Ameliyatsız Burun Estetiği

DAHA İYİ GÖRÜN. DAHA İYİ HİSSET.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'ın Ameliyat ve Uygulama Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin!

Ameliyatsız Burun Estetiği İle İlgili Merak Ettiğiniz Sorular

Ameliyatsız burun estetiğine dair videomuzu izleyin. GÖRÜŞME RANDEVUSU ALIN

Nedir?

Burun bölgesi genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak çeşitli sorunlarla baş başa kalabilir. Bu sorunların nihai çözümü cerrahi operasyon olsa da cerrahi müdahalenin çeşitli risk ve dezavantajlarından ve ameliyatsız yöntemlerin pratikliğinden dolayı hastalar ameliyatsız burun estetiğini tercih edebilmektedir. İşlemin kolay ve geri dönülebilir sonuçlar ortaya koyuyor olması da hastaların ameliyatsız burun estetiğini tercih sebepleri arasındadır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Cerrahi yöntemin ortaya koyduğu sonuçlar geri dönülemez olarak adlandırabilir. Her ne kadar revize burun estetiği operasyonlarıyla bu süreç değiştirilebilse de zahmetli ve maliyetli bir yoldur. Ameliyatsız burun estetiğinde kullanılan dolgu maddeleri zamanla etkisini yitirdiğinden operasyonun olası sonuçlarını gözlemlemek ve kısa süreli estetik görüntü kazanmak amacıyla kullanılabilir. Dolgu yöntemi birçok estetik operasyonda kullanıldığından dolayı güvenilirliği yüksektir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiğinin tercih edilmesini sağlayan birçok motivasyon mevcuttur. Öncelikle burun bölgesinde mevcut olan sorunun büyüklüğü cerrahi müdahale ile alınacak riskleri karşılamıyorsa hastalar ameliyatsız yöntemi tercih ederek, karşılaşabilecekleri riskleri minimize etmektedirler. İkinci olarak cerrahi müdahale yaptıracak hastalar, cerrahi müdahale ile oluşan sonuçların geri dönüşünün zor olduğunu bildiklerinden dolayı sonuçların bir simülasyonunu yapmak amacıyla cerrahi müdahaleye geçmeden önce bu yöntemi uygulatmakta ve sonuçları önceden gözlemlemektedirler. Ayrıca burun bölgesinde radikal değişimleri henüz istemeyenler, burun ucu düşüklüğü problemi olanlar, burunları düz olsa da biraz kaldırmak isteyenler, profil bozukluğuna sahip olanlar, kontur düzeltmeyi amaçlayanlar bu işlemi talep etmektedirler. Sonuç olarak ameliyatsız yöntemle halledilebilecek tüm problemler için hastalar bu yöntemi tercih etmekte ve cerrahi müdahalenin sonuçlarını görmeyi amaçlamaktadırlar.

Kimlere Yapılır?

İLGİLİ YASA GEREĞİ ÖNCE-SONRA FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMIYORUZ. GÖRÜŞME ESNASINDA DOKTORUNUZ, KENDİ ÖRNEK HASTA FOTOĞRAFLARI EŞLİĞİNDE DETAYLI BİLGİLERİ AKTARACAKTIR.

BİLGİ & FİYAT AL

Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği basit ve hzlı bir işlemdir. İşlem esnasında anestezi işlemine gerek olmasa da bazı hastalarda lokal anestezi kullanılabilir. Öncelikle hangi bölgelere müdahale edileceğinin yani hangi bölgelerin doldurulacağının belirlenmesi gerekir. Hangi bölgelerin doldurulacağının doğru belirlenmesi, bu bölgelerde hangi miktarda dolgu malzemesinin kullanılacağının da bilinmesi burun estetiğinin sağlanması açısından önemlidir.
Dolgu malzemesinin içeriği genelde enjekte edildiği bölgede su toplama kapasitesini arttırarak dolgun bir görünüm elde edilmesine sebep olan hyaluronik asittir. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan maddelerden bir tanesidir.
Dolgu yapılacak bölgelerin ve dolgu malzemesi miktarının belirlenmesini takip eden süreçte hazırlanan dolgu malzemesi ince kanüller veya enjektörler yardımıyla burun bölgesine enjekte edilir. Bu enjeksiyon işlemi düzensizliklerin, çöküklerin düzeltilmesinde uzun süreli etkiler gösterirler. Burun ucu bölgesinin kaldırılması için de bu amaçla görev yapan kaslara dolgu yapılır ve kasların gerginleşerek burun ucu bölgesini kaldırması arzulanır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatsız burun estetiği basit ve kısa süren bir operasyondur. Ancak basit ve kısa sürmesi hiçbir şeye dikkat edilmeyeceği anlamını taşımaz. İşlem öncesi ve sonrası belli noktalara dikkat edilmesi önemlidir.

