Diş İmplantı Tedavisi

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'ın Toplamda 5 Yıllık Deneyimi ve 3000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Diş İmplantı Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Diş implantına dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Eksik diş için ya da ağız içerisinde kayba uğramış olan kısımları tamamlamak amacı ile çene içine veya çenenin üstüne yerleştirilen yapay diş kökleri, diş implantı olarak tanımlanıyor. Eski dönemlerde çeşitli madde ve madenlerin kullanıldığı implantlardan, yaşanan gelişmeler sayesinde tam uyumun sağlanabilmesi üzerine, günümüzde titanyumdan yapılan özel materyallerin yaygın bir şekilde ve yüksek başarı oranı ile uygulandığını söylemek mümkün. Diş kayıpları ilk aşamada estetik bir sorun olarak görülüyor. Ancak uzun vadede bu durum farklı sağlık sorunlarına da sebep olabiliyor. Dolayısı ile de eksik diş için uygulanan en başarılı yöntemlerden biri olan implant diş tedavisinin vakit kaybedilmeden uygulanması, estetik görünümün yanı sıra sağlığın da önemli bir gerekliliğidir. Bu kapsamda doğal dişlere en yakın sonucun alındığı dental implant diş tedavisi ile kalıcı bir tedavi almak mümkündür.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiğinin tercih edilmesini sağlayan birçok motivasyon mevcuttur. Öncelikle burun bölgesinde mevcut olan sorunun büyüklüğü cerrahi müdahale ile alınacak riskleri karşılamıyorsa hastalar ameliyatsız yöntemi tercih ederek, karşılaşabilecekleri riskleri minimize etmektedirler. İkinci olarak cerrahi müdahale yaptıracak hastalar, cerrahi müdahale ile oluşan sonuçların geri dönüşünün zor olduğunu bildiklerinden dolayı sonuçların bir simülasyonunu yapmak amacıyla cerrahi müdahaleye geçmeden önce bu yöntemi uygulatmakta ve sonuçları önceden gözlemlemektedirler. Ayrıca burun bölgesinde radikal değişimleri henüz istemeyenler, burun ucu düşüklüğü problemi olanlar, burunları düz olsa da biraz kaldırmak isteyenler, profil bozukluğuna sahip olanlar, kontur düzeltmeyi amaçlayanlar bu işlemi talep etmektedirler. Sonuç olarak ameliyatsız yöntemle halledilebilecek tüm problemler için hastalar bu yöntemi tercih etmekte ve cerrahi müdahalenin sonuçlarını görmeyi amaçlamaktadırlar.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Hangi Durumlarda Uygulanır

Hangi Durumlarda İmplant Diş Tedavisi Uygulanır?

İmplant diş tedavisi veya dental implantlar her türlü diş eksikliğinde uygulanabiliyor. Dişlerin çekilmesinin ardından kemiğin boş olması, kemikte erimeye ve ayrıca rezorpsiyona neden olabiliyor. Bunun yanı sıra diş eksikliği durumlarında köprü uygulanması da hem sağlam dişlerin zarar görmesine hem de dişin olmadığı yerde kemikte çeşitli erimelerin baş göstermesine sebep olabiliyor. Söz konusu boşlukların implant uygulaması ile doldurulması halinde çene kemiğinde oluşan erimenin de doğal olarak önüne geçilmektedir. Eksik dişlerin yanı sıra hareketli protez uygulamalarında görülen ağız içi tutunma sorunları kapsamında implant tedavisi uygulanabilmekte. Çiğneme, konuşma ve benzeri işlevler için bir engel teşkil edebilen hareketli protezlerin ağız içi stabilizasyonunu sabitlemek amacı ile söz konusu tedaviden de yüksek başarı oranları elde edilebiliyor.

İmplant Diş Tedavisi İçin Uygunluk

İmplant tedavisi için ilk olarak muayene aşamasının önemli ve belirleyici olduğunu söylemek gerekir. Eksik dişleri yaptırmak için diş hekimine başvuran hastalar, ilgili ölçütler kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak ağız içinde mevcut olan hijyen seviyesinin en üst değerde olması aranıyor. Eğer bu durum mevcut değilse ilgili hijyen sağlayıcı basit tedaviler uygulanabilmekte. İmplant planlanan kısımdaki kemik dokusunun uygunluğu incelenirken röntgen görüntüleri ve tomografi bulguları esas alınarak kemik kalınlığı ve diğer ilgili veriler değerlendirilir. Ayrıca sistemik durum değerlendirmesi dahilinde baş – boyun bölgesine radyoterapi alan hastalara implant yapılmayacağını da eklemek gerekir. Kemik gelişimini tamamlamamış olan bireylere, diyabet hastalarına, kalp rahatsızlıklarının görüldüğü hastalara, yüksek tansiyon hastalarına ve birtakım spesifik anomalilerin görüldüğü hastalara implant diş tedavisi yapılmamaktadır. Kemik yoğunluğu ve kalitesi dahilinde bir test de uygulanmakta ve bu yönde de implant diş dahilinde uygulanacak vidanın uyumlu ve sağlıklı şekilde sonuç verebilmesi için gerekli olan değerler ele alınmaktadır. Kemik yoğunluğu ve kalitesi testinden elde edilen sonucun yeterli olmaması halinde sinus lifting, greft ya da kemik ogmentasyonu gibi çeşitli tedaviler ile yeterli seviye elde edilebiliyor. Söz konusu muayene aşaması dahilinde uygun görülen hastalar için bir tedavi planı hazırlanmakta ve daha sonra da implant diş tedavi süreci başlatılmaktadır.

Dt. Mustafa Sercan Akat

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Diş Hekimi Mustafa Sercan Akat'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Diş İmplantı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant diş cerrahi aşaması, implant materyalin çene kemiği içerisine yerleştirilmesi itibarıyla tamamlanan aşamadır. İlgili bölge uyuşturulduktan sonra implant materyal, çene kemiğinin iç kısmına yerleştirilmekte ve ardından da üzeri kapatılmaktadır. Yani kemiğin üzerinde yer alan diş eti kaldırılır ve daha sonra kemik içerisine bir yuva hazırlanarak implant yerleştirilir. Bu aşamadan sonra ise diş eti tekrar dikilir. Her bir implant için yaklaşık olarak 5 dakika ile 15 dakika arasında bir operasyon süresi geçerlidir. Operasyondan sonra belirlenen tarihte implant tedavisi dahilinde protez aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada çene kemiğinde yer alan implantın üzerine yerleştirilecek olan yapay diş uygulaması yapılır. Protez aşaması, eğer tek aşamalı implant yapılmamışsa, belirli faktörlere göre 2 ay ile 6 ay sonra yapılıyor. Ayrıca implantın üzeri tekrar açılarak diş etine şekilde vermesi için de gingiva former başlık takılmaktadır. İlk operasyondan sonra söz konusu olan protez aşamayı bekleme süresi, ortalama olarak 2 – 6 ay arasında bir süreye tekabül etmekte ve bu süre, çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

İmplant Diş Tedavisi Avantajları

Doğal diş formunda bir görünüm ve işlev kazandırma özelliğinin, implant diş tedavisi kapsamında bulunması, bu yönde en büyük avantaj olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra çiğneme fonksiyonlarını tam olarak yapabilme, doğal diş gibi her istenilenin yenilebilmesi gibi durumlar da yine implant diş tedavisinin avantajları arasındadır. Doğal dişlerden daha estetik durması da yine bir başka avantajdır. Bunların haricinde çiğneme fonksiyonları tam olduğu için sağlıklı beslenme ve ayrıca sağlıklı dişlere kavuşma sayesinde yüksek özgüven de avantajlar arasında sayılabilir. Sağlık açısından ise çene kemiğinde oluşabilecek olan kemik erimesinin önüne geçilmekte ve implant diş sayesinde herhangi bir çene kemiği komplikasyonu oluşmamaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak implant operasyonunun tamamlanması sonrasında, protez aşamaya geçilinceye kadar ağız içi hijyeninin son derece önemli olduğunu söylemek gerekir. Bu süreç dahilinde ağız içerisinde sağlanacak olan sterilizasyon, tedavinin sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Dolayısı ile de uzman diş hekimi direktifi ile edinilecek olan bilgiler kapsamında bu süreçte ağız içi hijyeninin daha dikkatli bir şekilde sağlanması gerekiyor. Ayrıca yine implant sonrası sigara ve alkol tüketiminin tedaviyi olumsuz etkileyebileceğini ve dolayısı ile de bu süreç kapsamında sigara ve alkol tüketiminin yasaklanacağını söyleyebiliriz. Sigara kullanımı ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plaklarına zemin hazırlamakta ve dolayısı ile de enfeksiyon riskini oldukça artırmaktadır. Bunun yanı sıra sigaranın karbonmonoksit etkisi kapsamında implantın kemikle bütünleşmesi de yine olumsuz olarak etkilenecektir. Yara iyileşmesini geciktirmek ve kanlanmayı azaltmak gibi etkileri sonucunda, sigara tüketiminin oldukça olumsuz etkiyle sonuçlanacağını belirtmek mümkün. İlaç kullanımı ise yine cerrahi müdahale sonrasında takılan implant aşamadan sonra ve yine protez aşamadan sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Ameliyattan sonra diş hekimi tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca operasyon günlerini seyreden ilk birkaç gün boyunca kan sulandırıcı ilaçların kullanımından kaçınmak gerekiyor. Bu süre boyunca aspirin ve benzer ilaçların tüketilmemesi, uzman hekim tarafından direkte edilecektir. Ameliyatın tamamlanması itibarı ile yine ağız içi basıncı artıracak hareketlerden uzak durmak, implant sonrası 1 gün boyunca ağzı çalkalamamak ve gargara yapmamak gerekir. Protez aşamasına kadar ve protez aşamasından sonraki birkaç aya kadar, aşırı sıcak ve aşırı soğuk yemek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Titanyum implantın çeneye kaynama süresinde özellikle dikkat edilen bu kural, daha sonra aşamalı şekilde terk edilebilir. Bunların yanı sıra iyileşmeyi sağlayabilmek ve kalıcı bir etki oluşturabilmek için tüm tedavi sürecinde doğru beslenmek ve vitamin – mineral bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi öneriliyor. Bahsedilen bu hususlara dikkat edilerek alınan bir implant diş tedavisi sonucunda, yüksek bir başarı oranı ile estetik bir görünüm ve sağlıklı bir diş yapısı elde edilebilir.

İmplant Riskleri ve Komplikasyonlar

Ağız içi ya da dışı bölgelerde uygulanan cerrahi girişimlerde gözlemlenebilen stabil riskler haricinde, herhangi bir risk söz konusu değildir. Erken dönemde enfeksiyon, alerji ve protezlerin tamamlanmasından sonra ise yetersiz ağız temizliğine bağlı olarak iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabiliyor. Özellikle de erken dönemde iyileşme sırasında sigara tüketimi, enfeksiyon riskini ciddi şekilde artırmaktadır. Genel olarak tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır. Ancak bazı kaynaklar, implantın kansere neden olduğunu, herhangi bir dayanak göstermeden ileri sürmektedir. Ayrıca bir risk olarak implant vidası ile kemiğin kaynaşmaması durumu da, uygun implant ve yöntem kullanıldığı sürece mümkün değildir. Bu tip bir riskin gerçekleşmesi, genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içerisinde ortaya çıkıyor. Kaynaşmama durumu tespit edildiğinde, klasik diş çekimi operasyonu ile implant yerinden çıkarılır. Bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeniden bir implant koyulabilmekte ve ayrıca klasik tip protezlerden biri de tercih edilebilmektedir. Özet olarak implant diş tedavisi kapsamında herhangi ciddi bir riskin söz konusu olmadığını eklemek mümkündür.

Riskleri ve Komplikasyonlar