve Etki Süresi

Meme büyütme operasyonlarının iyileşme süreçleri oldukça hızlıdır. Ameliyattan sonraki gün hasta taburcu edilir. Yaklaşık 5 gün istirahat önerilir. Bu sürenin sonunda iş hayatına dönmek mümkündür. Kesi bölgelerine bant yerleştirilir. Yerleştirilen bant iki hafta kullanılmalıdır ve çıkarılması için işlemi gerçekleştiren doktora başvurmak gerekir. Operasyondan sonraki iki gün duş alınmamalıdır. Üçüncü gün bandı çıkarmadan duş alınabilir. Ameliyattan sonraki süreçte bir ay boyunca tıbbi sütyen (sporcu sütyeni) giymek gerekir. Bunun amacı bölgenin istenilen görüntüye kavuşmasını sağlamaktır.
Meme büyütme operasyonunun kalıcılığı birçok etkene bağlı olarak değişir. Meme büyütme operasyonu geçirildikten sonra gebelik yaşanırsa meme deforme olabilir. Bu görüntüyü düzeltmek için tekrar operasyon ihtiyacı doğabilir. Meme dokusu tam oluşmadan, erken yaşlarda işlem yapıldıysa, sonrasında yaşa bağlı olarak değişiklikler oluşabilmektedir. Aşırı ve hızlı kilo alıp verme de silikon protezin görünümünü etkilemektedir. Bu durumlar dikkate alındığında, gebelik sonrası operasyon planlandığında deformite yaşanma olasılığı daha düşüktür.

Meme (Göğüs) Büyütme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme operasyonunun öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacak olursak:

 • Hasta, operasyondan beklentisini net olarak doktoruna anlatmalıdır. Kişinin vücuduna uygun, doğal sonuçlara kavuşabilmek için doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır.
 • Doktoruna mevcut hastalıklar, kullanılan ilaçlar, geçmiş hastalıklar hakkında eksiksiz bilgi vermelidir. Operasyondan on gün öncesinde kan sulandırıcı etkileri olan ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmalıdır.
 • Operasyon sonrasında bir ay aşırı egzersiz ve aktivitelerden kaçınılmalıdır.

İyileşme Süreci

Hazırlık Süreci

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Ameliyata karar verirken öncelikle meme boyutu, protezlerin şekli ve ameliyat tekniği hakkında doktorla ortak fikirler buluşursunuz. Görüşmeler sırasında ameliyat sonrası hakkında da aklınızdakileri sormanız sizin için faydalı olur. Uygulama kesinleştikten sonra ameliyat tarihi belirlenir ve buna göre hazırlıklar yapılır. Hastanın yapacağı hazırlıklar doktor tarafından bildirilir. Fakat bunlar genellikle şöyledir.

 • Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmak gerekir. Buna yaygın kullanılan Aspirin de dâhildir. Eğer tansiyon gibi süreğen nedenlerle düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bırakmayın.
 • Düzenli-düzensiz kullandığınız tüm ilaçlar ve vitamin-gıda takviyesi gibi ürünleri doktorunuzla paylaşın. Bazı vitamin-gıda takviyeleri de kan sulandırıcı etkiye sahip olabilir. Bunlar ameliyat sırasında kanama problemlerine neden olabilir.
 • Sadece kan sulandırıcılar değil bazı antibiyotikler veya başka çeşit ilaçlar da ameliyattan bir süre önce bırakılır. Bunun nedeni ameliyatta kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilmeleridir. Fakat ilaçların bırakılması doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Ameliyattan önce rutin tetkikler yapılır. Bunlar kan ve idrar tahlilleri, göğüs röntgeni gibi bilindik uygulamalardır. Fakat hastanın durumuna göre ek testler istenebilir.
 • İki hafta öncesinden sigarayı bırakmanız ve işlem sonrasında bir süre daha kullanmamanız gerekir. Bu önemli bir noktadır. Çünkü sigara ve tütün ürünleri genel anestezi altındayken solunum sıkıntılarına neden olabilir. İyileşme döneminde de yaraların kapanmasını zorlaştırır.
 • Ameliyattan 8-6 saat önce yeme-içme kesilir. Bunun nedeni ameliyat risklerini önlemektir. Genel anestezi altındayken mide doluysa kusma gibi durumlar yaşanabilir bu da solunum yollarıyla ilgili sorunlara neden olur.
 • Genellikle ameliyattan 2 saat önce hastaneye gelmeniz gerekir. Burada anestezi uzmanıyla görüşme, varsa son testler ve ameliyat hazırlıkları yapılır.
 • Hastaneye gelirken rahat kıyafetler giymeniz önerilir. Makyaj veya oje gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. Takılar da ameliyata girmeden önce çıkarılır. Bunları yanınızda getirmemeniz önerilir.

Meme Protezi Nasıl Yerleştirilir?

