Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Jinekomasti estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesidir. Yaşın ilerlemesi, kilo problemi, bazı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar ve vücut geliştirmeyi destekleyen kimi takviyeler sonucu oluşabilir. Eğer altta yatan başka bir sağlık sorunu yoksa cerrahi yöntemlerle küçültme yapılabilir. Kişiyi psikolojik olarak etkileyen ve saklama ihtiyacı duyulan anormal meme büyümesi jinekomasti ameliyatlarıyla estetik bir görüntüye kavuşturulur. Operasyon,başarı oranı oldukça yüksektir.
Jinekomasti ameliyatı erkeklerde anormal büyüyen memenin cerrahi işlemler ile küçültülmesi işlemidir. Jinekomasti tedavisinin seyrini sarkan derinin miktarı, memedeki yağ birikmesi, kahverengi kısmın boyutu ve yeri gibi durumlar etkiler. Bunların durumuna göre operasyon esnasında yapılacaklar değişir.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Jinekomasti, erkeklerde olan aşırı meme büyümesidir ve bu durumla karşılaşan birey ilk olarak endokronoji doktoruna muayene olmalıdır. Jinekomasti sıklıkla başka hastalıklardan yada fazla kilo alımından kaynaklıdır. Meme büyümesi başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa bu rahatsızlıklara yönelik tedaviler uygulanır. Ergenlik döneminde ortaya çıkan büyümeler zamanla geçebilir. Bu yüzden Jinekomasti operasyonu 18 yaşından küçüklere önerilmez. Memedeki şekil bozukluklarına yönelik işlemler kalıcı ve güvenilir işlemlerdir. Birçok soruna yönelik yapılabilirler:

 • Memede yağlanmaya bağlı anormal büyüme, yaş fark etmeksizin görülebilir. Bölgeye liposuction uygulanarak sorun çözülür.
 • Jinekomasti sert doku birikmesiyle oluşmuş olabilir. Bu dokular da jinekomasti ameliyatıyla çıkarılır.
 • Yağlanmaya ve sert doku birikimine ek olarak veya tek başına deride gevşeme ve sarkma görülebilir. Sarkmalar, fazlalık yaratan deri parçası alınarak gerginleştirilir.
 • Anormal büyüme ve sarkmalar sonucu meme ucundaki koyu renkli bölgenin yeri değişebilir; koyu renkli bölge olması gereken yere jinekomasti ameliyatı sırasında getirilir.

Erkeklerde anormal meme büyümesi birçok sebepten kaynaklanabilir; bazı ilaçlar, vücut geliştirmek için kullanılan bazı maddeler vb. bu nedenle ameliyata başvurmadan önce dokunun ultrasonla incelenmesi ve endokronoloji bölümünde kimi tetkiklerin yapılması gerekir.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti sorununda memedeki derinin elastik yapısı bozulmadıysa ve sadece yağ birikmesi varsa, liposuction ile fazla yağ alınır ve deri kendini toparlar. Eğer ki fazlalık memede sert doku kaynaklıysa bu dokuların alınması gerekir. Sert dokunun fazla olması yağ birikmesiyle aynı anda görülebilir; bu drurumda liposuction ve sert dokunun alınması aynı seansta uygulanabilir. Tüm bunların yanında elastik özelliğini kaybetmiş deri sarkabilir. Meme ucundaki koyu renkli bölge sarkmış olabilir. Böyle durumlarda fazla olan deri çıkarılarak cilt gerginleştirilir. Koyu renkli bölge olması gereken konuma getirilir. Kesinin küçük ve gizlenebilir konumda olmasına dikkat edilir. Büyük ve kalıcı yara izleri genellikle görülmez. Bazı tekniklerde, kesi açılmaz böylece iz bırakma ihtimali düşürülür. Operasyon ortalama 40 dakika kadar sürer.
Jinekomasti ameliyatı, yapılacak işlemin boyutuna göre lokal anestezi, intravenöz sedasyon veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda cilt yüzeyine dikişler atılabilir, bunlar en geç bir hafta sonra alınır.
Jinekomasti ameliyatları iyileşme sürecinin hızlı ve konforlu olduğu işlemlerdir. İşlem sonrasında kısa süre içinde büyük oranda sosyal yaşamlarına geri dönerler. Başarı oranı yüksek ameliyatlardır.