 • İşlemi gerçekleştirecek doktor ile hasta arasında tam mutabakat sağlanmalıdır. Tek seferde tam sonuç alınması açısından bu önemli bir husustur. Gerekecekse tekrarlayan enjeksiyonlar ile daha güvenli sonuçlar elde edilmesi hedeflenir.
 • Dolgu malzemesinin istenen bölgede kalması ve adapte olması için sert masaj ve hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Hastanın duş almasında herhangi bir problem bulunmaz ancak dolgu yapılan bölgeyi aşırı sıcak ve aşırı soğuk sudan korumak gerekir.
 • İşlemi takip eden bir haftalık süreçte hasta burun bölgesine ağır makyaj malzemeleri sürmemeli, bu alanı kimyasal özellikteki ürünlerden uzak tutmalıdır.

Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından

SORU SORUN, HEMEN DEĞERLENDİRELİM

Şimdi Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Sabancıoğullarından'a Aklınıza Takılan Her Türlü Soruyu Sorup Bilgi & Fiyat Alabilirsiniz!

BİLGİ & FİYAT AL

Avantajları Nedir?

Ameliyatsız Burun Estetiği İşleminin Avantajları Nedir?

Ameliyatsız burun estetiğinin, cerrahi burun operasyonlarına kıyasla birçok avantajı bulunur. Bu işlemin sunduğu avantajların ve cerrahi müdahaleye kıyasla dezavantajlarının iyice anlaşılması ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

 • Hasta, cerrahi müdahale ve bu müdahaleyle birlikte gelen risklerden kurtulmuş olur.
 • Karşıdan ve profilden görünüş yüzün geri kalan kısmıyla uyumlu hale getirilir.
 • Müdahale sadece dolgu işlemini içerdiğinden dolayı genelde anesteziye gerek duyulmaz.
 • İşlemde kullanılan dolgu malzemesinin organik ve doğal olmasından kaynaklı olarak vücuda herhangi bir yan etkisi olmamaktadır.
 • Dolgu malzemesiyle elde edilen sonuç geri dönüşlüdür.

Ameliyatsız Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatsız burun estetiğinin uygulanışı ve yöntemi sayesinde herhangi bir iyileşme süreci yoktur. Hasta işlem sonundan itibaren iyileşmiş olarak kabul edilir.

 • İşlem sonrasında hastalarda ağrı olması beklenmez. Oluşabilecek hafif düzeyde ağrılar basit ağrı kesicilerle önlenebilir.
 • Dolgu yapılan bölgede morluk veya şişlik beklenmez. Dolgu malzemesinin yapısından kaynaklı ilk günlerde minimal ödem görülebilir.

Sonuç olarak ameliyatsız burun estetiğinden sonra sonuçların beklendiği şekilde oluşması için dikkat edilecek hususların dışında herhangi bir sürecin izlenmesine gerek yoktur. Hastalar işlem sonrası sosyal yaşamlarına geri dönebilirler.

İyileşme Süreci

Riskleri Nelerdir?

Ameliyatsız Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Ameliyatsız burun estetiği genellikle dolgularla yapılır. Bir enjektör yardımıyla dolgu maddeleri burna verilir ve şekillendirilir. Kemik veya kıkırdak yapısını kalıcı olarak değiştirmez. Etkisi 1,5 yıl kadar sürer. Daha sonra burun eski haline döner. Hasta isterse tekrar edilebilir. Durum böyleyken ameliyatsız burun estetiğinin risk ve komplikasyon olasılığı ameliyatlı yöntemlere göre çok daha düşüktür.

Ameliyatsız burun estetiğinde riskler çoğunlukla geçicidir. En büyük endişe burnun yeni şeklinden memnun olmamaktır. Bunun önüne geçmek için dolgu ile şekillendirmenin nasıl bir değişiklik yapabileceği anlaşılmalıdır. Çünkü bazı burun tipleri için dolgu beklenen etkiyi vermez. Bu konuda hasta ve doktor uyumlu düşünse bile hasta memnun olmayabilir. Bu durumda dolgu tekrar eritilebilir. Bu zor bir işlem olduğu için genellikle etkisinin kendiliğinden kaybolması beklenir.

Ek olarak kullanılacak dolgunun bu işlem için uygun olması gerekir. Dolgunun paketinin her hasta için ayrı açılmasına dikkat edilebilir. Sağlık açısından güvenilir dolgu markaları kullanılmalıdır. Bunlar genel olarak FDA onaylı dolgulardır.