Meme protezi bölgeye üç yerden yerleştirilebilir. Koltuk altından, memenin göğüsle birleştiği alt kısımdan veya meme başından gerçekleştirilebilir. Bunun tercihi hastanın ihtiyacına ve memenin yapısına göre yapılır. En sık kullanılan protez giriş bölgesi meme altıdır.

Meme başı dene bölge, meme ucunun çevresinde koyu renkli alandır (aleora). Bu yuvarlak bölgenin çevresinde kesi açıldığından, sonrasında oluşacak izler belli olmaz. Fakat ileride doğum yapmayı düşünen kadınlarda bu bölge tercih edilmez. Çünkü meme başının çok yakınında süt kanalları ve bezi vardır. Emzirme sırasında burada süt üretilir ve uca akar. Ameliyat esnasında buradan protez yerleştirmek emzirme açısından riskli olur. Hastaların büyük çoğunluğu henüz doğum yapmadan meme büyütme ameliyatı geçirir. Bu nedenle meme başından girişler seyrektir.

Diğer bir seçenek koltuk altından protez yerleştirilmesidir. Bu alanda oluşan kesiler de göze batan izler oluşturmaz. Fakat küçük bir alan sağladığı için silikon meme protezleri bu alandan yerleştirilemez. İçi tuzlu su ile dolu olan protezler koltuk altından yerleştirilebilir. Bu tip protezlerde şekil seçenekleri kısıtlıdır. Ayrıca sağlık açısından silikon protezler daha uygundur. Tuzlu su içeren protezler patlayabilir veya içindeki suyu sızdırabilir. Dokunulduğunda daha yapay hissettirir. Bu nedenle çok nadir tercih edilir.

Bu iki yöntemin dezavantajlarından korunmak için meme altından protez yerleştirme daha sık tercih edilir. Ayrıca protezler kas üstü veya kas altına yerleştirilebilir. Doğal meme dokusu çok küçük olan hastalarda daha çok kas altına protez uygulanır. Aksi takdirde protez dokunulduğunda hissedilir.

Meme Protezi Nasıl Yerleştirilir?

Protez Büyüklüğü

Meme Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme protezinin büyüklüğü ve şekli kişiye özgü olmalıdır. Hastaların büyük çoğunluğu doğal görünen meme protezleri ister. Bunu sağlamanın yegâne yolu kişinin vücut orantısına, sarma durumuna, kilosuna, boyuna ve yaşına bakmaktır. Örneğin bir arkadaşınızda çok iyi duran bir boyut sizin için tam tersi bir etki yaratabilir. Bu konuda nasıl düşünmek gerektiğini anlatan birkaç ipucu vardır.
Eğer vücudunuzun geneline bakıldığında üst bedeniniz (belden omuzlara kadar olan mesafe) uzunsa damla şeklindeki protezleri düşünebilirsiniz. Bunlar çok daha orantılı duracaktır. Boyunuz ve kilonuza göre en iyi boyut aralığını doktorunuz sizin için önerebilir. Bunu belirlerken boyunuz, üst bedeninizin boyu, meme altı ve üstünün çevresi, meme ile omuz arasındaki mesafe gibi bazı ölçümler yapılır. Bu şekilde en doğru aralık saptanır.
Bunu siz de basitçe tasavvur edebilirsiniz. Örneğin 1.60 boyunda 49 kilo birinde doğal duran protez boyutu ile 1.70 boyunda 60 kilo birinde doğal duran boyut haliyle farklı olacaktır. Memelerin bulunduğu hizanın çapından daha büyük protezler vücudun genel orantısını bozar ve doğal durmaz. Aşırı büyük protezler ilerleyen yıllarda hastanın sorun yaşamasına da neden olabilir. En hafifinden sırt ve boyun ağrıları yaşanabilir, hareket etmek ve kıyafet seçmek zor olabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe sarkmalar daha hızlı yaşanabilir.
Doğru seçilmemiş protezler zamanla estetik algısının değişmesiyle pişmanlık oluşturabilir. Bunun sonucunda ikinci bir ameliyat ve değişiklik isteyebilirsiniz. Bu karşınıza ek bir maliyet ve yeni bir iyileşme süreci çıkarabilir.

Meme Büyütmede Kullanılan Protez Tipleri Nelerdir?

Meme büyütmede kullanılan protezler iki çeşittir; içi tuzlu su dolu olanlar ve içi silikon jel ile dolu olanlar. İkisinin de dışı silikonla kaplıdır. Tuzlu su ile dolu olanlar çok daha ucuzdur fakat çok seyrek kullanılırlar. Çünkü silikon jel protezler çok daha avantajlıdır. Çünkü çok daha doğal bir doku ve görünüm sağlar, protezin etrafında gelişen dokunun sertleşme olasılığı düşüktür. Patlama ihtimali çok düşüktür, bunlar da kaza, bıçaklanma gibi olayları içerir. İçi akışkan olmayan silikon jeller vardır. bunlar kesik olsa bile akmaz.
Bir meme protezi yaptırmak istediğinizde en güvenilir yöntem silikon jel protezlerdir. Bunlar şekil açısından da seçenekler sunar. Şekil açısından temelde yuvarlak ve damla şeklinde protez seçenekleri vardır. Damla şeklindeki protezler alt tarafa doğru genişleyen, dikey uzunluğa sahip materyallerdir. Bu şekil memenin doğal şekline daha yakındır. Daha doğal sonuçlar için bu tip protezler tercih sebebidir.
Fakat meme protezinin şeklini belirlerken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Deri ve kasların kalınlığı, omuz-meme arası mesafe, sarkma olup olmaması gibi faktörler seçimde etkili olur. Yuvarlak protezler memenin üst tarafını daha çok doldurur. Meme sarkmasını telafi etmek için dikleştirme işlemi ile kombine edilecekse daha iyi bir seçenek olabilir.
Damla protezler ince deri ve kas yapısına sahip kişilerde damla şeklinde olanları tercih etmek daha avantajlı olabilir. Eğer vücudun genel oranına bakıldığında üst tarafınız uzunsa damla şekilli protez vücut orantısına uyum sağlar.
Ayrıca meme protezlerinin yüzeyi düze veya pürtüklü olabilir. Protez uygulandıktan sonra vücut bunun çevresinde bir kapsül oluşturabilir. Pürtüklü yüzeyler bunun oluşmasını engeller.

Protez Tipleri

Protez Ömrü

Meme Büyütmede Kullanılan Protezin Ömrü Ne Kadardır?

Meme protezlerinin kesin olarak biçilmiş bir ömrü ya da eskime zamanı yoktur. Günümüzde kullanılanlardan daha eski silikon protezlerin bir kısmı 10-15 yıl sonra değiştirilmiştir. Fakat şu an kullanılan silikonlar daha ileri bir teknolojinin ürünüdür. Dolayısıyla daha uzun ömürlü olacağı tahmin edilir.
Fakat şu zamana kadar gözlenen hastalar için daha olumlu tahminler yapmak da mümkün olur. Hiçbir soruna neden olmayan protezler ömür boyu kullanılabilir. Belli bir sürede değiştirme zorunluluğu yoktur. Eğer protezlerden yana bir şikayet varsa, memede sarkma olduğu için işlem yenilenecekse veya boyut değişikliği isteniyorsa değiştirilebilir. Günümüzde kullanılan ve uzun bir araştırma sürecinden geçen silikonlara bağlı şikâyetler en az seviyededir.
Etrafı düz yapılı protezler zaman içinde çevresinde doku oluşmasına yol açabilir. Bu doku sertleştikçe şekil bozuklukları oluşur. Günümüzde bunu önlemek için çevresi pütürlü silikonlar üretilmiştir. Bu tip protezleri kullananlarda kapsül sorunu daha seyrek yaşanır ve protezin ömrü uzun olur.
Temel olarak söylemek gerekirse meme protezlerinin eskimesi, kullanım ömrünün olması gibi durum yoktur. Bu malzemelerin ömrü insan ömründen çok daha fazladır. Bu nedenle herhangi bir sorunu neden olmayan protez çıkarılmaz, değiştirilmez. Çoğu zaman yaşanan da budur. Nadiren sorun yaşayan kişilerin protezleri değiştirilir.
Eski tarz meme protezleri yıllar içinde daha fazla şikayete neden olabiliyordu ya da doğal görünmedikleri gerekçesiyle değişim isteniyordu. Fakat bugün kullanılan silikonlar büyük oranda bu tip sorunları çözmüştür.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Protezler Güvenli Midir?

Günümüzde kullanılan meme protezleri uzun yıllar araştırılmış ve geliştirilmiş malzemelerdir. FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) bu konuda araştırma yapan ve dünyadaki en güvenilir kurumlardan biridir. Araştırmalar sonucu bazı meme protezlerine onay vermiştir. Ülkemizde de yaygın olarak FDA onaylı protezler kullanılır. Bu malzemelerin herhangi bir hastalığa, uzun süreçte tıbbi bir probleme veya kansere yol açmadığı kesinleşmiştir.
Meme silikonları ileride karşılaşabileceğiniz hastalıkları kötü etkilemez. Bazı merkezlerde silikona sahip kişilere de mamografi testi uygulanabilmektedir. Fakat yakınlarınızda yoksa rutin kontrolleriniz için MR ve ultrason gibi görüntüleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Tanı testlerinde silikon implantlar herhangi bir soruna neden olmaz.
Meme implantlarında silikonun yaygın olarak kabul görmesi onun sağladığı avantajlardan kaynaklanır. Meme silikonu insan vücudunun kolay kabul ettiği bir maddedir. Kozmetik gibi alanlarda da çok sık kullanılır. Dolayısıyla alerjik reaksiyon çok nadir görülen bir olasılıktır.
Halk arasında en çok dillendirilen mitlerden biri de meme silikonu patlamasıdır. Bu silikonlar memenin gerçek dokusuyla benzer bir yumuşaklığa sahip olsa da patlama gibi bir durum söz konusu değildir. Silikon bu denli akışkan bir yapı değildir. Spor, uçak seyahati veya bastırma gibi nedenlerle böyle bir olasılığın gerçekleşmesi pek olası değildir. Eğer meme bölgesinden bıçaklanırsanız veya bir kazayla yabancı bir cisim darbesi alırsanız doğal dokularınız gibi meme silikonu da delinir. Fakat ortada akışkan ve sağlığı daha fazla tehdit eden bir durum yoktur.

Protez Güvenliği

Silikon Tipi

Hangi Model Silikon Tercih Edilmelidir? Damla mı? Yuvarlak mı?

Silikon tercihi kişiye özgüdür. Genel olarak, her zaman için şu daha iyidir denemez. Protez şeklini seçerken doktorun sizin için söylediklerine önem vermeniz sonuçtaki memnuniyet açısından önemlidir. Çünkü daha sağlıklı, doğal ve estetik görünmesi için gereken kıstasları bilirler. Protezde şekil seçimi hastanın beklentisi, vücut ölçüleri, yaşı, sarkma durumu, daha önce ameliyat geçirip geçirmediği gibi faktörlerle belirlenir. Her şeklin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.
Damla protezler memenin doğal şekline daha yakındır. Bu nedenle bir artı kazanır. Hafif dereceli bir sarkması olan ve meme dikleştirme ameliyatı geçirmeyecek hastalar için damla protez avantajlıdır. Çünkü meme dokusu daha iyi doldurur ve toparlar. Aynı zamanda vücudunuzun genel oranında üst bedeniniz uzunsa bu şekle sahip protezler daha orantılı ve doğal durur. Protez seçerken önemli konulardan biri omuz ve meme arasındaki mesafedir. Bu mesafe darsa yuvarlak protezler yapay ve fazla görünebilir.
Yuvarlak protezler özellikle meme dikleştirme ameliyatıyla birlikte yapılacaksa daha avantajlı hale gelebilir. Memenin üst kısımlarını daha fazla doldurur. Bu da genel olarak istenen bir özelliktir. Fakat protezin büyüklüğü, kişinin boyu ve kilosuna göre doğal ve orantılı durup durmayacağı değişir. Örneğin bir arkadaşınıza çok yakışan bir boyutta yuvarlak protez sizde yapay durabilir. Bu nedenle şekil ve boyut konusunu kendi vücudunuza göre değerlendirmeniz önerilir.

Göğüs Büyütmede Operasyon Süresi?

Meme büyütme ameliyatları ortalama 1-2 saat sürer. Bu süre sadece protez yerleştirme işlemi için geçerlidir. Eğer meme dikleştirme ve protez aynı anda yapılıyorsa işlem biraz daha uzayabilir. Uygulanan ameliyat prosedürü 1-2 saat biter. Bundan sonra hastanın genel anesteziden uyandırılması gerekir. Anestezi uzmanı genel anesteziyi durdurur ve hastayı uyandırır. Her şey yolundaysa hasta odasına döner. Odaya dönene kadarki zamana anestezi uygulanması, ameliyat, anesteziden uyandırma ve kontrol gibi süreçler de dâhildir.
İlk anda bir süre sersemlik yaşanabilir. Hastanın uygun olduğu en erken dakikada ayağa kaldırılır ve kısa bir yürüyüş yapılır. Bu ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Kan dolaşımının düzenlenmesi ve pıhtı atma olasının düşmesi için önemli bir uygulamadır. Genel anesteziden sonraki ilk anlarda mide bulantısı ve boğaz ağrısı normal ve geçicidir. Hasta o anlarda memeyle ilgili herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.
Ameliyattan 6-8 saat önce yemek yemeye ara verildiği için işlem sonrası hasta acıkmış olur. Kendini iyi hissettiğinde yemek yemeye başlayabilir. Bu genellikle ameliyattan 1-2 saat sonra olur. Hasta odaya geçtiğinde doktor tekrar kontrole gelir. Muayenesini yapar ve ameliyatın nasıl geçtiği hakkında bilgi verir.
Hastanede kalınan süre genellikle çok uzun olmaz. Fakat doktordan doktora değişebilir. Bazı kliniklerde son kontroller sorunsuzsa hasta ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu edilir. Bazen 1 gün hastanede kalmak gerekir. Hastalar kendilerini daha güvende hissetmek için bir gün hastanede kalmayı isteyebilir.

Operasyon Süresi

Anestezi Yöntemi

Göğüs Büyütmede Hangi Anestezi Yöntemi Uygulanır?

Meme büyütme işlemlerinde genel anestezi uygulanır. Protez yerleştirme gibi uygulamalar lokal uyuşturma yöntemleriyle yapılamaz. Bunda işlemin uzunluğu, kesiler gibi etkenler hesaba katılır. Genel anestezi tüm vücuda etki eder ve hastanın acı, ağrı hissetmemesini sağlar. Hasta uykuya benzer bir duruma girer. Fakat bu durum uykuyla tamamen aynı değildir. Çünkü beyin acı gibi sinyallere yanıt vermez. Bir tür bilinç kapanmasıdır.
Genel anestezi uygulanırken hasta hem damar yolundan verilen ilaçlar hem de solunan gazlarla uyutulur. Ardından doğal solunum durdurulur ve makineye bağlı solunuma başlanır. Genel anestezi ameliyathane şartlarında bir anestezi tarafından uygulanır. Ameliyat süresince anestezi uzmanı solunumunuzu kontrol eder. Bittiğinde uyandırır ve ardından odanıza geçersiniz.
İnsanlar çoğu zaman genel anesteziden çekinir. Her işlem gibi bunun da olası riskleri vardır. Fakat anestezi uzmanları genel anesteziye bağlı komplikasyonları önlemek için süreci planlar ve yönetir. Ameliyat öncesi yapılan tetkikler olası risklere karşı önlem almayı sağlar. Günümüzde alınan önlemler sayesinde, genel anestezinin hayati sorunlara yol açması çok nadir hale gelmiştir. Boğaz ağrısı, birkaç saat sersemlik, mide bulantısı veya kusma gibi küçük ve geçici yan etkileri olabilir. Bunlar beklenen durumlardır.
Genel anestezide sorun yaşamamanın en önemli koşullarından biri sigara gibi tütün ürünlerini kullanmamaktır. Sigara içenlerin ameliyattan 2 hafta önce bırakması gerekir. Çünkü bu durum solunum sıkıntılarına veya geç uyanmaya yol açabilir.

Meme Büyütme Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme büyütme işlemi sonrası ağrı yaşanabilir fakat bunu kontrol altında tutmak mümkün olur. Meme protezleri kas altına ya da kas üstüne yerleştirilebilir. Ağrı da buna bağlı olarak değişebilir. Kas altına protez konulduğunda ilk zamanlar daha fazla ağrı yaşanır. Fakat her iki ihtimalde de bunlar ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Hastanede kalınan süre boyunca bunlar genellikle enjeksiyonla verilir.


Taburcu olurken doktor gerekli ilaçları reçete eder. Bunlar düzenli kullanıldığında hasta daha konforlu bir iyileşme süreci geçirir. Ağrı kontrol altına alınır. Genellikle ameliyattan 3 gün sonra rahatsız edici ağrılar ortadan kalkar. Hasta korse kullanımı, ağır kaldırmama gibi durumlara dikkat ettiği sürece büyük bir ağrı problemi yaşanmaz.
Ameliyattan bir hafta sonra güçlü ağrı kesici ilaçlar bırakılır. Ağrı devam ederse daha hafif ağrı kesiciler kullanılır. Hastaların bir bölümü ilerleyen süreçte sırt, omuz gibi bölgelerde kramp benzeri problemler yaşar. Bu gibi ağrılar kas gevşetici etkisi olan ilaçlarla giderilir. Bunları diğer ilaçlarla aynı anda kullanmamak gerekir. Aralarına zaman koyup alınabilir.
Hastalar çoğu zaman ameliyattan bir hafta sonra iş hayatlarına dönebilir. Fakat vücut aktivitesi gerektiren işler yapmaları önerilmez. Aynı şekilde spor ve egzersizlere de ara vermek gerekir. Bunun amacı ağrıyı artırmamak ve dikişlere zarar vermemektir. Hastalar yürüyüş gibi vücudun alt kısmını çalıştıran hafif egzersizler yapar.
Eğer ağrılarda belirgin bir değişim, hafiflememe gibi sorunlar varsa doktorunuza danışın.

Ağrı Olur Mu?

İz Kalır Mı?

