Estetik Gülüş Tasarımı

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Estetik Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Ettikleriniz

Gülüş estetiğine dair videomuzu izleyin. BİLGİ & FİYAT AL

Nedir?

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Bireylerin bulundukları yaşlardan daha genç ve çekici görünmesine yardımcı olan estetik uygulamalardan biri de estetik gülüş tasarımı olarak bilinmektedir. Estetik bir gülüş formu elde edebilmek için diş beyazlatma, köprü uygulamaları ve görünür olan dişlerin uyumunu sağlamak gibi işlemler ile beraber bonding uygulaması ve diş eti tedavisi gibi uygulamalar, estetik gülüş tasarımı kapsamında yapılabiliyor. Gülüş esnasında birbiriyle uyumlu diş ve diş etlerinin olması, dişlerde oluşan kapanma sorunlarının düzeltilmesi gibi etkenler, gülüş formunda olumlu etkiler oluşturacaktır. Dolayısı ile de gülüş tasarımında bu tip çalışmalar yapılmaktadır. Yüz yapısı, dudak yapısı ve ten rengi gibi faktörler esas alınarak uyumlu bir yapı elde edilmeye çalışılmaktadır. Bunların yanı sıra cinsiyet ve benzeri faktörler de birer kıstas olarak ele alınabiliyor.

Tedavi Süreci

Gülüş tasarımı öncelikli olarak bireyin talepleri ele alınarak uygulanmaktadır. Dolayısı ile de uygulanacak olan işlemlere göre tedavi süresi uzun bir zaman alabiliyor. Bazen de basit ve kısa süreli uygulamalar ile tedavi tamamlanabilmekte ve dolayısı ile de daha kısa bir süre içerisinde estetik gülüş formu elde edilebilmektedir. İlk olarak tedaviye başvuran birey, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilmektedir. Kişinin var olduğunu bildiği ve bilmediği sorunlar göz önüne alınır ve bu yönde incelemeler yapılır. Diş eti sorunları, dişlerdeki kapanma sorunu gibi sorunlar bu aşamada değerlendirilmektedir. Ayrıca mevcut olan sorunların uzun vadede ne gibi farklı sorunlara yol açabileceği de yine ele alınarak bu yönde de gerekli incelemeler yapılıyor. Mevcut olan sorunlar ele alınarak estetik ve işlevsel olarak ideal yapının netleşmesi kapsamında bir tedavi planı hazırlanır. Sorunların sadece dişeti ve diş yapısını kapsaması halinde tedavi sürecinin oldukça kısa olduğunu ve ortalama olarak bir hafta içerisinde tamamlandığını söylemek mümkün. Ancak tedavide bazı operasyonların yapılması gerekliyse ortodontik müdahalelere ihtiyaç duyuluyor ise tedavi süreci 6 ay veya daha uzun bir süreyi kapsayabilir. Çalışmalar özenli ve doğru bir şekilde tamamlandığı takdirde, kişi güzel ve istenilen bir gülüş formuna kavuşabilmekte ve doğal olarak daha genç bir görünüm elde edebilmektedir.

Tedavi Süreci

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Uygulanan Tedaviler Nelerdir?

Estetik Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedaviler

Diş beyazlatma, zirkonyum kaplama, diş eti için uygulanan estetik tedaviler, bonding ve bunlar haricinde gerekiyorsa ortodontik müdahaleler yapılabiliyor. Bu tedavilerin uygulanması ile birlikte diş etlerinde meydana gelen şekilsizlikler giderilebilmektedir. Ayrıca diş rengi sorunları, dişlerin sıralanışı ve yönlerinde meydana gelmiş olan sorunlar da yine estetik gülüş tasarımı tedavisi sonrasında ortadan kalkmaktadır. Dişerlin arasında bulunan düzensiz boşluklar giderilmekte ve ağızda kaybedilmiş olan dişler de uygun tedavi yöntemi ile yapılmaktadır. Kırık ve çatlak sorunları giderilir ve ayrıca ağız yapısında oluşan sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelen yüz deformasyonları da giderilebilir.

