Lamine (Yaprak) Porselen Kaplama

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Lamine (Yaprak) Porselen Kaplama Hakkında Merak Ettikleriniz

Lamine diş kaplamaya dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Lamine Porselen Kaplama Nedir?

Diş estetiği uygulamaları içerisinde yer alan ve estetik diş tedavisi denilince akla gelen ilk yöntemlerden biri olan laminate porselen kaplama, genel anlamı itibarı ile hafif bir aşındırma işlemi sonrasında ön dişlerin yüzeylerine uygulanan estetik bir tedavi anlamını taşıyor. Yapıları güçlendirilmiş olan ve ayrıca ince bir biçimde üretilmiş olan porselenler, laboratuarda istenilen boyda, biçimde ve renk tonunda hazırlanabiliyor. Halk arasında bu tedavi kaplama olarak da bilinmektedir. Bazı hallerde hiç kesilmeden uygulanan laminate porselenler, direkt olarak diş yüzeyinin üzerine yapıştırılabiliyor. Dişlerin ön yüzeylerinde en fazla bir milimetreye yakın bir aşındırma yapılmakta ve dolayısı ile de diş yapısına en az zarar veren teknik olarak estetik amacı ile uygulanmaktadır.

Hangi Durumlarda Laminate Porselen Uygulanır?

Konuşurken ya da gülerken görünen dişlerde herhangi bir estetik sorunun bulunması, kişilerin yaşam konforunu düşürebildiği gibi özgüven kaybına da yol açabiliyor. Alt çene ve üst çenenin ön kısmında yer alan dişlerde oluşan herhangi bir estetik bozukluk için laminate diş kaplama işlemi oldukça yoğun bir şekilde talep edilmekte ve bu yönde de uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra diş beyazlatma işlemi yaptırılmasına rağmen yeterince beyazlamamış olan dişlerde, sağlıklı diş yapısında meydana gelen şekil bozukluklarında laminate porselen uygulaması yapılabiliyor. Kırık, aşınmış ya da boyu kısa olan dişlerin tedavisinde ve diastema denilen komşu dişler arasındaki seyrekliklerin kapatılması için uygulanan tedavide de yine laminate porselen kaplama uygulanabilmektedir. Ortodontik tedavi uygulanmadan çarpıklık sorunu olan dişler için de yine aynı tedavinin uygulanabileceğini ekleyebiliriz.

Hangi Durumlarda Uygulanır

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Laminate Porselen Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk olarak hasta için bir estetik müdahaleye gerek olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu aşamada diş etlerinde bir sorun olup olmadığı da test ediliyor. Herhangi bir diş eti tedavisine gerek olmadığı takdirde, toplam tedavinin iki ya da üç seans sonunda tamamlanacağı bilinmektedir. Seanslar genel olarak bir hafta içerisinde yapılmakta ve estetik tedavi bu yönde tamamlanmaktadır. Eğer diş eti tedavisi yapılacaksa, bu sürecin diş eti tedavisinden sonra yapılacağı da bilinmektedir. Laminate porselen kaplama tedavisi başlatılmadan evvel hastanın ağzından herhangi bir zarar vermeden ölçüler alınmaktadır. Ölçü için alçıdan ağız içi kopya hazırlanmakta ve deneme kaplamalar oluşturulabilmektedir. Deneme kaplamalar sayesinde hasta, uygulatacağı laminate porselen kaplamanın nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabiliyor. Bu aşamalardan sonra diş hekimi tarafından bir tedavi planı hazırlanmaktadır. Daha doğal ve estetik bir görünüm için hangi dişlerde aşındırma işleminin yapılacağı da bu plan dahilinde belirtilmektedir. İlgili dişler için lokal anestezi yapıldıktan sonra ortalama olarak yarım milimetrelik aşındırmalar yapılıyor. İlk seans gerçekleştikten sonra eğer diş hekimi uygun görürse bir ara seans uygulanabilir. Ara seans dahilinde, hazırlanmış olan laminate kaplamaların provası yapılabiliyor. Kaplamalar hastanın ağzında boy, renk ve şekil bakımından değerlendirilmektedir. Hasta ve diş hekimi, bu ara seansta yapılacak olan prova denemesi için onay verirse özel olarak cilalama ve makyaj uygulamaları da yapılabiliyor. Bu özel işlemin ismi ise glaze olarak karşımıza çıkmaktadır. Son seansta ise kişiden ölçü alınarak oluşturulan laminate porselenler dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Ortalama olarak 2 saat içerisinde yapıştırma işlemi de tamamlanmakta ve böylece tedavinin son aşaması da gerçekleştirilmektedir.

Laminate Porselen Kaplama Avantajları ve Dezavantajları

Öncelikle laminate kaplamanın dezavantajlarından biri olarak dişlere yapıştırılan protezlerin çok ince olduğundan bahsetmek gerekir. Yaklaşık olarak yarım milimetre kalınlığa sahip olan protezler, bu özelliği sebebi ile ölçü alınmasından uygulamaya kadar hassaslık ve dikkat gerektiren bir süreç söz konusudur. Bonding işlemi, yani dayanıklılık seviyesini artırma amacıyla uygulanan işlem için de yine ayrıca dikkat göstermek gerekiyor. Bazı hatalar neticesinde yaprakçık kaplamalar dişten ayrılabilmektedir. Bu yönde bir durum gerçekleşirse tekrar bonding işlemi uygulanmakta ve porselen kaplamalar tekrar yapıştırılmaktadırlar. Bir diğer dezavantaj olarak da yüksek maliyetin söz konusu olduğunu eklemek gerekir.

Dişlere en az zararın verildiği diş kaplama tekniğinin laminate porselen kaplama yöntemi olması, bu tedavinin ilk avantajı olarak sayılmaktadır. Ayrıca laminate porselen kaplamaların dişlere takılma aşamasında kısa bir tedavi süreci gerektirmesi, yani uzun bir tedavi sürecine gerek kalmaması da yine bir diğer avantajdır. Diş ve diş eti bütünlüğünün doğal bir görünüm ile sağlanabilmesi, kötü renklenme ya da leke gibi bir durumun söz konusu olmaması, renk tonu seçeneklerinin mevcut olması da diğer önemli avantajlardandır. Ayrıca metallerle desteklenmiş olan protezlerde oluşan yansıma sorunu, laminate kaplama tedavisinde yaşanmamaktadır. Tamamıyla doğal ve ışığın doğal dişteki etkisi yönünde bir etki gösteren kaplamalar, bu yönü ile de tercih edilmektedir.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplama Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminate porselen kaplama yaptıran hastalar, tedavi sonrasında büyük bir hassasiyet ile diş ve ağız bakımı yapmak durumundadır. Uygulanan protezlerin dayanıklılığını artırma yönünde işlemler uygulansa da aşırı sert olan besinlerin dişlerle kırılmaması veya benzer bir zorlama hareketinin yapılması gibi durumlar, olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca kaplama işleminden sonra yine sıcak ve soğuk gıdalara ve içeceklere karşı bir hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet zamanla ortadan kalkacaktır.

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal dişlere en yakın sonucu sağlayan ve oldukça estetik bir görünüm veren laminate porselen kaplamalar, çeşitli renk tonu seçenekleri ile uygulanabiliyor. Laminate porselen kaplamaların oluşturulması ve yerleştirilmesi büyük bir hassasiyet taşıdığından ve diğer çeşitli faktörler sebebi ile bu uygulamanın yüksek bir maliyet ile uygulandığını da bilmek gerekir. Oldukça özenli şekilde uygulanan laminate porselen kaplamalarda, bazı hallerde düşme sorunu yaşanabiliyor. Dolayısı ile de laminate porselen kaplamaların yapıştırma sırasında uygulanan bonding de son derece hassas bir şekilde tamamlanmalıdır. Dişten ayrılan kaplamalar için yeniden bonding uygulaması yapılabiliyor. Bunlardan ayrı olarak laminate porselen kaplama tedavisi öncesinde, hasta için bir gülüş tasarımı yapılabiliyor. Ayrıca tedavi öncesinde diş taşlarının da temizlenmesi, tedavinin etkili ve istenen sonucu verebilmesi için gerekmektedir. Bazı ön çalışmaların gerektiği bu estetik uygulamada, ağızda yapılan ölçümler neticesinde tedavi öncesinde aşındırma işlemi de uygulanabilmektedir. Laminate porselen kaplamalarda herhangi bir metal destek bulunmaz ve bunun yanı sıra diş rengi ile uyumlu olduğundan doğal bir görünüm elde edilir. Dişlerin daha beyaz görünmesini ve ayrıca dişler arasındaki boşlukların da kapatılmasını sağlayarak daha güzel ve daha çekici bir gülüş elde edilebilir. Ortalama olarak toplamda 3 seans gerektiren bu uygulamada ilk seansın tamamlanması ile birlikte, dişlerde kesim yapılan ikinci seansa bağlı olarak 1,5 saatlik bir tedavi uygulanmaktadır. Ardından lokal anestezi yardımı ile aşındırma yapılacak olan dişlere ilgili uygulamalar yapılmakta ve ölçüler de alındıktan sonra yaklaşık bir hafta sonunda kaplama işlemi tamamlanır. En önemli avantajı diş yüzeyinde hafif bir aşındırmaya ihtiyaç duyulması ve estetik diş hekimliği dahilinde kullanılan porselen kuronlara kıyasla bu kaplamaların diş eti uyumunun da üst seviyede olmasıdır. Ağız hijyeninin sağlanabilmesi için bu özellik oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Laminate porselen kaplamalar, aynı zamanda aşınmaya ve çeşitli baskılara karşı da son derece dirençli bir yapıdadır. Bu bakımdan kaplamaların kullanım süresi veya ömrü, ağız bakımının düzenli şekilde yapılması halinde oldukça uzundur. Dişlere kaplamaların uygulanmasından sonraki bir süre, hassasiyet görülebilir. Bu sıcak ve soğuk hassasiyeti, belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu hususlar haricinde, laminate porselen kaplama ile ilgili herhangi bir yan etki, komplikasyon ya da benzeri bir durum söz konusu değildir. Tedaviden sonra ağız bakımı gerektiği şekilde ve düzenli bir şekilde yapılırsa, oldukça etkili ve kalıcı bir sonuç elde edilebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler