Estetik Diş Dolgusu

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Nedir?

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Diş estetiği ve sağlığı konusunda yaşanan gelişmeler neticesinde, günümüzde artık diş hekimliği kapsamında uygulanan tedavilere, estetik yenilikler de entegre edilmiş ve bu yönde tedaviler uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda estetik dolguların önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Dolgu tedavisi, genel anlamı ile dişin çürük olan ya da kırık olan kısmının uzman diş hekimi tarafından temizlenmesi ile dolgu maddelerinin doldurulması ve işlevsel fonksiyonlar ile anatomik fonksiyonların geri kazandırılmasıdır. Bu uygulama, artık estetik entegrasyonlar ile beraber yapılabilmekte ve dolayısı ile de doğal diş görünümü elde edilebilmektedir. Eski uygulamalardan olan amalgam dolgu maddeleriyle uygulanan tedavilerde, doğal diş görünümünden tamamen uzak ve tedavi edildiği anlaşılır bir yapı bulunmaktaydı. Ancak günümüzde çeşitli estetik dolgu yöntemleri ile tedaviler uygulanabilmekte ve bu sayede de son derece doğal ve estetik bir görünüm ile eski diş sağlığının geri kazanılması da sağlanabilmektedir.

Kompozit Dolgu Kullanım Süresi ve Fiyatları

Kompozit dolgular amalgam dolgu uygulamalarına kıyasla hemen hemen aynı kullanım süresine sahiptir. Ortalama olarak beş ya da altı yıllık bir kullanım ömrünün geçerli olduğu söylenebilir. Bu sürenin tamamlanması ile birlikte dolguların yenilenmesi gerekebiliyor. Ayrıca diş bakımına ve ağız içi hijyenine dikkat etmeyen bireyler için bu kullanım süresinin daha kısa olabileceğini ve bunun yanı sıra ağız içi hijyen ve bakıma dikkat eden bireyler için de yine kullanım süresinin artabileceğini belirtebiliriz. Fiyat konusunda ise dolgunun uygulanacağı diş sayısı başta olmak üzere çeşitli faktörlere göre bir değişkenliğin söz konusu olduğunu belirtebiliriz. Kırık için uygulanan dolgu ile çürük için uygulanan dolgu arasında bile, çeşitli aşamaların söz konusu olması sebebiyle fiyatın değişebileceği bilinmektedir. Temizlik, bakım, tedavi sonrası cilalama ve benzeri uygulamalar da yine fiyatı değiştirebiliyor. Herkesin diş yapısı birbirinden farklı olduğu için kompozit dolgu fiyatı da bu yönü ile farklılık gösterebiliyor. Bunların yanı sıra kompozit dolgu maddesinin piyasa değerinin yüksek olmaması, tedavinin de hesaplı bir seviyede sunulmasına imkan vermiştir.

Fiyatları

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Inley ve Onley Dolgular (Porselen Dolgular)

Porselen dolgu uygulaması, dişin direkt olarak porselen ile kaplanması yerine eksik olan bölüm kadar dolgu uygulamasının yapılması anlamına geliyor. Bu tedavi dahilinde yine ilk olarak temizlik yapılmaktadır. Ardından çürük için tedavi uygulanıyorsa çürük açılmakta ve tamamlanacak olan kısım da bu aşamada ölçülmektedir. Bunların ardından laboratuar ortamında oluşturulan porselen dolgular, özel birtakım yapıştırıcılar yardımı ile dişe yapıştırılmaktadır. Kompozit dolguya göre daha uzun ömürlü olan porselen dolgular, genelde diş kaybı yüksek olan bireylerde uygulanmaktadır. Yapım aşamasında porselen kuronlara göre dişte daha az miktarda madde kaybı gerektirdiği için bu tip durumlarda inlay – onley dolgular tercih ediliyor. Ayrıca kanal tedavisi uygulandıktan sonra basit bir cerrahi müdahale ile diş etinde de düzenlemeler yapılabilmekte ve bu sayede de dolgu maddesinin düşmesi de engellenebilmektedir.

Dolgu Tedavi Süreci

Öncelikli olarak dolgu tedavisinden önce bir kanal tedavisinin yapılacağını ve bu tedavi sonucunda da kanalın tam olarak istenilen seviyede açılması için beklenilmesi gerektiğini söylemek gerekir. Bu süreç kapsamında ilk olarak dolgu yapılacak olan diş için gerekli testler yapılmaktadır. Çürükler ve kırıklar tam olarak tespit edildiğinde, öncelikle çürüklerin boyutları, kanal tedavisinin planı ve diğer planlar hazırlanmaktadır. Bu planlar doğrultusunda çürükler temizlenmekte ve kırıklar için de ne tür bir dolgu uygulaması yapılacağı belirlenmektedir. Daha sonra kanal tedavisinin sonuç vermesi itibarı ile dolgu uygulamasına başlanabiliyor. Dolgu uygulaması da ilgili tekniğe göre yapıldıktan sonra tedavi tamamlanmaktadır. Kırık tedaviler için gün içerisinde uygulanan muayene sonrasında, ölçümler ve dolgu hazırlanması tamamlanır ise aynı gün dolgu tedavisinin de yapılabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kanal tedavisi için lokal anestezinin kullanılacağını ve yine dolgu uygulamasında da genel olarak lokal anestezi ile uygulamanın tamamlandığını belirtmek mümkündür.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu tedavisi öncesi ağız içi hijyeninin tam olarak sağlanabilmesi önemlidir. Bunun sebebi ise tedavi esnasında oluşabilecek yaralardan enfeksiyon kapma riskinin söz konusu olmasıdır. Dolayısı ile de kanal tedavisi veya dolgu tedavisi aşamalarında ağız içi hijyenin sağlanması gerekiyor. Ayrıca tedavi tamamlandıktan sonra da yine uzman diş hekimi direktifleri doğrultusunda bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu hususların başında da tedavinin tamamlandığı gün uygulanacak olan yeme içme yasağı ve diyet programıdır. Özellikle de tedavinin tamamlandığı gün içerisinde en azından birkaç saat boyunca sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine gün içerisinde duş alma, gargara yapma ve benzeri uygulamalardan kaçınmak gerekir. Tedavi sürecinde kullanılması gereken diş eti ilaçları, antibiyotikler ve benzeri diğer ilaçlar, uzman diş hekimi gözetimi dahilinde düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Tedavi tamamlandıktan sonra da ağız içi bakımın ve günlük düzenli temizliğin sürekli olarak yapılması gerekiyor. Aksi halde dolgu maddelerinin ömrü kısalabilir ve bunun yanı sıra yeniden çürükler oluşabilir. Bu da tedavi masraflarını artırabileceği gibi yeniden bir tedavi süreci gerektirdiği için günlük yaşam konforunu olumsuz olarak etkileyebilir.