Meme (Göğüs) Estetiği

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Meme (Göğüs) Estetiği İle İlgili Merak Ettikleriniz

Göğüs (Meme) estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Göğüs (Meme) Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği; meme dikleştirme, büyütme, küçültme, meme ucu estetiği gibi işlemlerin genel adıdır. Meme bölgesinde istenilen görüntüye, gereken konfora sahip olabilmek adına birçok işlem yapılabilir. Meme bölgesi estetik bir yapıya kavuşturulabilir. Memedeki şekil bozuklukları giyilen kıyafetlerden, kişinin özgüvenine kadar birçok durumu etkiler. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardandır. Memelerdeki boyut farklılıkları, meme asimetrisi, meme uçlarındaki şekil bozuklukları da bu operasyonlarla istenilen görünüme kavuşmayı amaçlar. Uygun hastalarda iki işlem bir arada yapılabilir. Örneğin meme büyütme operasyonu, dikleştirme operasyonuyla kombine edilebilir. Bu durumlar kişinin ihtiyacına ve uygunluğuna göre değişmektedir.
Göğüs estetiği operasyonunun nasıl yapılacağını, hastanın beklentileri ve ihtiyacı belirler. Memelerin küçüklüğünden yana bir şikayet varsa veya memelerdeki asimetri düzeltilecekse meme büyütme işlemi uygulanabilir. Meme büyütme operasyonlarında hasta derin sedasyon ile uyutulur. Önceden hasta ile karar verilen bölgeden silikon protez yerleştirilir. Silikon protez içeriği, şekli ve yüzey yapısı hastaya en uygun olacak şekilde seçilir. Operasyon ortalama iki saat sürmektedir.

Göğüs (Meme) Estetiği Kimlere Yapılır?

Göğüs estetiği, boyutsal veya şekilsel problemlerin büyük çoğunluğunu çözmek adına yapılır. Kişiyi rahatsız eden görüntüden sıyrılıp istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar. Meme estetiğiyle çözülebilecek problemler şöyledir:

 • Meme istenilenden küçükse, veya kimi hastalıklar sonucu kaybedildiyse, büyütme operasyonuyla istenilen ve uygun olan boyuta getirilir.
 • Memenin büyüklüğü kişiyi rahatsız ediyorsa küçültme işlemi yapılabilir.
 • Memede sarkma, gevşeme sorunları doğduysa dikleştirilebilir.
 • Asimetri varsa iki meme simetrik görüntüye kavuşturulabilir..
 • Meme ucunda oluşan büyüme, koyu renkli alanın genişlemesi ya da meme ucunun var olmaması gibi sorunlar giderilebilir.

Meme estetiği 18 yaşından küçüklere uygulanmaz, nedeni meme gelişimin henüz tamamlanmamış olmasıdır, fakat üst yaş sınırı yoktur. Bazı hastalıklar ameliyata engel teşkil eder; örneğin şeker hastalığı yara iyileşmesini kötü etkiler ve meme estetiğinde yara iyileşmesini geciktirebilir.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Göğüs (Meme) Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme derisinde sarkma ve gevşeme olması halinde meme dikleştirme operasyonu uygulanır. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle operasyon sonrasında bir gece hastanede kalınır. Bu ameliyatta sarkmanın derecesine göre değişen miktarda fazlalık oluşturan deri kısmı çıkarılır. Operasyon ortalama iki-üç saat sürer.
Memenin fazla büyük olması kişide boyun ve sırt ağrılarına sebep olur ve terlemeyi arttırır. Böyle durumlarda meme küçültme operasyonu yapılabilir. Meme küçültme işlemlerinde yağ dokusunun azaltılması yeterli olacaksa sadece liposuction işlemi yapılır. Ancak genellikle meme dokusunun bir kısmının alınması gerekir. Meme küçültme işleminde alınacak dokunun büyüklüğüne göre kesinin yeri ve boyutu değişir. Operasyonun ortalama iki-üç saat sürmesi beklenir.
Meme uçlarında yaşanan şekil bozukluklarına da meme ucu estetiğiyle şekillendirme uygulanabilir. Meme ucunun fazla büyüdüğü, etrafındaki koyu renkli alan genişlediği veya bazı durumlarda meme ucunun hiç olmadığı durumlarda, büyüyen kısımlar küçültülebilir ve çeşitli teknikerle yeniden oluşturulabilir. Meme ucu estetiği lokal anestezi genel anestezi veya sedasyon ile gerçekleştirilir.