Meme (Göğüs) Büyütme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme büyütme işlemi silikon protezler yerleştirilerek yapılır. İşlem sırasında kesi açmak gerekir. Bu kesiler zamanla iyileşir ve belirsiz hale gelir. Doktor işlem sonra bazı krem ve losyonları tavsiye edebilir. Fakat yine de rahatsız oluyorsanız kesi izlerini lazer gibi yara tedavileriyle geçirebilirsiniz. Fakat görünür iz olmamasını sağlayan bazı yöntemler de vardır.
Protez koltuk altından yerleştirildiyse kesi izi görünmeyen bir yere saklanmış demektir. Bu genellikle sorun edilecek bir iz değildir ve zamanla belirsizleşir. Diğer bir yöntem areola çevresinde kesi yapmaktır. Areola meme başının çevresindeki koyu renkli alandır. Bu alanın sınırlarında kesi olması belli olmaz. Fakat bu iki yöntem de bazı hastalar için uygun değildir. Gerekli olan ameliyat tekniği ve protezin boyutu gibi nedenler bu yöntemleri avantajsız hale getirebilir.
Bu durumda meme başından altına doğru düz bir çizgi açılabilir. Sadece memenin gövdeye bağlandığı alt kısımda yarım daire şeklinde bir kesi yapılabilir. Son ihtimalde de hem düz çizgi hem alt çizgi yapılır ve ters T şekline benzer bir kesi izi oluşur. Bu tip yöntemlerde kalan iz zaman için daha az görünür hale gelir. İyileşme sürecinde doktorun önerdiği losyonları kullanmak, enfeksiyondan ve zorlamadan kaçınmak gibi önlemler hızlı iyileşmeye yardımcı olur.
Yine de siz belli belirsiz bu izden hoşlanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda yara görünümünü ciddi şekilde azaltan tedaviler vardır. Bunlar genel olarak cilt hasarlarını düzelten yöntemlerdir. Nasıl sivilce izlerini geçirmek için lazer kullanılabiliyorsa bu alanda da lazer kullanılabilir. Yöntemler çeşitlendirilebilir.

Meme Büyütme Sonrası Korse Kullanımı

Meme büyütme sonrası korse kullanımı bir süre devam eder. Bu korse sporcu sutyeni ile aynıdır. İlk kontrollerden sonra hastanın sargıları alınır. Bu noktadan itibaren korse kullanılmaya başlanır. Korse veya sporcu sutyeni bu andan itibaren 3 hafta gece gündüz kullanılır. Daha sonra sadece gündüz kullanılır ve 3 hafta daha devam eder.
Korse kullanmanın amacı ameliyat geçirmiş bölgenin kolay iyileşmesini sağlamak ve memelerin yeni formunu oluşturmaktır. Bölgeye yerleştirilen protez, korse kullanılmadığında, asimetrik, ağrılı, formunu tam alamamış durumda olabilir. Korse ile iyileşmekte olan bölge protezle bütünleşir ve yeniden şekil alır. Memelerin en düzgün haliyle kalıcı şekline kavuşması amaçlanır.
Bazı ameliyatlardan sonra korse kullanılmaması durumunda protez yerinden oynayabilir. Yukarı veya yana kayabilir. Bu da protezin asıl yerinde sabitlenmesine engel olur. İyileşme sürecini uzatır. Korse bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için önemli bir yardımcı araçtır.
İyileşme sürecinde korse kullanmak günlük yaşantıya engel olmaz. Büyük bir rahatsızlık oluşmaz. Normal sutyenler sporcu sutyeni yerine geçmez. Çünkü sporcu sutyeni memeleri ve sırtı geniş şekilde sarar ve bir arada tutar. Fakat normal sutyenler bütünlüklü bir sabitlik sağlamaz. Bazı alanları açıkta bırakabilir ve sırtı iyi sarmaz.
Korse kullanımının bırakıldığı ilk zamanlarda memeler normalden daha sert hissedilir. Doğal durmayabilir. Fakat zaman geçtikçe meme protezi tam şeklini alır. Çok daha doğal hale gelir ve normal meme dokusunda olur.

Korse Kullanımı

Cinsel Hayat

Meme Büyütme Sonrası Cinsel Hayat

Meme büyütme ameliyatı sonrası cinsel hayat için bir süre ara vermek gerekir. Çünkü ameliyattan sonraki süreç sadece iyileşme için değil, memelerin düzgün formda olması için de gereklidir. Cinsel ilişkiyi erken yaşamak dikişlerin zarar görmesine, iyileşmenin uzamasına ve protezlerin yerleşimiyle ilgili sıkıntılara yol açabilir.
Hastaların iyileşme süreci normal seyrediyorsa 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye başlayabilir. Fakat bu süreci uzatan etkenler de var olabilir. Bu nedenle doktor kontrollerinde bu konuyu da sorabilirsiniz. Normal kabul edilen bir iyileşme hızı için 4-6 haftalık süre aynı zamanda spor ve egzersizlere başlamak için de uygun bir zamandır. Bundan önce sadece yürüyüş gibi hafif aktiviteler yapılır. Süre tamamlandıktan sonra fitness, koşu, takım oyunları gibi sporlar yapılabilir.
Fakat hasta kendini hazır hissetmiyorsa bu süreyi kendine göre uzatabilir. Örneğin bazen yeni görüntüye alışmaya başlamak tam olarak 6 haftanın sonunda gerçekleşir. Çünkü sporcu sutyeni kullanımı geçmiştir ve meme şekli yavaş yavaş oturmaya başlamıştır.
Bu süreçte hasta henüz memelerin tam iyileşmediği hissine kapılabilir. Zarar görmesinden endişe edebilir. Yara izini hafifletmeye yönelik kremlerin uygulanması hastanın hem yeni görüntüye alışmasına hem iyi durumda olduğundan emin olmasına yardımcı olur.
Eğer doktorunuza danıştığınız halde erken olduğunu düşünüyorsanız bekleyin. Kendinizi en hazır hissettiğiniz zaman en uygun zamandır. Kendinizi zorlamak yerine rahatlatın.