Bunların dışında işlemden sonra geçici yan etkiler yaşanabilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Enjektörün uygulandığı bölgede küçük kızarıklıklar
 • Lokal anestezi maddesine karşı alerjik reaksiyon

Burun İçin İp Askı Yönteminde Riskler

Dolgu dışında ip askı ile bazı burun şekli sorunları giderilebilir. Burun ucu düşüklüğünüz varsa ve ameliyat olmaktan çekiniyorsanız ip askı yöntemine başvurabilirsiniz. Bu işlemde, cilt altında kullanmaya uygun bir çeşit ip kullanılır. Bunlar cilt altına uygulanır ve burun ucu daha yükseğe çekilir. İpler zamanla erir. Bu işlemde hastanın iplere karşı alerjisi olabilir. Verilen şekilden memnun kalınmayabilir. Bu konuda doktordan ayrıntılı bilgi almak önerilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Ağrılı Mıdır?

Ameliyatsız burun estetiği temelde cerrahi olmayan tüm yöntemleri içerir. Yaygın olarak dolgu uygulaması için kullanılır. Fakat daha az yaygın olan ip askı veya plazma pen (plazma enerjisi kullanan yöntem) uygulamalarını içine alır.

Bu uygulamaların hiçbiri burnun kemik yapısını değiştirmez ve ameliyat gibi kalıcı değildir. Cerrahi bir işlem olmadıkları için işlem süreleri dakikalarla sınırlıdır. Herhangi bir cilt kesisi açılmaz. İşlemlerde burun lokal anestezi ile uyuşturulur. Tüm bunlara bağlı olarak işlem sırasında veya sonrasında ağrı ya da acı hissedilmez.

Ülkemizde en sık kullanılan ameliyatsız burun estetiği yöntemi dolgudur. Burada, ülkemizde çoğunlukla burun kemeri, burun eğriliği gibi sorunların görülmesi etkilidir. Ayrıca diğer yöntemlere göre daha uzun yıllardır uygulanmaktadır.

Burun Dolgusu Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Burun dolgusu işlemi kısa sürede tamamlanan bir prosedürdür. Dolgu cilt altına küçük bir enjektör ile verilir. Bunu yapmadan önce bölge anestezik kremlerle veya lokal anestezi enjeksiyonu ile uyuşturulur. Hasta rahatsız edici herhangi bir şey hissetmez. Dokulara zarar verilmediği için, anestezinin etkisi geçtikten sonra da ağrı hissedilmez. Bu sayede işlemden hemen sonra hastalar günlük işlerine kaldı yerden devam edebilir. Herhangi bir ağrı kesici almasına gerek kalmaz. Oldukça konforlu bir uygulama olduğu için de sık tercih edilir.

Fakat uzman olmayan kişiler tarafından veya yanlış dolgu maddeleriyle yapılan dolgular bu kadar güvenilir olmaz. İşlemden sonraki süreçte beklenmedik belirtilerin ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle uygulamadan sonra burunda veya çevresinde ağrı hissederseniz, kızarıklık ya da ters giden bir şeyler varsa bir doktora başvurun.

Ağrılı Mıdır?

Doğal Görünüm

Ameliyatsız Burun Estetiği Doğal Görünür Mü?

En sık tercih edilen ameliyatsız işlem dolgulardır. Bu işlemler doğru hastaya uygulandığında %96-98 arası memnuniyet sağlanır. İnsanların çoğu estetik işlemlerin doğal görünmesini ister ve memnuniyetin en önemli kıstaslarından biri budur. Yüzün genel şekline uygun ve doğal bir burun şekli yakalamak gerekir. Fakat burada dolgularla yapılabilecekler ve yapılamayacak şeyler akılda tutulmalıdır. Örneğin kemik yapısıyla ilgili bazı durumlar dolgularla çözülemez. Doktorunuzla tahmini sonucu, beklentilerinizi ayrıntılı şekilde konuşmanız önerilir.

Bu işlem için gerektiği kadar dolgu cilt altına enjekte edilir. Sadece gerekli görülen bölgelere uygulanır ve üzerinden elle müdahale edilir. Bu noktada istenen şekli vermek kolaylaşır. Aslında burna dolgu maddesi eklendiği için büyür fakat eski eğrilik veya kemer görünmediği için daha yüze uygun ve küçük görünür. Hasta işlem sırasında uyanıktır ve durumu izleyebilir. Bu önemli bir avantajdır ve memnuniyet oranını artırır.

