Kırışıklık Tedavisi (B0T0KS)

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Kırışıklık tedavisine (B0T0KS) dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Genelde yüz bölgesi olmak üzere, vücudun genel estetiğini bozan temel sebeplerin başında cilt üzerinde oluşan kırışıklıklar gelmektedir. Kırışıklıkların tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu uygulamalardan hangisinin kullanılacağı sorunun büyüklüğüne ve bölgesine bağlı olarak değişebilmekle beraber ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler olarak ayrılmaktadırlar. B0T0KS genelde yüz bölgesine uygulanan ameliyatsız ve başarı oranı yüksek tedavilerin başında gelmektedir.

Kırışıklık Tedavisi (B0T0KS) Nedir?

B0T0KS tıbbi uygulamalarda kullanılan bir nörotoksindir. Özel olarak elde edilen bu toksin vücuda uygulanması çeşitli etkileri beraberine getirir. Tarihsel süreçte göz tedavisi için kullanılan bu ürünün etkileri keşfedildikten sonra kırışıklıkların ve çeştili kas hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. İğne ile enjekte edilen toksin kas dokularının işlevini bozarak, kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlar.

Kırışıklık Tedavisi (B0T0KS) Kimlere Yapılır?

B0T0KSun uygulama alanı sadece estetik değil gerektiğinde sağlık da olduğundan dolayı hitap ettiği kitle geniştir. Kullanım alanının büyük bölümünü oluşturan estetik tedavi yönteminin uygulama alanı ise vücudundaki kırışıklardan memnun olmayan bireylerdir.

Belli bir yaşın üzerine çıkan ve genetik yatkınlığı olan her birey kırışıklıkların hedefi olmakta ve kırışıklıklar yüzünden görüntüsü bozulmaktadır. Bu görüntü bozukluğunun cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri mevcuttur. B0T0KS cerrahi olmayan yöntemler içerisinde kendisine en çok uygulama alanı bulandır. Cerrahi yöntemlerden ve getirdiği risklerden çekinen hastaların başvurduğu yegane yöntemdir.
Sonuç olarak kırışıklık probleminden müzdarip olan çoğu insan B0T0KS tedavisini en az bir kez denemektedir.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Kırışıklık Tedavisi (B0T0KS) Nasıl Yapılır?

B0T0KS uygulamasının yapılması için uygulamanın yapılacağı bölgeyi iyi tanıyan bir uygulayıcının bulunması gerekir. Bu uygulayıcının uzman bir hekim olması tercih sebebi olsa da operasyonun basitliği sebebiyle uzman doktor olmayanlar da B0T0KS yapabilmektedir. Uygulamayı yapacak kişinin vücut anotomisini iyi tanıması, kas yapılarını ve müdahale sonucu oluşabilecek tepkileri kestirilebilmesi önemlidir.
Operasyon bölgesinin belirlenmesini takip eden süreçte enjektörler yardımıyla kas dokularına protein serumları sulandırılarak enjekte edilir. Bu enjeksiyon işleminde kullanılan malzemenin sulandırılması gerekir. Sulandırma işleminin nasıl yapılacağı ise uygulayıcının inisiyatifinde olmaktadır.
Uygulama genelde on dakikayı geçmeyen sürelerde tamamlanmakla birlikte uygulama alanının geniş olması gibi sebeplerle bu süre uzayabilmektedir. Operasyonda ağrı ya da acı hissedilmesi söz konusu değildir. Ağrıya ya da acıya hassasiyeti bulunan hastalara ise anestezik krem uygulaması yapılabilmektedir.
Operasyonla birlikte enjekte edilen serumlar sinir ile kas yapılarının iletişimini bozarak kas yapılarının kırışık bir hal almasını engeller ve arzu edilen bölgede düz ve kırışıksız bir yüzey oluşturur.
Operasyonun hemen ardından hasta olağan hayatına dönebilir. Herhangi bir iyileşme süreci yoktur. Sadece hassasiyet olarak tanımlanabilecek bir sürecin atlatılması gerekir. Bu süre aynı zamanda sonuçların tam olarak alınabilmesi için gereken süredir.

Kırışıklık Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamanın uzman kişiler tarafından yapıldığına dikkat edilmesi genelde uygulamanın başarılı olması açısından yeterlidir.
B0T0KSun hamile olanlara uygulanması tavsiye edilmez.
Operasyon sonrası herhangi bir bandaj ya da pansuman uygulaması yapılmaz. Şişlik ya da morarma oluşma ihtimali de sıfıra yakındır. Oluşması en muhtemel komplikasyon çok kısa süreler içinde yok olacak kızarıklıklardır.

Dr. Serkan Sabancıoğullarından

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Avantajları Nedir?

Kırışıklık Tedavisi (B0T0KS) İşleminin Avantajları Nedir?