Meme Protezi Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Çocuk sahibi olmadan önce yapılan meme büyütme operasyonlarında boyut ve şeklin yanında en önemsenen konu emzirmedir. Meme protezinin emzirme işlevini bozmadan gerçekleştirilebildiği yöntemler vardır. Emzirme fonksiyonunu asıl etkileyen işlem meme küçültme işlemleridir. Küçültme yapılırken süt verme mekanizmalarına müdahale edilebilir. Fakat büyütme işlemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Protez takılırken süt kanalı ve süt bezlerine işlem yapılmaz.
Protezin memeye yerleştirilmesi birkaç farklı yöntemle yapılır. Koltuk altından, memede T veya ters C şeklinde bir kesi yapılarak ya da meme başı çevresinden yerleştirilebilir. Meme başı ve çevresindeki koyu renkli alandan yerleştirilen silikonlarda kesi izleri belirgin olmaz. Fakat bu avantajın yanında bazı riskler vardır. Bu alan süt kanallarına ve bezlerine çok yakındır. Nadiren bu alanlara zarar verebilir. Bu nedenle ileride çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda koltuk altı veya T, ters C kesi gibi yöntemler daha fazla tercih edilmelidir.
Kas altına yerleştirilen meme protezleri süt bezlerini ileri itebilir. Bu da emzirmeyi kolaylaştıran bir durumdur. Bazı kadınlarda meme başı içeriye çöküktür. Bu durum hamilelikte düzelmeyebilir ve emzirmeyi zorlaştırır. Meme protezleri ile bu sorun da çözülebilir.
Diğer bir konu gebelik ve emzirmenin meme üzerindeki etkisidir. Gebelik döneminde memede süt üretimi başlar ve şişer. Meme normalden daha büyük hale gelir. Emzirme döneminde meme dolup boşalır ve bebek emerken meme ucunu çeker. Bu süreç sarkmalara neden olur. Emzirme süreci bitince kilo eski haline döndüğünde, meme eski boyutuna döner fakat daha sarkıktır. Kadınlar memenin tekrar toparlanması için ikinci bir işlem isteyebilir. Bundan kaçınmak için en iyi tercih çocuk sahibi olduktan sonra meme protezi taktırmak ve dikleştirme işlemiyle kombine etmektir.

Bebek Emzirme

Sarkık Göğüsler Toparlanır Mı?

Sarkık Göğüsler Meme Büyütme ile Toparlanır Mı?

Memede hafif bir sarkması varsa sadece protez takmak yardımcı olabilir. Toparlama, dikleştirme işlemi yapılmayacaksa damla şekilli protezler bu işlem için daha uygundur ve alanı daha iyi doldurur. Meme protezi deriyi gerdiği için bazı sarkma sorunda etkilidir. Fakat ileri derece sarkma varsa meme protezi tek başına yeterli olmaz ve dikleştirme işlemi de gerekir.
Meme büyütme operasyonunun kalıcılığı birçok etkene bağlı olarak değişir. Meme büyütme operasyonu geçirildikten sonra gebelik yaşanırsa meme deforme olabilir. Bu görüntüyü düzeltmek için tekrar operasyon ihtiyacı doğabilir. Meme dokusu tam oluşmadan, erken yaşlarda işlem yapıldıysa, sonrasında yaşa bağlı olarak değişiklikler oluşabilmektedir. Aşırı ve hızlı kilo alıp verme de silikon protezin görünümünü etkilemektedir. Bu durumlar dikkate alındığında, gebelik sonrası operasyon planlandığında deformite yaşanma olasılığı daha düşüktür.
Meme sarkması sınıflandırılabilir. Meme ucu normalde memenin göğse bağlandığı alt kısmın üstünde durur. Bu bağlanma yeriyle aynı hizadaysa 2. derece sarkma vardır. Hizanın altına düştüğünde ileri bir sarkma var demektir. İleri sarkmalarda sadece meme protezi yeterli olmaz. Meme dikleştirme ameliyatı ile protez aynı anda uygulanabilir.
Sarkmalar genellikle hızlı büyük miktarda kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yaşla ilgili olarak ortaya çıkar. Büyük memelere sahip olan insanlar daha hızlı sarkma yaşayabilir. Çünkü sarkmanın temel nedeni yer çekimidir. Bunun yanında derinin esnekliğini çeşitli nedenlerle kaybetmesi de etkilidir.
Meme dikleştirme ameliyatları fazla cilt veya gerekirse meme dokusunun alınmasını içerir. Sarkan memede deri bollaşır ve meme dokusu sarkar. Hastanın meme boyutu büyükse bollaşan derinin bir kısmıyla birlikte biraz meme dokusu da çıkarılır. Bu sayede meme daha dik hale gelir. Büyütme işlemi ile kombine edildiğinde toparlama işlemine ek olarak protez yerleştirilir. Böylece hasta hem daha hacimli hem daha dik memelere sahip olur.

Silikon Göğüs Anlaşılır Mı?

Bu konu silikonun şekli, yapısı ve boyutuyla ilgilidir. Meme protezleri ve yapılan işlemler yıllar içinde doğallığa doğru ilerlemiştir. Genel olarak talep edilen de doğal görünen ve öyle hissedilen protezlerdir. Silikon protez teknolojisi günümüzde bunu karşılayabiliyor. Protezlerin dokuları, yumuşaklığı memenin gerçek dokusuyla neredeyse aynıdır. Bu nedenle dokunarak anlaşılması zordur.
En sık kullanılan silikon protezler temelde iki şekil seçeneği sunar. Bunlar damla ve yuvarlak şekilli olanlardır. Kişinin vücut yapısı ve memenin durumuna göre en doğal hangisi duracaksa o tercih edilir. Genel olarak damla şekilli protezler memenin doğal şekline daha çok benzer. Fakat örneğin meme dikleştirme operasyonu ile birlikte uygulanacaksa yuvarlak silikonlar daha iyi sonuç verir. Sizin vücudunuz için en doğal tercihi doktorunuzla birlikte planlarsınız.
En önemli konulardan biri de protezin büyüklüğüdür. Memelerin bulunacağı hizadaki göğüs kafesinin çapı buradaki en önemli etkendir. Göğüs kafesinden daha büyük meme protezi yapay ve orantısız görünür. Eğer üst bedeniniz oran olarak uzunsa damla şekilli protezler daha doğal görünür. Boyunuza, kilo ve yaşınıza göre en uygun aralıkta protez tercih etmek anlaşılmaması için en iyi tercihtir.
Diğer bir konu da dikiş izleridir. Dikiş izleri koltuk altında veya memenin koyu renkli kısmının çevresindeyse hiç görünmez. Fakat bazen T veya ters C şekilli dikişler atılabilir. Bunlar zamanla iyileşir ve belli belirsiz hale gelir. Fakat yine de daha az olmasını isterseniz lazer gibi yara tedavilerini deneyebilirsiniz.

Anlaşılır Mı?

Meme Kanseri Yapar Mı?

Silikon Meme Kanseri Yapar Mı?

Meme protezlerinde en sık kullanılan protezler silikon jel olanlardır. Tüm protezlerin dışı silikon kaplıdır fakat bir kısmının içi de silikon jeldir. Bu türün günümüzde yaygın olmasının nedeni doğal bir his ve görünüş vermelerinin yanında sağlıklı olmalarıdır. Silikon birçok kozmetik ürününde de sıkça kullanılır ve vücutta bir reaksiyona neden olmaz. Meme protezi için en güvenilir materyaldir çünkü hemen hemen herkesin vücudu bu protezi kabul edebilir.
Medyada dönen bu tip mitler gerçeği tam olarak yansıtmaz. Ortaya atılan iddia genellikle meme protezinin lenfomaya neden olmasıdır. Bu da meme protezinin çevresinde oluşan kapsülde meydana gelir. Bu durumun yaşanma ihtimali çok düşüktür. Yaşandığı çok az sayıda örnek yurt dışında gerçekleşmiştir. Kanserli hücreler sadece kapsül çevresinde olduğu için çıkarılması tedavi için yeterli olur. Bu durum genellikle yüzeyi büyükçe dokulu protezlerde gözlenir. Türkiye’de bu tip ürünler kullanılmamaktadır. Buna bağlı olarak haberlerden geçen tarzda bir olay da şimdiye kadar ülkemizde görülmemiştir.
Silikon meme protezlerini FDA onaylamıştır. Klinik araştırmaları uzun süredir yapılmakta olan bu malzeme en güvenli protez olarak kabul edilmiştir. FDA onayı küresel olarak kabul görür çünkü ciddi araştırmalar sonucunda onay verir. Bu araştırmalardan biri de kanserle ilişkili olup olmaması. Silikon protezlerin kanserle bir ilişkisi bulunmaz. Memedeki hücrelerin iç yapısını etkilemez. Bu nedenle kontrolsüz çoğalmalarına yol açamaz. Kanser, bir dokudaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. Protezler meme dokusunun altına konur. Protez ve bütünlüklü bir yapı olduğu için dokulara karışmaz.