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları

Jinekomasti ameliyatı komplikasyon oranı oldukça düşük bir operasyondur. Eğer işlem mikro girişler ile kesi açılmadan gerçekleştiyse kesilere ve anesteziye bağlı riskler büyük oranda ortadan kalkar. Kesi açılarak gerçekleştirilen işlemlerde yara bölgesinin ve varsa dikişlerin korunması gerekir. Dikiş atıldıysa operasyon bölgesi bir süre ıslatılmamalıdır. Ameliyat sonrası bir süre korse kullanımı önerilir. Yara yerinin enfeksiyon kapmaması için hijyene dikkat etmek gerekir. Ağrı bu işlemlerden sonra genellikle görülmez. Morarma, şişlik uyuşukluk ve karıncalanma hissi birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Kanama ve kan birikmesi durumu çok az rastlansa da dren kullanılarak kontrol altına alınabilir.

Riskleri Nelerdir?

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

İyileşme Süresi

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi) Ameliyatı İyileşme ve Etki Süresi

Jinekomasti ameliyatlarının sonucu kalıcıdır. Başka bir rahatsızlık, etki veya kilo alma durumu olmadıkça tekrar etme ihtimali düşüktür.
Jinekomasti operasyonlarında anestezi şekli hastaneden çıkma süresini etkiler. Eğer operasyon genel anestezi ile gerçekleştirildiyse hasta bir gece hastanede kalır. Lokal anestezi uygulandıysa aynı günün içinde hastaneden çıkabilir. Hasta, evine döndükten sonra günlük hayatına devam edebilir. Operasyon sonrasında giyilmesi gereken korse üç - altı hafta boyunca devamlı kullanılmalıdır. Üç haftadan sonra da sadece gündüzleri kullanılabilir. Korse kullanımı iyileşme dönemi için önemlidir. Havuza veya denize girmek için iki hafta beklemek gerekir. Altı haftalık süre dolana kadar ödem riskini arttıran aktivitelerden uzak durmak gerekir. İlk günlerde ağrı, batma, morluk gibi durumlar az da olsa görülür, bunlar geçicidir. İyileşme süresince sağlıklı beslenmek gerekir. Doktor kontrollerinizi aksatmamak önem teşkil etmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jinekomasti ameliyatları öncesinde ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir:

 • Ameliyattan bir süre önce sigarayı bırakmak gerekir. Sigara, yara iyileşmesini kötü etkiler.
 • Ameliyattan 7-10 gün önce aspirin kullanımı bırakılmalıdır.
 • Operasyon öncesinde kullanılan ilaçlar geçirilmiş operasyonlar, ve daha önceki hastalıklar hakkında doktorunuza eksiksiz bilgi verilmelidir.
 • Operasyon sonrasında korse gereken süre boyunca kullanılmalıdır.
 • Ağır spor aktivitelerine tekrar başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • İki hafta boyunca denize ya da havuza girilmemelidir.
 • Yara yerinin hijyenine önem verilmelidir.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Jinekomasti Çeşitleri

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Jinekomasti erkeklerde meme büyümesidir. Gittikçe yaygınlaşan bir sorundur. Nadiren altında başka hastalıklar yatabilir. Çoğu zaman sağlıksız beslenme düzeninden kaynaklanır. Büyüyen memede yağ birikmesi yaşanabileceği gibi meme dokusunda da büyüme görülebilir. Bunun dışında büyümenin ilerleyişine göre jinekomastiyi sınıflandırmak mümkündür:

 • Birinci derece jinekamasti çok hafif bir formdur. Memede hafif büyüme vardır fakat henüz deri gevşememiş ve sarkmamıştır.
 • İkinci derece jinekomastide memede belirgin bir büyüme vardır. Fakat sarkma ve gevşeme yoktur.
 • Üçüncü evrede hem belirgin bir meme irileşmesi hem deride gevşeme vardır.
 • Dördüncü evrede iri memeler söz konusudur. Bunun yanında ciddi bir sarkma da yaşanır.

Jinekomastinin hangi sınıfa dahil olduğuna bakılarak tedavi yöntemine karar verilebilir. Memedeki yağ birikmesi hafifse ve sarkma yoksa küçük bir liposuction işlemi yeterli olacaktır. Daha ileri durumlarda büyüyen meme dokusunun alınması ve sarkan derinin toparlanması gerekir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Sebepleri Nelerdir?

Son yıllarda erkeklerde meme büyümesi şikayetlerinin arttığı gözlemleniyor. Bunun nedeninin sağlıksız, fast-food tarzı beslenme ve hareketsiz yaşam olduğu söyleniyor. Fakat başka nedenler de vardır. Ergenlik döneminde hormonların dengesiz olması ve vücuttaki değişimler meme büyümesine yol açabilir. Fakat bu durum birçok kişide ergenlik tamamlandığında ortadan kalkar.
Sağlıksız beslenme vücudun genelinde sorunlara neden olur. Karbonhidrat ve yağdan zengin beslenme tarzı vücutta insülin hormonunu artırır. Yağ depolanması artıkça meme dokusunda da görülebilir hale gelir. Biriken ve depolanan fazla yağlar yakılamazsa düzenli-düzensiz yağlanmalar görülür. Hareketsiz bir yaşantınız varsa bu yağlar meme dokusunda da birikebilir.
Ergenlikte olduğu gibi 50 yaşın üzerindeki erkeklerde de jinekomasti sık görülen bir durumdur. Büyüyen meme yağ birikmesi ya da meme dokusunun büyümesiyle gerçekleşebilir. Yağ birikmesi varsa bu genellikle yaşam tarzı ile ilgilidir. Meme dokusu büyüdüyse altta yatan başka sebepler olabilir. Bunlar daha nadir görülür. Erkeklerde meme büyümesi sebepleri arasında karaciğer ve böbrek sorunları,hormon dengesizlikleri, alkol, bazı kanser türleri ve vücut geliştirmede kullanılan steroidler de bulunur.

Meme Büyümesi sebepleri

Jinekomasti Öncesi Hazırlık

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Jinekomasti ameliyatının gerekli görüldüğü durumlarda bir ameliyat tarihi belirlenir. Eğer çok hafif bir meme büyümesi varsa bazen lokal anestezi altında yapılacak bir liposuction yeterli olur. Daha ileri durumlarda bir ameliyat gereklidir. O tarihe kadar rutin ameliyat testleri istenir. Bunlar kan tahlili, idrar tahlili ve göğüs röntgeninin yanında doktorun gerekli gördüğü diğer testleri de içerir.
Ameliyattan bir iki hafta önce sigarayı bırakmak gerekir. Bu, genel anestezinin daha az riskli olmasını sağlamak için gereklidir. Daha sonra hızlı iyileşme sağlamak için de gerekli olur. Bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar ve ameliyatta verilecek ilaçlarla etkileşime girebilecek ilaçlar bırakılmalıdır. Fakat bunları hasta kendi başına belirleyemez. Düzenli veya düzensiz kullandığı tüm ilaçları, vitamin desteklerini ve gıda desteklerini doktora söylemelidir. Bunlar arasında riskli olanlar doktor kontrolünde bırakılır.
Genel anestezi uygulanacak ameliyatlardan önce genellikle 6-8 saat önce yeme-içme kesilir. Bu ameliyat risklerini ortadan kaldırmak için gerekir. Hasta rahat kıyafetlerle hastaneye gelir. Gelirken jöle gibi saç şekillendiricileri uygulanmamalı, takılar evde bırakılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyatları çoğu zaman 1-1,5 saat arasında sürer. Jinekomastinin derecesine göre yapılan işlemin içeriği değişebilir. Bu da süreyi etkiler. Çok hafif meme büyümesi varsa lokal anestezi altında yapılabilecek liposuction işlemi yeterli olur. Bu daha kısa sürebilir. Daha ileri derecelerde genel anestezi altında ameliyat yapılır.
İkinci derece jinekomasti hastalarında yine liposuction süreçleri uygulanır. Yeterli küçülme sağlandıysa meme bezi çıkarılmaz. Aksi olursa çıkarılır. Bu iki hafif formda, özellikle hasta gençse bir süre spor yapmak bölgenin gerginleşmesi için yeterli olur.
Daha ileri meme büyümesini ifade eden üçüncü ve dördüncü derece jinekomastilerin ameliyatı daha uzun sürebilir. Bu hastalarda hem liposuction hem meme bezi çıkarma işlemi yapılır. Sarkan deri ameliyat sırasında toparlanır. Bu özellikle memedeki sarkmanın sporla toparlanamayacağı durumlarda geçerlidir. Meme çevresinde kesiler açılarak fazla deri alınır ve bölge toparlanarak dikilir.