Kırışıklık tedavisinin birçok yolu mevcuttur. Bu yollardan cerrahi olanlar kesin çözümler sunarken yanlarında bazı riskleri de getirdiklerinden dolayı tercih edilme konusunda ilk sırayı almamakta, hastalar cerrahi çözümlere başvurana kadar geçen sürede çeşitli diğer tedavileri denemektedir. B0T0KS bu alternatif yöntemler içerisinde başarı oranı gerçekten en yüksek olanlardan bir tanesidir. Protein serumlarının enjektörler yardımıyla belli bölgelere verilmesiyle yapılan tedavi sayesinde anestezik bir işlem gerçekleştirilmeden kırışıklık tedavisi yapılmaktadır. Operasyonun sonuçlarının alınması üç gün gibi kısa bir zaman alırken sonuçlar yaklaşık altı ile sekiz ay arasında kalıcılığını korumaktadır. Tekrarlanan tedavilerde de başarı oranının olduğu gibi korunması B0T0KS uygulamasının bir başka avantajıdır.

Kırışıklık Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Uygulamanın yapılmasını takip eden üç gün içerisinde sonuçları alınır. B0T0KS uygulaması genelde yüz bölgesine yapılmaktadır. Kaş arasına, boyun bölgesine ve göz çevresine yani kas yapısının çok kullanıldığı ve deformasyona uğrayan bölgelere yapıldığından dolayı ortaya çıkardığı sonuçlar net olarak gözlenebilir.
Üçüncü günden sonra alınan tam sonuçları takip eden altı ay boyunca bu sonuçlar azalarak biter.

İyileşme Süreci

En Etkili Kırışıklık Tedavisi Yöntemleri

En Etkili Kırışıklık Tedavisi Yöntemleri

Kırışıklıkların oluşma süreci birçok etkenin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Yaş ilerledikçe kolajen üretimi zayıflar. Bu nedenle bağ dokular zayıflamaya başlar ve cilt esnekliğini kaybeder. Esnek olmayan ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Yaş ilerledikçe cilt altındaki dolgunluğu sağlayan dokular eksilmeye başlar. Bu da boşluklar oluşturarak kırışıklıkları tetikler.
Yaşlanma belirtilerini geciktirmek için birçok etkili önlem vardır. Cildi aşındırmadan temizlemek, iyi nemlendirmek, güneşten korunmak ve sağlıklı beslenmek bunların en önemlileridir. Fakat bazen genetik bazen çevresel etkenlerle kırışıklık oluşmasını hızlandırır. Buna ek olarak kırışma süreci yavaş olsa da eninde sonunda gerçekleşir. Oluşan kırışıklıkları gidermek için kozmetik ürünler yetersiz kalır. Çünkü bunlar cildin alt tabakalarına etki etmez.
Bu noktada bazı uygulamalar kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır. En başarılı ve yaygın yöntemler arasında botox, Scarlet S ve lazerle kırışıklık tedavisi bulunur.

  • Botox: Bir enjeksiyon yöntemidir. Kaslara etki ederek kırışıklıkları açar ve 10-15 dakikada uygulanır. Medyada yanlış botox uygulamalarına sıkça rastlarız. Fakat iyi yapıldığında doğal, mimik yapabilir ve dinç bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bunun için deneyimli bir doktor ve FDA onaylı botox ürünleri tercih etmek gerekir.
  • Scarlet S: Radyofrekans dalgaları ile kırışıklıkları iyileştiren bir sistemdir. Üzerinde çok küçük iğneler bulunan bir cihazla cilt altına ulaşılır. Buraya radyofrekans dalgaları verilir. Bu dalgalar radyasyon değildir ve sağlığa zararı yoktur. İşlem sadece cildi iyileşmesi için uyarır ve kırışıklıkları vücudun kendinin iyileştirmesini sağlar.
  • Lazerle kırışıklık tedavisi: Lazer ışınlarını kullanarak kırışıklık, leke ve çatlak tedavileri uygulanabilir. Çok çeşitli lazer cihazları vardır.

Botox

Botox yıllardır en popüler kırışıklık tedavisi yöntemlerinden biridir. Popülerliğini yitirmemesi, sürekli geliştirilmesinden ve yeni tekniklerinin bulunmasından kaynaklanır. Ayrıca ameliyatsız bir yönteme göre oldukça etkili ve kullanım alanı bakımından geniştir.
Botox, botulinum toksin içeren bir ürünü cilt altına enjekte etmektir. Bu enjeksiyon kasları etkiler. Mimik kullanırken çok sayıda kası hareket ettiririz. Cildin esnekliği azaldıkça bu hareketlerin olduğu bölgeler kırışmaya başlar. Botox bu kasları daha az hareketli hale getirir.
Fakat bu her zaman donuk ve sıfır mimikli bir yüzü ifade etmez. Oyuncu botoxu da denen mimik kullanımını bozmayan uygulamalar vardır. Sadece kırışıklık değil kaşların yukarı kaldırılması, diş sıkması tedavisi gibi nedenlerle de kullanılır.
Özellikle kaşların ortasındaki kırışıklıklar sizi kızgın gösteriyorsa, yorgun bir görüntü oluşturan sabitleşmiş mimikleriniz varsa botox bunları açan en etkili yöntemdir. Ortalama 6 aylık bir süre için etkilidir. Yüzün tamamına fazlaca uygulanan botox korkulan ifadesiz görünüme neden olur. Gerekli yerlere, birikimli doktorlar tarafından uygulanan botox ifadenizi güçlendirir.

Botoks

Lazerle Kırışıklık Tedavisi

Lazerle Kırışıklık Tedavisi

Lazer uygulamaları sivilce izleri, kırışıklıklar, çukurlar gibi pek çok sorunun tedavisinde uzun yıllardır kullanılıyor. Zaman içinde sistemler geliştirilerek farklı lazer tedavisi cihazları üretildi. Ülkemizde de bu cihazların birçok çeşidi bulunur.
En sık kullanılanlardan biri fraksiyonel lazerdir. İnce ve orta derinlikte kırışıklıklarda tatmin edici sonuçlar oluşturur. Derin kırışıklıklarda azalma sağlasa da tamamen ortadan kaldırmaz. İşlemin bir diğer etkisi de gözenek görünümünü azaltmasıdır. Sivilce izi ve diğer lekeler üzerinde etkilidir ve canlı bir cilt sunar. Seanslar halinde uygulanır.
Er-Yag lazer cildin alt ve üst tabakalarını daha iyi iyileştirmeyi hedefler. Bu cihazda lazer ışınları bölünür ve cildin daha derinden etkilenmesi sağlanır. Cildi derinden iyileştirmesinin yanında üst tabakaların da nazikçe soyulmasını sağlar. Daha canlı, sıkı ve pürüzsüz bir cilt hedefler.
Erbium lazer, Er-Yag ile benzerdir. Diğer lazerlerde olduğu gibi kırışıklık, leke, çukur, solgunluk gibi sorunları iyileştirmeyi amaçlar. Özellikle güneş ışınlarının verdiği hem leke hem kırışıklık Zararlarını geri almada etkilidir. Ameliyat izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Scarlet S

Scarlet S, altın iğne olarak da bilinir. Üzerinde çok küçük boyutlu, mikro iğneler bulunan bir cihazla uygulanır. Bu mikro iğnelerle cildin alt katmanlarına ulaşılır. Ardından radyofrekans dalgaları cildin altına verilir. Radyofrekans dalgaları cildin harekete geçmesini tetikler. Cildi iyileşme mekanizmalarını harekete geçirmesi için uyarır. Böylece cilt kendini yenileme sürecini hızlandırır. Kırışıklıklar, sivilce izleri ve diğer cilt lekeleri, çukurlu cilt gibi birçok problemin çözebilir.
Bunlara ek olarak cildi alt tabakalardan etkilediği için daha sağlıklı hale getirir. Dinç ve dolgun bir yüz sağlar. Hafif gıdı sorunlarının toparlanmasına etki eder. Çünkü cildi sıkılaştırır. Bu yöntem cildin kendi mekanizmalarını kullanarak etki eder. Yabancı maddeler enjekte edilmediği için içeriğin güvenilirliğini düşünmenize gerek kalmaz.
Scarlet S uygulamasında kullanılan iğne başlık kişiye özel kullanılır. Başlıkta 25 iğne bulunur. Bunlar cildin ortalama 0,5-3,5 mm kadar altına inebilir. Etki ettiği tüm alanlara radyofrekans dalgaları gönderir. Bu da kollajen liflerini tetikler. Cildin hem alt hem üst tabakalarını aynı anda tedavi eder.

Scarlet S

Kırışıklık Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kırışıklık Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kırışıklık tedavisi en temelde hangi uygulamanın hangi bölgelere yapıldığına ve seans sayısına göre değişir. Kırışıklık tedavisi için kullanılan birçok yöntem vardır. Botox, Scarlet S (radyofrekans) ve lazer en popüler olanlardır. Fakat bunların da alt çeşitleri ve uygulama alanı farklılıkları olabilir.
Botox uygulaması ne kadar botulinum toksin kullanıldığına göre fiyat değiştirir. Sadece ince kazayaklarına uygulanan botox miktarı ile alın, kaşlar ve dudak üstüne aynı anda uygulanan botox miktarı aynı olmaz. Bunun yanında birçok yanlış botox uygulaması mağduriyeti ile de karşılaşmak mümkün. Daha önceki hastalarını gördüğünüz, FDA onaylı ürün kullanan ve donanımlı doktorları tercih etmeniz gerekir. Doktorların da farklı fiyat politikaları olabilir.
Scarlet S, yani cilt altına radyofrekans dalgası gönderilmesi vücudun çok farklı alanlarına uygulanabilir. Çatlaklar, esneklik kayıpları yaşayan birçok cilt bölgesi buna ihtiyaç duyar. Bu işlemde uygulanan alanın genişliği ve seans sayısı fiyat konusunu etkiler.
Lazer uygulamaları da kırışıklık, leke gibi sorunları çözmede kullanılır. Fakat çok farklı lazer cihazları vardır. Bunların modelleri fiyatları değiştirebilir. Scarlet S gibi, lazerde de uygulanan alanın boyutu ve seans sayısı fiyatları etkiler. Bunun yanında tüm işlemler için doktorun ve kliniğin fiyat politikası fiyatı değiştirebilen bir konudur.