Göğüs (Meme) Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

Göğüs estetiğinin riskleri ve yan etkileri yapılan işleme ve işlemin boyutuna göre farklılık gösterir.
Meme büyütme operasyonlarından sonra hafif ağrı oluşabilir. Şişlik ve morluk gözlenebilir birkaç gün içerisinde geçecektir. Meme büyütme işlemlerinden sonra emzirmede sorun yaşanmaz. Enfeksiyon riskine karşın yazılan antibiyotikleri düzenli kullanmak önemlidir.

Meme dikleştirme operasyonlarında da enfeksiyon riskine karşı doktorunuzun tavsiyelerini uygulamak önem teşkil eder. Bunun yanında ilk günlerde batma ve rahatsızlık hissedilebilir. Kısa zamanda geçecektir. İşlem gören bölgede şişlik ve morluk oluşabilir ancak kısa sürede geçecektir. Kol hareketleri ağrıyı tetikleyebilir. Kısa bir süre ağrı kesici kullanmak yeterli olur.

Meme küçültme operasyonu sonrasında ise emzirme fonksiyonu zarar görebilmektedir. Bu operasyonların tümünde ufak yara izleri olacaktır ancak izler zamanla belirginliğini kaybeder.

Meme ucu estetik operasyonu için mikro girişler kullanıldığı için risk oranı epey düşer.
Diğer işlemlerde ise buna yönelik önlemler alınabilir veya işlem ertelenebilir.

Riskleri Nelerdir?

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Göğüs (Meme) Estetiği İyileşme ve Etki Süresi

Göğüs (Meme) Estetiği İyileşme ve Etki Süresi

Meme estetiklerinin türüne göre iyileşme dönemleri farklılık gösterir fakat genel olarak bir hafta sonra işe dönmek mümkün olur. Genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlardan sonra bir gece hastanede kalmak gerekir. Lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleşen operasyonlardan sonra hasta aynı gün evine dönebilir. Büyütme, küçültme ve dikleştirme ameliyatlarından sonra bir süre istirahat etmek, hareketleri sınırlamak ve yavaş yavaş arttırmak gerekir. Ani hareketlerden kaçınmak, ağır kaldırmamak önemlidir. Bu işlemlerden sonra en fazla altı hafta kadar tıbbi sütyen (sporcu sütyeni) kullanılır. En fazla üç ay boyunca ağır sporlardan ve ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. Göğüs estetiğinin tüm çeşitlerinde sigara yara iyileşmesini kötü etkilediğinden kullanılmamalı, yara yeri hijyenik tutulmalıdır.
Meme estetik operasyonlarının tümü kalıcı işlemlerdir. Etki süreleri uzundur fakat kilo alıp verme, gebelik gibi durumlar formu bozabilmektedir.

Göğüs (Meme) Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs estetiği için uygulanan operasyonların tümü için dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacak olursak:

 • Operasyon öncesinde sigarayı bırakmak gerekir.
 • Doktorunuza var olan hastalıklar, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir.
 • Doktorunuza varsa alerjik durumlar söylenmelidir.
 • Operasyon sonrasında bölgenin hijyenine dikkat etmek gerekir.
 • Genel anestezi uygulanacaksa belirtilen saatten itibaren yeme ve içme kesilmelidir.
 • Operasyon sonrasında ağır kaldırılmamalı, işlem gören bölge korunmalıdır.
 • İzlerin konforlu iyileşmesi adına sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Operasyon sonrasında doktor kontrolleri aksatılmamalı, verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

Diğer Göğüs (Meme) Estetiği Türleri

Göğüs (Meme) Estetiği Türleri

Meme Büyütme

Meme Küçültme

Meme Dikleştirme

Meme Ucu Estetiği

Jinekomasti

Diğer Göğüs Estetiği Türleri