Estetik Gülüş Tedavisi İçin Ele Alınan Unsurlar

İlk olarak ilerleyen yaş faktörünün dişlerde birtakım aşınmaya yol açtığı söylenebilir. Ayrıca üst dudak kasları da yine yaşa bağlı olarak gevşer ve alt dudak kasları aşağıya doğru sarkmaya başlar. Bu sebeple üst çenedeki dişler daha az görünür hale gelebilir. Alt çenedeki dişler ise daha fazla görünür olur. Dolayısı ile de ilk olarak hastanın yaşı esas alınmaktadır. Ayrıca kişinin cinsiyeti de ele alınan faktörlerden bir diğeridir. Diş yapısı erkeklerde ve kadınlarda farklı bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Yüz hatları ise dişlerin formu ile doğrudan uygun olmalı ve bu yönde de gerekli incelemeler yapılmalıdır. Diş eti için geçerli olan şekil ve konturu ele alarak uygulanacak olan bir gülüş estetiği tasarımı, yine başarılı sonuçlar verebiliyor.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Dişlerin Yerleşimi

Dişlerin Yerleşimi ve Özellikleri

Diş şekilleri ve ayrıca özellikleri, ideal gülüş formu için önem arz etmektedir. Yeni gülüş formu kapsamında dişlerin belirli bir özellikte olması gerekiyor. Bu bakımdan dikey simetri, ilk normlardan biri olarak sayılmakta. Dikey çizgi alın ortasından burun ucu ve çene ucundan geçmektedir. Alt çenedeki ve üst çenedeki dişlerin ilk keserleri arasından geçen dikey çizgi, elde edilmek istenen gülüş formu için büyük bir önem taşımaktadır. Yapay paralellik normu kapsamında da keserlerin ucundan ve ayrıca göz bebeklerinin ortasından geçen düz çizgide, belirli bir paralellik aranmaktadır. Bunun sağlanmaması halinde gülüş formunda bir eğrilik durumu söz konusu olabiliyor. Gülüş hattı ise daha genç ve güzel bir gülüş formu için, üst çenedeki ön dişlerin kesen uçlarını birleştiren çizginin, alt dudaktaki gülüş hattını takip etmesi gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra, dişler arasındaki orantı da yine ideal bir gülüş formu için yeterli seviyede olmalıdır. Önden arkaya dişlerin dışarıdan görünümü belirli bir oran dahilinde azalmalıdır. Bu oran, matematiksel tabir kapsamında fibonacci, yani altın oran esas alınarak hesaplanmaktadır. Birbirine komşu olan dişler arasında bulunan boşluklara verilen isim olan embraşurlar, estetik gülüş formu için gerekli olan bir başka husustur. Daha genç ve güzel bir gülüşe sahip olabilmek için embraşurlar olmalıdır. Bir diğer dikkat edilen husus ise diş renkleridir. Doğal görünen dişler için tüm dişlerin aynı tonda olması gerekiyor. Dişler yüksek tonda beyazlığa sahip olsa da diş etine yakın olan bölgelerde biraz sarı renklenmeler olabilir. Uç kısımlarda grimsi ve şeffaf bir ton olmalıdır. Ayrıca orta alanda daha doygun bir ton yakalanmalıdır. Dolayısı ile de estetik gülüş tasarımı yapılırken renk düzenlemeleri yapılarak uyumlu bir görünüm elde edilmelidir.

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak bilgisayar destekli olan bazı lisanslı programlar ve uygulamalar sayesinde gülüş tasarımı tedavisi öncesinde nasıl bir gülüşe sahip olunacağı görülebiliyor. Dolayısı ile de tedaviden önce fikir edinmek amacı ile bu uygulamanın kullanımı fayda sağlayabilmektedir. Ayrıca estetik gülüş tasarımı tedavisi kapsamında çeşitli uygulamalar yapılabileceğinden, tedavinin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar da çeşitli değişiklikler gösterebiliyor. Özellikle de herhangi bir basit ya da ortodontik kapsamlı cerrahi müdahalenin yapılıp yapılmayacağı önemlidir. Eğer diş eti çekilmesi ya da diş eti erimesi gibi sorunlar varsa, bu noktada gingivektomi ya da gingivoplasti kapsamındaki diğer çeşitli cerrahi müdahaleler uygulanabiliyor. Bu uygulamalar kapsamında ameliyattan önce ve ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Tedavinin seyri ve sonucu için uzman diş hekimi direktifi ile alınacak bilgiler dahilinde, ilgili hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca tedavi kapsamında uygulanacak olan diğer uygulamalar için de yine aynı şekilde hassasiyetin ayrı ayrı gösterilmesi gerekiyor. Özellikle de tedavi öncesinde ağız içi hijyenin ve sterilizasyonun sağlanması, tüm uygulamalar için gereklidir. Bu kapsamda tedaviye başlamadan önce sigara, alkol ve benzeri zararlı ürünlerin tüketimi durdurulmalı ve ağız içi hijyen de bu yönde sağlanmalıdır. Ayrıca tedavi tamamlandıktan sonra da elde edilen estetik gülüş formunun uzun süre etkisini gösterebilmesi ve tedavinin kalıcılığının korunabilmesi için bakım ve temizliğin büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Bu kapsamda tedaviden sonra uzman diş hekimi tavsiyesi ile çeşitli bakım ve temizlik materyalleri kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler