Burun Ucu Estetiği

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Toplamda 10 Yıllık Deneyimi ve 4000'den Fazla Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Burun Ucu Estetiğine Dair Merak Ettikleriniz

Burun ucu estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Burun Ucu Estetiği Neden Yapılır?

Burun ucu estetiği, burun ucunun şeklini onarmak, düşük ya da yüksek görünümü ortadan kaldırmak ve burun ucunu yüz yapısına uygun hale getirmek için yapılan operasyondur. Burun delikleri içeri doğru daralan burun yapısına sahip olan hastalar solunum zorluğu yaşarlar. Estetik burun operasyonu ile burun ucu büyüklüğü kontrol edilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burun ile yaptığı açı değiştirilebilir. Ayrıca travmaya bağlı şekil bozuklukları düzeltilebilir, solunum problemleri ortadan kaldırılabilir. Kesin sonuçlar hastanın burun kemiği, kıkırdak yapısı, yüz şekli, deri kalınlığı ve yaşına bağlıdır.

Burun ucu estetiği ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu burnunuzu bir ayna ile incelemektir. Burun delikleriniz içeriye doğru daralmış görünüyorsa (sanki bir şey burnunuzun ucunu sıkıyormuş gibi) ve horlama gibi solunum sorunları yaşıyorsanız şüphelerinizi doğrulamak için yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuzdan randevu alarak muayene olup, uygun görülmesi halinde burun ucu estetiği ameliyatı olmaktır.
Burun ucu estetiği ayrıca şunların gerçekleştirilmesini sağlar:

  • Burun ucu boyutunun burun ve yüz ile dengelenmesi
  • Genişliğinin giderilmesi
  • Profilden görünümü iyileştirmek için burun ucunun yükseltilmesi
  • Dudaklar ile burun arasındaki açının değiştirilip, düzensizliğin ortadan kaldırılıp daha orantılı bir yüz yapısı
  • Sahip olunan asimetri veya eğriliğin onarılması
  • Burun büyüklüğünün küçültülmesi

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Yapılır

Burnunuzun yeni şekli, yüzünüzün anatomisine göre planlanacağı için kişi, gelişimini tamamlayana kadar beklemek gerekmektedir. Bu kadınlar için 16, erkekler için 18 yaşa tekabül eder. Gençlerin ailelerinin ısrarıyla değil, kendi istekleriyle ameliyat olmak istemesi psikilojileri için önemlidir. Burun ucu estetiği ameliyatı yüz orantısını bozan burun ucunun onarılıp, kişinin yüz anatomisi ile uyumlu hale getirilmesiyle daha estetik dinç ve genç bir görünüm sağlar, kişinin kendine olan güvenini artırır ve toplum içinde kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Ameliyat Öncesi

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan önce doktorunuzla aranızdaki iletişim oldukça önemlidir. Doktorunuz beklentinizi ve isteklerinizi göz önünde bulundurarak ilk randevuda bir planlama yapacaktır. Burnunuzun ve yüzünüzün şeklini inceleyecek, size olası ihtimalleri açıklayacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz bu randevuda konuşulacakların ana konusudur.
Ameliyat öncesi testler, kullanılacak anestezi ve operasyon tekniği, ameliyat riskleri açıklanacaktır. Burun ucu estetiği tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında çok iyi sonuç verirken; yetenekli ve deneyimli bir doktor tarafından uygulanmazsa geri dönülmesi zor hasarlara da neden olabilmektedir. Burun ucu estetiğinde el becerisi ve cerrahi deneyim çok önemlidir.

Burun Ucu Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

Burun ucu estetiğine ilişkin komplikasyonlar nadirdir. Ortaya çıktıklarında da tedavi edilebilir durumlardır. Bunlar çoğunlukla kanama, enfeksiyon ve burun tıkanıklığı sorunlarını içerir.

  • En sık görülen burun ucu estetiği riski kanama durumudur. Burnunuz kan damarları açısından oldukça zengin bir bölgedir ancak çoğu hasta prosedür sırasında ciddi bir kan kaybı yaşamaz.
  • Aspirin gibi ilaçlar burun ucu estetiği ameliyatı sırasında kanama riskini arttırmaktadır, bu nedenle ameliyat öncesi, doktor kontrolünde en az 7 gün önce bırakılmalıdır.
  • Olası enfeksiyon bulguları; kötü kokulu burun akıntısı, anormal şişme, kızarıklık veya ağrı olması halinde doktorunuza bilgi vermeniz oldukça önem teşkil etmektedir.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Burun ucu estetiği operasyonu hastane ortamında, steril ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Ameliyatın süresine bağlı olarak hastalar genellikle ameliyatın yapıldığı gün taburcu edilir.
Cerrahin deneyimi oldukça önemlidir. Ameliyat sırasında solunumu kolaylaştırmak için, burnun iç yapıları da düzeltilecektir. Kullanılan tekniğe ve kişinin kıkırdak bütünlüğüne göre değişmekle birlikte operasyon ortalama 2 saat sürer.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hafif şişlik ödem ve morarma olabilmektedir. İlk 24 saat aralıklı olarak soğuk uygulama bu şikayetleri önemli ölçüde azaltır. Ameliyat sonrası üçüncü gün hemen hemen tüm şikayetler sona erer ve burun her geçen gün daha estetik görünmeye başlar. Kişinin morali düzelir, estetik kaygısı azalır ve toplum içerisinde daha özgüvenli bir birey haline gelir. Unutulmamalıdır ki iyileşme kademeli bir süreçtir.
Burun ucu estetiği işleminden 1 gün sonra günlük faaliyetlere dönmede sakınca yoktur. Genellikle 1. haftada ilk doktor kontrolü yapılır bu kontrolde burun ateli çıkarılır ve ödeme karşı ince bir bant yerleştirilir. Ameliyattan sonraki üçüncü haftanın sonunda ödem tamamen geçer burnunuzun yeni şekli net bir şekilde belli olur.
Burun ucu estetiği sonrası işe dönüş kararı hastanın işine ve sosyal durumuna bağlı olsa da genellikle 1. haftanın sonunda çalışmasında sakınca olmayacaktır.

Ameliyat Sonrası

Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ucu estetiğinin tıptaki adı tiplastidir. Şikayet burun kemiklerinde değil burnun uç kısmındadır. Bu alanın tekrar şekillendirilmesi düşüklüğü kaldırma, küçültme, dikleştirme, büyütme ya da asimetriyi düzeltme amacı taşıyabilir. Bu şekilde yüzün genel şekline uygun, doğal görünen bir sonuç elde edilir. İşlemler genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 30-60 dakika sürer. Sürenin kısalıp uzaması şekillendirme için gereken çabaya bağlıdır.
Burun ucu estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hastalar klasik rinoplastilerdeki kadar büyük bir pansumana ihtiyaç duymaz. Genellikle bantlar kullanılır. Bu bantların 1-2 gün suyla temas etmemesi gerekir. Yüzünüzü temizlerken veya duş alırken bu alanın ıslanmadığından emin olmalısınız.
İşlem burnun iç kısmından açılan küçük kesiler sayesinde yapılır. Büyük veya görünür yaralar yoktur. Fakat yine de dikişle kapatılır. Bu dikişler genellikle estetik dikişlerdir ve kendiliğinden erir. Bu sayede dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.
İşlemden bitiminde genellikle bir hafta sonraya randevu verilir. Bu kontrolde bantlar çıkarılır. Burnun durumu ve iyileşmesi kontrol edilir. Banları kendiniz çıkarmamalı ve kontrolü aksatmamalısınız. Eğer çarpma, düşme gibi durumlara neden olabilecek bir sporla uğraşıyorsanız bir süre bırakmanız gerekir. Tekrar ne zaman başlayabileceğinizi doktora danışabilirsiniz.
Ameliyatın gerçekleştiği gün burunda bazı rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Fakat yoğun ağrılar yaşanmaz. Bu rahatsızlık için doktorunuz bir ağrı kesici reçete ettiyse kullanabilirsiniz. İlaç seçimini mutlaka doktorunuz yapmalıdır. Beklenmedik bir belirti yaşarsanız kontrolleri beklemeden doktorunuza başvurun.

Burun Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burnun kök ve sırt kısımlarında ve nefes almada bir sorun yoksa fakat uç kısmından memnun değilseniz sadece bu alana müdahale edilebilir. Burun ucu kıkırdak bir yapıdır ve yeniden şekillendirilmesi için küçük bir ameliyat gerekir. Bu kemiklerin şekillendirilmesine göre daha az tahribat yaratan bir işlemdir. Böylece burun ucu estetiği sonrası iyileşme süreci daha kısa sürer ve rahat geçer.
Burun ucunda memnuniyetsizlik oluşturan durum her hasta için aynı olmaz. Bazen genel yapı inceyken burnun ucu daha geniştir. Sadece bu bölgede bir eğrilik olabilir. Asimetri sorunları yaşanabilir, kıkırdak kısmın ortasından bir çizgi geçiyormuş gibi görünebilir. Burun ucunun fazla uzun olmasından şikâyetçi olan hastalar vardır. Ya da bu alan düşük olabilir veya mimiklerle aşağı doğru çekiliyor olabilir. Mandalla sıkışmış burun deformitesi olarak bilinen durumdan muzdarip olunabilir.
Dolayısıyla burun ucu estetiği ile çözülebilen sayısız şekil sorunu vardır. Bunlar için temelde ameliyat gerçekleştiriliyor olsa da işlem sırasında farklı yöntemler, uygulamalar gerekir. Bu operasyon kapalı veya açık teklikle gerçekleştirilebilir. Kapalı tetkikte iyileşme süreci daha kısadır.
Kapalı teknikle kıkırdak ve yumuşak dokuya şekil verilen işlem çok daha kısa sürer. Hasta aynı gün taburcu olabilir. İhtiyaca göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Sonrasında büyük pansumanlar uygulanmaz. Bantlar kullanılır ve bunları 1-2 gün suyla temas ettirmemek gerekir. Bir hafta sonra bu bantlar çıkarılır ve burnun şekli 6 ay içinde kalıcı halini alır.

İyileşme Süresi

Anestezi Türü

Burun Ucu Estetiğinde Hangi Anestezi Türü Uygulanır?

Burun ucu estetiğinde anestezi türü hastanın ve burundaki şekil sorunun durumuna bakılarak belirlenir. Bu genellikle kapalı ameliyatlara uygun bir işlemdir. Ve burun kemiklerinin şekillendirilmesine gerek yoktur. Burun ucu kıkırdak ve yumuşak dokulardan oluşur. Estetik operasyon sırasında bu alanlara yeniden şekil verilir. Bu hasta için avantajlıdır çünkü iyileşme süreci oldukça konforlu ve hızlıdır.
Lokal anestezi ve genel anesteziden biri seçilebilir. Burun ucu estetiğinde anestezi türü seçilirken hastanın durumu etkilidir. Hasta rahat olamayacağını düşünüyor olabilir ve bu konuda endişe duyabilir. Böyle durumlarda genel anestezi daha avantajlıdır. Fakat lokal anestezi hastanın günlük yaşamına daha çabuk dönmesini sağlar. Eğer durum buna uygunsa lokal anestezi tercih edilir. Seçimi etkileyen bir diğer konu da burun şekli ve yapısıdır. Buna en uygun anestezi tekniği bulunur.
Lokal anestezi bölgesel uyuşturma anlamına gelir. Sadece işlemin yapılacağı bölgeye uygulanır. Bir enjektör yardımıyla anestezik madde burun ucuna verilir. 10- 15 dakika içinde etki eder ve bölge hissizleşir. Hasta işlem sırasında acı veya ağrı hissetmez. Bu tip maddelere alerjiniz varsa doktorunuzla paylaşınız.
Genel anestezi tüm vücudu etkiler. Ameliyat süresince solunum şekli değiştirilir ve yapay bir solunum yapılır. Öncesinde bazı testlerin uygulanması ve hastanın buna uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Hasta genel anesteziden uyandırıldıktan sonra bir süre daha bunun etkisini hissedebilir. Burun ucu estetiğinde anestezi türü sayılan etkenlerin tümüne bakılarak belirlenir.

Burun Ucu Estetiğinde Operasyon Süresi

Bu işlem kemiklerin tekrar şekillendirildiği ameliyatlara göre daha kısa sürer. Burun ucu estetiğinde operasyon süresi 30-60 dakika kadardır. Bu süre kapalı ameliyatlar için geçerlidir ve genellikle kapalı teknik uygulanır. Burun ucu estetiğinde operasyon süresi kısa veya uzun sürebilir Bu, kıkırdak ve yumuşak dokuların şekillendirme sürecine bağlıdır. Bazı burunlarda daha fazla şekillendirmeye ihtiyaç duyulur.
Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlarda büyük kesiler açılmaz. Böylece iyileşme süreci kısalır ve kolaylaşır. Hasta uzun süre günlük hayatından veya işinden uzak kalmaz. Çoğu zaman hastanede kalınan süre de çok kısadır. Bu hem maliyetleri düşürür hem de hastanın zamanından almaz.
Burun ucu estetiği burun deliklerinden girilerek iç kısımdan uygulanır. Bu sayede dışarıda, görünen herhangi bir iz kalmaz. Kemik yapısına herhangi bir müdahale yapılmaz. Kapalı teknik uygulandığı için küçük kesilerden ameliyat aletleri ile girilir. Burun ucundaki dokular yeniden şekillendirilir.
Gerek varsa burun deliklerine işlem yapılabilir. Bu alanlarda asimetri olabilir. Burun ucu asimetrisi deliklerin birbirine eşit olmamasına neden olabilir. Ayrıca hasta burun deliklerinin genişliğinden ya da büyüklüğünden şikayetçi olabilir.
Bu gibi ek durumlar da burun ucu estetiğinde operasyon süresi açısından farklılık oluşturabilir. Fakat genellikle bir saatin üzerine çıkmaz. İşlem sonrasında bölgeye bantlar yerleştirilir. Genel anestezi uygulandıysa etkisinin geçmesi beklenir ve son kontroller yapılır. Lokal anestezi uygulandıysa ameliyat bittikten kısa süre sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

Operasyon Süresi

Fiyatları

Burun Ucu Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Burun ucu estetiği tek bir yöntemi veya herkes için aynı uygulamayı ifade etmez. Kapalı veya açık ameliyat uygulanabilir fakat kapalı teknik tercih sebebidir. Şekillendirilecek alana göre genel veya lokal anestezi uygulanabilir. Hasta çoğu zaman aynı gün içinde taburcu olabilse de bazı durumlarda 1 gün hastanede kalmak gerekir. Bu teknik durumlar burun ucu estetiği fiyatları hakkında değişikliğe neden olan etkenlerden bazılarıdır.
Burun ucu estetiği kemik yapıda bir sorun yokken sadece kıkırdağa ve yumuşak dokulara şekil verilmesini içeren bir işlemdir. Fakat bu daha az ihtimalin olduğu anlamına gelmez. Burun ucu düşüklüğü, asimetrisi, genişliği, burun ucundaki uzunluk, mandala sıkıştırılmış gibi görünme gibi sayısız şekil sorunu yaşanabilir. Hepsi için operasyon sürecini bir nebze değiştiren farklılıklar söz konusudur. Doktor hasta için en iyi, güvenli ve avantajlı yöntemi belirlemeye çalışır ve buna göre bir yol haritası çıkarır.
Burun ucu estetiği fiyatları bunlardan bağımsız nedenlere göre de değişebilir. Kliniğin veya hastanenin bulunduğu şehir, doktorun ve kliniğin fiyat politikası gibi etkenler maliyeti etkiler. Fakat her halükarda hastanede kalınan süre kısa olduğu için diğer rinoplasti işlemlerinde göre fiyatlar düşer.
Bazen arkadaşınızla aynı klinikte işlem yaptırsanız bile fiyat konusunda ikinize de farklı bütçeler çıkarılabilir. Çünkü burun ucu estetiği fiyatları yukarıdaki gibi etkenlere bağlı olarak değişir. Fakat yine de doktorla yapılan ilk görüşmede maliyetin ne olacağı saptanır.