Jinekomasti Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti Sonrası Tekrar Meme Büyümesi

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Tekrar Meme Büyür Mü?

Jinekomasti ameliyatı sonra memenin tekrar büyümesi çok nadir görülen bir durumdur fakat mümkündür. Bunun bazı koşulları vardır. Hasta tekrar büyük miktarda kilo aldıysa tüm vücudunda olduğu gibi memede de yağ birikmesi olabilir. Hastaların bu nedenle bol bol hareket etmeli ve kilosunu korumalıdır. Alkol, anabolik ilaçlar, tümörler veya başka bazı hastalıklar memenin tekrar büyümesine neden olabilir. Fakat ameliyattan önceki halini alması zordur.
Ameliyatta nasıl bir işlemin yapıldığı da sonraki süreçte tekrar etmesini etkiler. Meme ucundan meme dokusu almak veya meme bezlerine müdahale etmek memenin tekrar eskisi kadar büyümesinin önüne geçer. Sadece fazla yağlar alındığında aşırı bir kilo artışı tekrar o alanlarda yağ birikmesine neden olabilir.

Jinekomasti Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti ameliyatı sonrası kesi izi kalması ameliyatın türüne bağlıdır. Çok hafif meme büyümesi varsa ve sarkma yoksa sadece liposuction yeterli olur. Bu işlemde büyük bir kesi açılmadığı için iz kalmaz. Ameliyatta meme bezi çıkarılmış olabilir. Bu yapıldıysa meme ucunun altından başlayan ince ve küçük bir kesi açılmıştır. Bu çizgi zamanla iyileşir. Önceleri kırmızı sonra pembe son olarak da beyaz bir renk alır. İz zaman geçtikçe belli belirsiz bir hal alır. Fakat tamamen yok olmaz. Bu hastayı rahatsız ediyorsa lazer gibi yara tedavilerine iyileşme sürecinden sonra başlayabilir.
Jinekomasti ameliyatlarında görünümü düzleştirmek için birçok yöntem izlenebilir. Meme başından doku çıkarma, meme bezini çıkarma, liposuction ve sarkmaların toparlanması işlemleri gerektiğinde kombine edilir. Kesi gerektiren işlemlerden sonra bir yara izi oluşur. Fakat bunlar zamanla sadece küçük renk değişimleri olarak kalır. Çoğu zaman hastaları rahatsız edecek bir görüntü oluşmaz. Burada yara iyileşmesinde doktorun belirttiklerini dikkatle uygulamak da önemlidir. Yara iyileşmesi ne kadar gecikirse iz sorunu o kadar belirginleşir.

Jinekomasti Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti Sonrası Korse Kullanımı

Jinekomasti Sonrası Korse Kullanımı

Jinekomasti ameliyatı sonrası bir süre korse kullanmak gerekir. Korse memelerin üzerini ve sırtın arkasını genişçe sarar. Bu iyileşmenin hızlı ve kolay olmasını sağlar. Memelerin yeni formunun istenen şekilde sabitlenmesine yardımcı olur.
Korse ameliyattan hemen sonra giyilir. Üç hafta boyunca gece-gündüz korse kullanılır. Bu ürün rahatsız edici ve fazla sıkan bir materyal değildir. Hasta kullanmaya alıştıktan sonra üzerinde olduğunu daha az fark eder. Üç hafta gece-gündüz korse giyildikten sonra sadece gündüzleri giymeye başlar. Bu, hastanın günlük aktivitelerini yaparken ameliyat bölgesinin zarar görmesini engeller. Ağır aktiviteler yapacak hastalar gece de giyebilir.
Korse kullanımı maksimum 6 sürer. Bu süre sonunda birçok hastada iyileşme beklendiği gibi sağlıklıdır. Doktor kontrollerinde korsenin kullanımının devam edip etmeyeceğine karar verilir. Fakat her şey yolundaysa devam edilmez.

Jinekomastinin Sağlık Açısından Zararı Var Mıdır?

Jinekomastiye yol açan pek çok durum vardır. Fakat bazen ortada belirgin bir neden olmayabilir. Erkeklerde meme büyümesine hormon dengesizlikleri, karaciğer ve böbrek sorunları, alkol veya tümörler nedeniyle oluşabilir. Bunlar nadir görülse de tek belirtisi jinekomasti olabilir. Bu nedenle meme büyümesi yaşıyorsanız doktoru önerdiği testleri öncelikle yaptırın. Eğer sadece hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sorunu yaşıyorsanız ileride daha büyük problemler yaşamamak için önlem alın.
Jinekomastinin çok sık görüldüğü bebeklik ve ergenlik döneminde genellikle altta yatan bir hastalık yoktur. Ergenlikte çok sık görülmesine rağmen bunların küçük bir kısmı ileriki yaşlarda da devam eder. Nedeni hormonların bu dönemde dengesiz olmasıdır. Çoğu zaman müdahale edilmez ve yaş ilerledikçe duruma bakılır.
Sonuç olarak jinekomasti tek başına probleme yol açmaz. Fakat zaten var olan bir sağlık probleminden kaynaklanabilir ya da ergenlik gibi geçici bir dönemden dolayı oluşabilir. Bunun nedenini öğrenmek için bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü her zaman fazla yağlanma nedeniyle oluşmaz.

Jinekomasti Sonrası İz Kalır Mı?

Jinekomasti Fiyatları Ne Kadardır?

Jinekomasti Fiyatları Ne Kadardır?

Erkeklerde meme büyümesi en sık bebeklik çağında, ergenlik çağında ve 50 yaşın üzerinde görülür. Bebeklik ve ergenlik döneminde görülen meme büyümesi çoğu insanda bu dönemler atlatıldığında ortadan kalkar. Nadir görülse de meme büyümesinin altında başka hastalıklar görülebilir. Bu nedenle öncelikle bazı testlerin yapılması gerekir. Bir hastalık yoksa çözüm estetik işlemlerle gerçekleştirilir.
Jinekomasti işlemleri fazla meme dokusunun alınması ve düz bir görüntüye kavuşmayı sağlar. Bu işlem çoğu zaman karmaşık değildir ve iyileşme süreci konforludur. Genellikle hastalar kısa sürede günlük hayatlarına döner.
Jinekomasti fiyatları uygulanacak tekniğe, doktorun ve kliniğin fiyat politikasına göre değişebilir. Bazen şehirden şehre değiştiği de görülür. Hastanın güvendiği doktora muayene olduktan sonra fiyat bilgisini öğrenmesi bu yüzden en sağlıklı olandır. Buna zamanınız yoksa telefonla görüşüp ortalama jinekomasti fiyatları için bilgi isteyebilirsiniz.