Kemik ve kıkırdak yapıları tekrar şekillendirilmediği için aslında burnun doğal yapısı üzerine bazı düzenlemeler yapılmış olur. Bu da doğal görünmesini kolaylaştırır. Çoğu zaman ameliyatsız burun estetiği yapıldığı dışarıdan anlaşılmaz. Bazı hastalarda çok küçük bir müdahale gereklidir.

Örneğin burun ucunu daha kalkık göstermek istenebilir. Bu durumda uç kısmına az miktarda dolgu uygulanması yeterli olur. Hem doğal görüntü bozulmaz hem hastanın istediği yapı oluşmuş olur. Eskiden geçirilen ameliyatın sonucundan memnun olmayan bazı hastalar da dolgu için uygundur. Burun daha doğal ve yüz yapısına uygun hale getirilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Fiyatları Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği fiyatları cerrahi işlemlerden çok daha düşüktür. Çünkü bir kesi açılmaz, kemik yapısı değiştirilmez, ameliyathane ortamına gerek duyulmaz ve hastanın hastanede kalmasına gerek kalmaz. İşlemler dakikalar içinde gerçekleştirilir ve etkisi o anda fark edilebilir.

Ameliyatsız burun estetiği fiyatları işlemin türüne göre değişebilir. Seçenekler dolgu, ip askı ve plazma enerjisidir. Dolgu uygulamalarında, dolgu maddesinin ne kadar kullanılacağı kişiden kişiye değişir. Çünkü burun şekli ve istenen sonuç herkes için farklıdır. İp askı yöntemi genellikle burun ucu düşüklüğü yaşayan kişiler için kullanılır. İp askı ile burun ucu daha dik hale getirilir. Plazma enerjisi de seanslar halinde uygulanan bir yöntemdir. Kaç seans uygulanacağı burun yapısına göre değişir. Tüm bu faktörler fiyatı etkiler.

Bunlara ek olarak işlemin yapılacağı şehir, klinik veya doktorun fiyat politikası gibi etkenlerden de söz etmek mümkündür. Bu nedenle ülke genelinde ve her hasta için sabit bir fiyattan söz edilemez. Bu işlemleri yaptırmak istiyorsanız güvendiğiniz bir doktora veya kliniğe başvurun. İlk muayeneden sonra sizin için bir fiyat çıkarılır. Buna göre karar verebilirsiniz. En net bilgi başvurduğunuz klinikten alınabilir.

Burun estetiği ister ameliyatlı ister ameliyatsız olsun ilk dikkat edilmesi gereken konu doktor seçimidir. Tıp eğitimi almamış kişilere bu uygulamaları yaptırmak çoğu zaman sorunlara neden olur. Bu nedenle tamamen fiyata göre değil güvenilirliğe ve tecrübeye göre karar vermeniz önerilir. Kullanılacak dolgu maddelerinin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca doktorun estetik anlayışıyla sizinkinin uyuşması, kolay iletişim kurabilmek de önemli faktörlerdir.

Fiyatları

Kalıcı Mıdır?

Ameliyatsız Burun Estetiği Kalıcı Mıdır? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Ameliyatsız burun estetiğinin, cerrahi burun operasyonlarına kıyasla birçok avantajı bulunur. Bu işlemin sunduğu avantajların ve cerrahi müdahaleye kıyasla dezavantajlarının iyice anlaşılması ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız dolguların kalıcı dolgularla yapılmamasının önemli nedenleri vardır. Yaş ilerledikçe dolgunun tutunduğu dokular değişir. Ve bunun sonucunda dolgu ilk halini koruyamaz ve düzensizliklere neden olabilir Kalıcı dolgularla yapılan bir işlemi düzeltmek çok daha zordur. Aynı şekilde yıllar içinde formunu kaybeden kalıcı dolguyu revize etmek de zordur. Bu hasta için çok daha dezavantajlı hale gelir.

Günümüzde yaygın olan dolgular hyalüronik asit temellidir. Bu madde ciltte doğal olarak bulunur ve kendi ağırlığından çok daha büyük miktarda nemi tutar. Bu özelliği sayesinde cilt bakımında da güvenilir ve yararlı bir içerik olarak öne çıkar. Dolguların hyalüronik asit bazlı olması alerjik reaksiyon ihtimalini ortadan kaldırır. Ayrıca vücuttan atılırken bir soruna neden olmaz.

Burun dolgusunun sonuçları ortalama 1,5 yıl kadar kalır. Bu süre her hasta için değişkendir. Burnu mimiklerle daha fazla hareket eden biriyseniz dolgu daha kolay eriyebilir. Fakat bu küçük bir etkidir. Genel olarak uygulanan dolgunun miktarı, türü ve kişiye özgü durumlar kalıcılık süresini etkiler.

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimler İçin Uygun Değildir?

Ameliyatsız burun estetiği risklerin ve maliyetin düşük olması, memnun kalınmadığında kolayca geri döndürülebilmesi nedeniyle sık tercih edilir. Ayrıca birçok insan ameliyatlardan çekinir, bunu daha kolay bir yolla çözmek ister. Fakat cerrahi işlemlerin çözebileceği birçok sorunu ameliyatsız işlemler çözemez. Bu noktada dolgu uygulamaları için doğru hasta seçimi önemlidir. Dolguya uygun olmayan hastalara uygulama yapılması memnuniyetsizliğe, sorunların çözülmemesine yol açar.

Bahsedilmesi gereken ilk konu nefes alma problemleridir. Burun kemik ve kıkırdaklarındaki bir sorun, genel olarak burnun yapısı nefes almayı zorlaştırıyor olabilir. Ameliyatsız işlemler bu durumun çözümüne yardımcı olamaz. Çünkü kemik, kıkırdak gibi yapıları etkileyemezler. Sadece bazı dış şekil bozukluklarını çözebilirler.

Çok ciddi burun eğriliği, büyük burun, ciddi kemerli burun gibi durumlarda çoğu zaman dolgu işlemleri beklenen sonucu veremez. Burun deliklerinin asimetrik olması, burnun sağa-sola doğru asimetrik olması gibi sorunlar da buna dâhildir.

Eğer daha önce burun estetiği ameliyatı geçirdiyseniz fakat memnun değilseniz iki yol da gündeme gelir. Nefes almada sorun yoksa yada çökme gibi durumlar yaşanmadıysa dolgu düşünülebilir. Fakat burada daha başka kıstaslar da vardır. Burun uygun durumdaysa dolgular hastayı ikinci bir ameliyattan kurtarır. Fakat bu her zaman mümkün olmaz, bazı burunlarda ikinci bir ameliyat şart olur.

Bu zamana kadar bir etkisinin olduğu kanıtlanmamış olsa da hamilelik ve emzirme dönemlerinde ameliyatsız burun estetiği önerilmez. Bu dönem hem anne hem bebek için hassas ve önemlidir. Bu nedenle hastaların öncesinde ya da sonrasında işlemleri tercih etmesi önerilir.

Uygun Değildir?

Memnuniyet Oranı

Ameliyatsız Burun Estetiğinde Memnuniyet Oranı Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinin genel olarak ameliyatlı yöntemlerden daha büyük memnuniyet oranına sahip olduğu biliniyor. Bunun en önemli nedenleri; ameliyatlarda istenmeyen sonuçlar ortaya çıktığında düzeltmenin zor ve maliyetli olmasıdır. Ameliyatsız burun estetiğinde memnuniyet oranını bazı klinikler kendi hastaları arasında ölçmeye çalışır.

Burun dolgusu en sık kullanılan ameliyatsız burun estetiği yöntemidir. Hastanın işlemden memnun kalmasını etkileyebilecek faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Burun şeklinin ve yapısının dolgu için uygun olması (doğru hasta seçimi)
 • Dolgu ile beklenen şeklin verilebilecek olması
 • Hastanın dolgu sonucunda neler bekleyip bekleyemeyeceğini bilmesi
 • Deneyimli bir doktor tarafından uygulanması ve hasta ile doktorun beklentisinin uyuşması
 • Dolgu maddesinin FDA onaylı ve burun için uygun olması
 • Dolgu yaparken hijyene ve ürünün kalitesine dikkat edilmesi

Bu hususlara dikkat edildiğinde hastaların memnuniyeti çok yüksek oranlara ulaşır. Türkiye’de ameliyatsız burun estetiğinde memnuniyet oranı ölçmek için yapılmış, popüler bir araştırma bulmak zor. Fakat yurt dışında yapılmış bazı anketlerin sonuçlarını paylaşmak mümkün olur.

Ameliyatlı yöntemle burun estetiği olanların %20’si son durumdan memnun değildir. Bu konuda tecrübeli doktorların kendi kliklerine gelen hastalara yaptıkları anketlerin sonuçları %98’e kadar çıkabilir. Yurt dışında yapılan bazı bilimsel araştırmalarda ise uygun dolgularla, uygun hastalara, tecrübeli doktorlar tarafından uygulana işlemlerden sonra hastaların memnuniyeti ölçülmüştür. Buna göre hastaların %96’sı sonuçtan çok memnun kalmıştır. Bu çalışma 50 kişi üzerinden yapılan bir araştırmadır.